YouTube Video Etkileşimi Nasıl Artırılır?

YouTube Video Etkileşimi Nasıl Artırılır?

YouTube etkileşimi, kanalınızın genel başarısı için çok önemlidir. Doğru yaptığınızda, toplulukla ve kanaldaki izleyicilerle güvenilir ilişkiler kurmayı sağlayabilirsiniz. İzleyiciler, kanalınıza ve içeriğine önemli ölçüde güvenebileceklerini bileceklerdir. Onlara aynı anda bol miktarda bilgi ve eğlence sağladığınızda, kanalınızı daha iyi görüntülemeler ve dönüşümlerle ödüllendireceklerdir.

YouTube Etkileşimi Nedir?

YouTube etkileşimi, kanalınızın izleyicilerinin sayfada veya YouTube videolarından herhangi birinde bir işlem yapması süreci olarak adlandırılır.

Önemli eylemlerden bazıları şunlar olabilir:

  • Yorumlar
  • İzlenmeler
  • Beğendim – Beğenmedim Sayıları
  • Kazanılan veya Kaybedilen Aboneler

YouTube içerik oluşturucuları, ilgili kanal için en iyisini sağlamak için YouTube Analytics’i takip edebilir. Bunlardan elde ettiğiniz veriler, kanalınızın genel büyüme stratejisi hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

YouTube Etkileşim Oranı Nasıl Ölçülür?

Kanalınızın büyüme oranını analiz etmek için YouTube katılım oranından yararlanabilirsiniz. YouTube video etkileşim oranını hesaplamak için özel bir formül vardır. En kolay olanlardan biri ERR veya Erişime Göre Etkileşim Oranıdır.

Erişime Göre Etkileşim Oranı (ERR) Nedir?: ERR, videonuzu veya diğer içerik biçimlerini gördükten sonra etkileşimde bulunmuş olabilecek YouTube izleyicilerinin yüzdesi olarak ifade edilir.

Erişim Başına Ortalama Etkileşim Oranı (ERR) Nasıl Ölçülür?: İlk olarak, Erişime Göre Etkileşim Oranını (ERR) hesaplamanız gerekir. İşte formülü: ERR = Gönderi Başına Toplam Etkileşim / Gönderi Başına Erişim X 100

thumbnail
Önerilen Yazı
Google Adwords Nedir? Nasıl Çalışır?

Ardından, bu formülü kullanarak, ortalamasını almak istediğiniz belirli gönderilerdeki tüm ERR’leri toplayarak ve ardından toplamı gönderi sayısına bölerek Ortalama ERR’yi belirleyebilirsiniz. Ortalama ERR = Toplam ERR / Toplam Mesaj Sayısı

YouTube’da Video Etkileşimini Artırmanın 13 Yolu

YouTube’da video etkileşimini artırmak istiyorsanız, bunu sağlamanın bazı etkili yolları şunlardır:

1. En İyi Küçük Resimleri Kullanın

Videonun küçük resmi, izleyicinin içeriğinizi gözden geçirme kararında belirleyici bir faktördür. Bu nedenle, markanızın güçlü ve net bir görüntüsünün olmasını sağlamak için videonuzun küçük resmini özelleştirmeyi hedeflemelisiniz. YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların yüzde 90’ının özelleştirilmiş küçük resimlere sahip olduğu gözlemleniyor.

2. Her Yorumu Yanıtlayın

Etkileşimi teşvik etmek için YouTube videolarındaki yorumlara yanıt vermek çok önemlidir. Yorumları yanıtlamak, konu hakkındaki anlayışınızı ortaya çıkarır. Yorumlara yanıt verirken ve sorunları ele alırken kişisel bir ton kullanabilirsiniz. İzleyicilerle olan ilişkinizi güçlendirecektir

3. İzleyicileri Yorum Yapmaya, Beğenmeye ve Abone Olmaya Teşvik Edin

Kullanıcının YouTube kanalınıza abone olmasını hatırlatarak ve bilgilendirerek abone olmasını isteyebilirsiniz. Abonelikleri artırmanın ve YouTube etkileşimini artırmanın harika bir yolu ek açıklamalardır. Bunlar, video sırasında kullanıcılara ilgili işlemleri yapmalarını hatırlatan küçük kutulardır.

4. Videolarınız İçin Daha Fazla Beğeni Alın

Sizi takip eden veya yeni takip etmek isteyen biri için beğendim ve beğenmedim butonundaki sayı çok önemlidir. Beğendim butonundaki sayının çok olması yeni gelen bir kullanıcının izlenim sahibi olmasına kolaylık sağlar ve beğendim butonun sayısının fazla olması o kanalın o konuda sevilir olduğu anlamına gelir.

5. Trend Olan Konuları Stratejik Olarak Kullanın

YouTube’daki trend olaylar, izleyiciler için bol miktarda ilgi çekici içerik kaynağı görevi görür. Bunlar yalnızca videolarınızda çok ihtiyaç duyulan eğlenceyi sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda marka bilinirliğini sağlamanın harika bir yolu olarak hizmet eder. İzleyiciler sizin hakkınızda ne kadar çok şey öğrenirse, markanızla o kadar çok etkileşime girerler.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Kanalı Kurarken Doğru Yapmanız Gereken 6 Temel Kural

6. Diğer YouTube İçerik Oluşturucularıyla İşbirliği Yapın

Diğer içerik oluşturucularla işbirliği yapmak, YouTube’da etkileşimi artırmanın bir başka etkili yoludur. Buna karşılık, sadık izleyicileri ortak çalıştıkları kanallara güvenecekler. Başkalarıyla işbirliği yaptığınızda, abonelerinin veya izleyicilerinin gözünde anında sosyal güvenilirlik sunacaktır.

7. Etkileşimi Analiz Etmek için YouTube Analytics’i Kullanın

Oluşturduğunuz içeriğin türünden bağımsız olarak, içeriğin hedef kitlenin istekleriyle mükemmel şekilde uyumlu olmasını sağlamak önemlidir. Bu nedenle, hedef kitlenin belirli zevklerini ve tercihlerini anlamak için uygun etkileşim analizi için YouTube Analytics’ten yararlanabilirsiniz.

8. Kısa Tanıtımları Kullanın

Video izlenme süresi YouTube’da önemli bir faktördür. İzlenen video sayısının yüzdesini artırmak isterken, toplam süresini en aza indirmeyi de hedeflemelisiniz. Bu nedenle, içeriğiniz aracılığıyla izleyicilerin ilgisini korumak için videonuzun tanıtımlarını en aza indirmeniz önerilir.

9. Kısa Cümleler Kullanın

Video içeriğine ek olarak, içerik açıklamalarını da optimize etmeyi hedeflemelisiniz. Videonuzda metin kullanıyorsanız, video boyunca kısa ve özlü cümleler kurmalısınız. Bu, izleyicilerin dikkat süresini ve ilgisini korumaya yardımcı olacaktır.

10. Aydınlatmayı Optimize Edin

Etkili aydınlatma, videonuzun özünü yakalayabilir. İyi bir hikaye anlatmak veya doğru havayı yaratmak istiyorsanız, video çekiminiz sırasında ışıklandırma mükemmel olmalıdır. Ek olarak, videoyu düzenlerken aydınlatmayı doğru efektler için optimize ettiğinizden emin olun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? Profesyoneller Tarafından Kullanılan Para Kazanma Stratejileri

11. Video Dinamizmini Artırın

YouTube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Bu nedenle, dinamik içerik sunmak, kanalınızın başarısının anahtarıdır. Videolarınızı, anahtar kelimeler, başlıklar, etiketler ve daha fazlası açısından optimizasyon gerektiren diğer herhangi bir içerik parçası gibi düşünün.

12. Kullanışlı Fon Müziği Kullanın

Videolarınıza arka plan olarak bir müzik parçası eklemeyi düşünüyorsanız, akıllıca seçin. Seçtiğiniz müzik eğlenceli olurken aynı zamanda içeriğin temasını da aktarmalıdır.

13. Altyazıları Kullanın

Bir araştırma raporu, YouTube’da altyazılı videoların 14 gün içinde görüntülemelerde yaklaşık yüzde 13,8’lik bir artışa tanık olduğunu ortaya koyuyor. Altyazılar, videoyu daha geniş bir kitle için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olur.

Özet:

Etkileşim için doğru stratejiler ve araçlarla YouTube kitlenizi daha hızlı büyütün. Hedef kitleyi göz önünde bulundurduğunuzdan ve buna göre içerik sunduğunuzdan emin olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir