Youtube, Videolar İçin Otomatik Çeviri Özelliğini Test Ediyor

Youtube, Videolar İçin Otomatik Çeviri Özelliğini Test Ediyor

Google, İngilizce video başlıklarını, açıklamaları ve altyazıları otomatik olarak kullanıcının ana diline çevirecek, YouTube için yararlı yeni bir özelliği test ediyor.

YouTube Otomatik Çeviriyi Test Ediyor

Şu anda YouTube kullanıcılarının küçük bir kısmının mobil YouTube uygulamasında ve masaüstü bilgisayarlardaki web arayüzünde bu seçenek vardır. Bu özellik şimdilik sadece Google tarafından test edilen bir özelliktir. YouTube’un nihayetinde bunu herkese yayınlamayı planlayıp planlamadığı şu anda belli değil.

Sınırlı teste dahil olan kişilerin kendi adına hiçbir şey yapması gerekmez. Bu özellik, uygulama güncellemesi gerektirmeyen sunucu tarafında olan bir değişikliktir. Site, İngilizce videoların hem Portekizce hem de Türkçe’ye otomatik olarak çevrildiğini bildirdi. Bu özellik, video başlıklarının, açıklamaların ve altyazıların metnini otomatik olarak çevirir.

Yakında Daha Fazla Dil Desteği Sunulacak

Muhtemelen bu yapay zeka destekli konuşma ve metin çevirileri gelecekte çok daha fazla dile yayılacaktır. Sonuçta, YouTube’un arayüzü 100’den fazla pazar için yerelleştirilmiştir.

Ayrıca, Google’ın Çeviri hizmeti, The Keyword blogundaki bir gönderiye göre, web’de 108 dil ve iOS ve Android içinde mobil uygulama desteği içeriyor.

Google hizmeti, fotoğraf aracılığıyla 37 dil, konuşma modunda sesle 32 dil ve artırılmış gerçeklik modunda canlı video aracılığıyla da 27 dil için çeviri önerebilir.

Bunlar ele alındığında, YouTube’un şu anda test ettiği otomatik çeviri özelliğinin aynı temel Çeviri motoruna dayandığını varsaymak oldukça güvenlidir.

Google Gerçek Zamanlı Altyazıları Genişletiyor

Google kısa süre önce benzer bir dil çeviri özelliğini Chrome tarayıcısına getirmişti. Chrome’daki canlı altyazılar, tarayıcıda oynatılan herhangi bir sesi Google bulutuna herhangi bir şey yüklemeye gerek kalmadan gerçek zamanlı olarak çevirmek için cihaz üzerinde işlemeden yararlanır.

Google’ın kendi Pixel serisi, Samsung’un Galaxy S20 serisi, OnePlus 8 serisi ve diğer cihazlar dahil olmak üzere belirli Android akıllı telefonlarda benzer bir özellik mevcuttur. Hatta Android’deki canlı altyazılar telefon görüşmelerinde bile çalışır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir