Youtube Kısıtlı Mod Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır?

Youtube Kısıtlı Mod Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kapatılır?

YouTube, sizi istenmeyen içerikleri görmekten koruyabilecek kısıtlı bir moda sahiptir. Bu filtreyi istemiyorsanız, bunu nasıl devre dışı bırakacağınızı bu konumuzda bulabilirsiniz.

YouTube’daki kısıtlı mod, görmek istemeyebileceğiniz yetişkinlere yönelik içeriği filtreler. Öğrencilerin bu içeriğe maruz kalmasını önlemek için okullar gibi kuruluşlar tarafından sıklıkla uygulanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube, Premium’dan Daha Ucuz Olan “Premium Lite” Aboneliğini Test Ediyor

Ancak herhangi bir nedenle YouTube Kısıtlı Modu devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu bir masaüstü bilgisayar veya telefonunuzu kullanarak kolayca yapabilirsiniz.

YouTube’da Kısıtlı Mod Nedir?

Kısıtlı modu nasıl kapatabileceğinize geçmeden önce, bunun ne olduğunu anlamak önemlidir.

YouTube’a her yaştan kişi erişebilirken, YouTube’daki tüm içerikler çocuklar için uygun değildir ve onlara zihinsel ve fiziksel olarak zarar verebilir.

Google bunu engellemek için kısıtlı mod adı verilen bir özellik oluşturdu. Kullanıcıların şok edici, korkutucu veya cinsel açıdan kışkırtıcı içeriklerle karşılaşmasını engeller. Otomatik bir algoritma kullanarak çalışır ve bunu basit bir geçişle etkinleştirebilirsiniz.

Başlıklar, etiketler, açıklamalar ve videonun yaş kısıtlamalı olarak etiketlenip etiketlenmediği gibi bilgileri kullanarak filtreler.

Kısıtlı mod, cihaz düzeyinde çalışır. Bu, Google hesabınıza bağlı olmadığı, bunun yerine cihaz başına (telefonunuz, tabletiniz ve bilgisayarınız gibi) kontrol edildiği anlamına gelir.

Kısıtlı mod yeni bir özellik değildir ve bu özellik 2010 yılından beri bulunmaktadır. Özellik, içeriği yanlış bir şekilde işaretlediği ve genellikle sakıncalı içeriği filtreleyemediği için biraz zorluydu. O zamandan beri çok gelişti, ancak içeriği filtrelemede hala %100 doğru değildir. Bu nedenle, videoların YouTube çalışanı tarafından manuel olarak incelendiği durumlarda vardır.

YouTube’da Kısıtlı Mod Nasıl Kapatılır? (Masaüstü)

Bir masaüstü bilgisayarda YouTube’da kısıtlı modu devre dışı bırakmak için önce Google hesabınızda oturum açmanız gerekir.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra şu adımları izleyin:

  • Youtube’u açın.
  • Sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın.
  • Seçenekler listesinde alt kısımda yer alan Kısıtlı Mod’a tıklayın.
  • Kısıtlı Modu Etkinleştir seçeneğinin yanındaki düğmeyi kapalı bir şekilde bırakın. Düğme, devre dışı bırakıldığında gri renkte olmalıdır.

Bir kuruluş veya iş hesabı kullanıyorsanız kısıtlı modu devre dışı bırakamayabilirsiniz. Bu durumda, kısıtlı modu kapatma gücü, kuruluşun ağ yöneticisinin elindedir. Bu, bir kitaplık veya okul ortamında YouTube’a erişirken de olabilir.

YouTube’da Kısıtlı Mod Nasıl Kapatılır? (Mobil)

Bir akıllı telefonda, YouTube mobil uygulamasında kısıtlı modu devre dışı bırakabilirsiniz. İşlem, masaüstüne kıyasla biraz farklıdır ve ilgili birkaç ek adım vardır. Telefonunuzda birden fazla Google hesabınız varsa, birincil hesaba geçtiğinizden emin olun.

Youtube mobil uygulamasında kısıtlı modu kapatmak için şu adımları izleyin:

  • YouTube mobil uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki profil resminize dokunun.
  • Ayarlar > Genel’e dokunun.
  • Aşağı kaydırın ve Kısıtlı Mod’u bulun.
  • Kısıtlı Mod seçeneğinin yanındaki düğmeyi kapalı bir şekilde bırakın. Düğme, devre dışı bırakıldığında gri renkte olmalıdır.

YouTube’da Kısıtlı Modu Kapatmalı Mısınız?

Artık kısıtlı modu nasıl kapatacağınızı bildiğinize göre, yapmalı mısınız? Bilgisayarınızı kullanan tek kişi sizseniz ve bir yetişkinseniz, muhtemelen onu devre dışı bırakmanın bir zararı yoktur. Ancak, özellikle savunmasız durumda olanlar olmak üzere bilgisayarı kullanan başka kişiler varsa, bilgisayarı açık tutmak en iyisidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Shorts İçerik Üreticileri Ayda 10.000 ABD Dolarına Kadar Para Kazanabilecek

Bunun nedeni, YouTube’daki bazı içeriklerin rahatsız edici olabilmesidir. Siz bunun farkında ve kabul etmiş olsanız da, diğer kullanıcılar bunu bilmeyebilir. Çocuklar söz konusu olduğunda, YouTube’un kısıtlı modu, genel olarak internette daha güvende olmalarına yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir