Youtube’un Yasaklı Olduğu Ülkeler

Youtube’un Yasaklı Olduğu Ülkeler

YouTube bir video devi olsa da, bu, bazı ülkelerde hizmeti yasakladığı için her yerde kullanılabilir olduğu anlamına gelmez.

YouTube, dünyanın her yerinden insanlar için harika bir eğlence kaynağıdır. Ancak, tüm ülkeler video paylaşım platformunu diğerleri kadar coşkuyla karşılamadı.

Brezilya, Almanya, Çin, İran ve Türkiye dahil olmak üzere birçok ülke YouTube’a kısıtlamalar getirdi. Birçok kısıtlama geçici olsa da, bazı ülkelerde yıllardır yasaklar var ve pes etmiyor gibi görünüyor.

İşte YouTube’un yasaklandığı 5 ülkenin listesi:

1. Çin

Çin, dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ancak Çin hükümeti, vatandaşlarının çevrimiçi olarak görebilecekleri ve yapabilecekleri şeyler konusunda belirli düzenlemeler getiriyor.

YouTube ilk olarak Çin’de Ekim 2007’de beş ay süreyle engellendi. Çinli insanlar o zamandan beri tekrar engellendiği Mart 2009’a kadar YouTube’a tekrar erişebildiler. O zamandan beri, blok yerinde kaldı.

YouTube’un Çin’de neden kısıtlandığına dair birçok teori var. En makul açıklamalardan biri, Çin’de sunucu çalıştırma şartına uymadığı ve Çin devletinin sansür şartlarına uymadığı için Çin’de engellenmiş olmasıdır.

Yerel bir alternatif, YouTube’a benzer şekilde çalışan bir video akış platformu olan Youko’dur.

Platforma erişmek isteyen kişiler, Hong Kong, Makao, Şanghay Serbest Ticaret Bölgesi, belirli oteller ve bir VPN kullanarak Çin’deki bazı yerlerden YouTube’u izlemeye devam edebilir.

2. Kuzey Kore

Kuzey Kore, dünyanın en izole ülkelerinden biridir. Hükümeti bilgiye erişimi sınırlar ve diğer iletişim biçimlerinin yanı sıra internet kullanımına ciddi kısıtlamalar getirir.

Çevrimiçi olarak izin verilen kişiler yalnızca resmi izne sahip kişilerdir.

Global News’de yayınlanan bir rapora göre YouTube, Facebook, Twitter ve Güney Kore web sitelerinin yanı sıra Haziran 2016’da Kuzey Kore’de yasaklandı.

Kuzey Korelilerin çoğunluğunun internet kullanımına ilişkin genel kısıtlamalar nedeniyle YouTube’a erişimi olmadığı için bu yasağın yabancıları hedef aldığı görülüyordu.

Kuzey Koreliler internet yerine ulusal bir intranet veya önceden tanımlanmış ve izlenen web içeriğine sahip “Kwangmyong” kullanıyor.

3. İran

İran, platformda kışkırtıcı bir film fragmanı yayınlandıktan sonra 2012’de YouTube’a (ve diğer Google ürünlerine) erişimi engelledi.

İran daha önce 2006 ve 2009’da YouTube’a erişimi iki kez engellemiş ve eski durumuna getirmişti.

CNN’de yer alan bir habere göre Google ve YouTube, “[İranlı] insanların kutsal inançlarına hakaret eden film klibini yayınlamaya” devam ettikleri için “kamu talebi üzerine” yasaklandı.

The Telegraph’a göre bazı kullanıcılar İran’ın yasağının 2016’da beklenmedik bir şekilde kaldırıldığını bildirdi. Ancak bu sadece geçiciydi.

4. Sudan

YouTube, Eylül 2012’de İran’da yasaklanmasıyla aynı nedenle Sudan’da yasaklandı – Müslümanların Masumiyeti’nin fragmanının yayınlanması.

Reuters’e göre YouTube, Sudanlı yetkililerin tartışmalı filme erişimi engelleme talebini dikkate almadığı için yasaklandı.

5. Türkmenistan

Türkmenistan’ın devlete ait internet servis sağlayıcısı 2009’da YouTube’u engelledi. Russia Today’e göre YouTube’un kısıtlaması, Türkmen Hükümeti tarafından tercih edilmeyen web sitelerini temizleme çabasının bir parçasıydı.

Sınır Tanımayan Gazetecilere göre , ülkedeki medya yoğun bir şekilde sansürleniyor ve internete erişebilen az sayıdaki vatandaş bunu genellikle kimliklerini göstermeleri gereken internet kafelerde yapıyor.

Neden Bazı Ülkeler YouTube’a Erişimi Kısıtlıyor?

Ülkeler birçok nedenden dolayı YouTube’a erişimi kısıtlar. Örneğin, Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti tarafından 2006’da YouTube, yetişkinlere uygun içeriği normal içerikten ayırmadığı için geçici olarak kısıtlandı.

Libya ayrıca, 1996 yılında Ebu Salim hapishanesinde öldürülen tutuklu ailelerinin Libya’nın Bingazi kentinde düzenlediği gösterilerin videolarının platformda yayınlanmasının ardından YouTube’a geçici olarak yasak getirdi.

Bangladeş, Müslümanların Masumiyeti filmi nedeniyle YouTube’a kısıtlama getiren bir diğer ülke oldu. Ülke Eylül 2012’de kısıtlamalar getirdi, ancak yasak dokuz ay sonra Haziran 2013’te kaldırıldı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir