İlginizi Çekebilir
Youtube Kids Türkiye’de Kullanıma Sunuldu!
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Youtube Kids Türkiye’de Kullanıma Sunuldu!

+ - 0
Popüler video izleme platformu YouTube, yetişkinlerin yanı sıra gençlere de hitap ediyor. Youtube, her gün dünyanın her yerinden milyonlarca çocuk tarafından ziyaret edilmektedir. Ne yazık ki bu çocuklar için yeterli korumayı sağlayamayanlar Google, çocuklar için YouTube Kids’i geliştirdi.

Bir süredir ABD ve Avrupa’da de faaliyet gösteren Youtube Kids platformu 20 Nisan 2021 itibarıyla, çocukların keşfetme arzusunu ve merakını desteklemeye yardımcı olacak zengin içeriğe sahip aile dostu YouTube Kids Türkiye’de yayınlandı.

YouTube Kids Nedir, Ne Sunuyor?

Bugüne kadar 106 ülkede aileler ve çocuklar tarafından kullanılan 44 farklı dilde YouTube Kids çocuk izleyicilere hitap eden ayrı bir uygulamadır. YouTube’a ayrı bir platform olan YouTube Kids’in özel bir web sitesi ve uygulaması bulunmaktadır. Daha güvenli bir dijital deneyim sunmayı amaçlayan platform, çocuklar için filtrelenmiş ve güvenli videolar sunuyor. Şirket, bu uygulama ile çocukları korumayı ve aynı zamanda ebeveynlerin içerik konusunda endişelenmesini engellemeyi hedefliyor.

Çocuklar, YouTube Kids’de Listelenen kategorilerdeki kanallar ve oynatma listeleri ile yepyeni içeriklere güvenli bir şekilde erişebilecek. Youtube Kids platformu içerisinde hobiler, sanatlar, el sanatları, öğrenme, YouTuberlar, aile vloggerları, müzik ve oyun gibi birçok farklı kategori yer alıyor.

Ebeveynler, “Yalnızca Onaylanmış İçerik” mod özelliğini kullanarak, çocuklarının izlemesini istedikleri videoları, kanalları veya listeleri kendileri seçebilirler. Bu şekilde YouTube Kids’in filtrelerine ek olarak, kendi filtrelerinizi de oluşturabilirsiniz. Bu mod tercih edilirse, çocuklar uygulama içi arama özelliğine erişemez.

YouTube Kids Ayrıca, uygun gördüğünüz içerikleri engelleyerek kişiselleştirmenize de olanak tanır. Bir video veya kanal engellenmişse, artık o kanal hesapta görünmez. Platformdaki zamanlayıcı, çocuklara izleme süresinin bittiğini söyleyerek ekranın önünde geçirilen süreyi sınırlamanıza olanak tanır.

Platformda Bulunan Başlıca İçerikler

KRAL ŞAKİR (GRAFİ2000)

Komedi uzmanı grafi2000, Türkiye çocuk markaları üretiyor. Kral Şakir ile YouTube’un çocuk dünyasındaki etkinliklerini farklı içeriklerle anlatırken, izleyiciye ve sektöre de farklı kazanımlar sağlıyor.

NİLOYA

Niloya ilk olarak 2013 yılında ekranlarda görünmeye başlayan yerli bir animasyon karakteridir. “Gök neden mavi?”, “Soğan niye insanları ağlatıyor?” gibi ilginç soruların cevaplarını arıyor. Herkes için sıradan olan birçok şeye oldukça şaşırıyor ve tıpkı çocuklarımız gibi hatalar yapıyor. Niloya bazen hatalarını kabul etmese de, her zaman deneyimlerinden bir ders çıkarıyor

SEVİMLİ ARKADAŞLAR

Sevimli Arkadaşlar, yaklaşık 6 milyon abonesi ile Türkiye’nin popüler Youtube kanalları arasında yer alıyor. Mert, Nil, Unutkan Balık ve Şaşkın Ördek’in günlük hikayelerini eğitici ve eğlenceli bir dille anlatıyor.

ADİSEBABA MASALLARI

Türkiye’nin sevilen masal animasyon kanalı Adisebaba Masalları 21 dilde ve 40 milyonun üzerinde abonesi ile tüm dünya çocuklarına ulaşıyor. 3-12 yaşlara hitap eden Adisebaba Masalları içerikleri arasında masallar, klasik çocuk masalları ve prenses masalları yer alıyor.

DÜŞYERİ

Ebeveyn ve çocuk dostu Düşyeri, çocukların yoğun olarak yer aldığı her platforma ürün ve hizmet üretmektedir. Düşyeri ilk olarak Pepe ile tanınmıştır. Ali Koç ve Begüm Doğan gibi pek çok kişinin içerisinde yer aldığı bir sosyal girişimdir.

TONGUÇ AKADEMİ

Tonguç Akademi, “Tonguç anladıysa herkes anlar” sloganıyla ilk dersten itibaren yüz binlerce öğrencinin desteğiyle gece gündüz büyümeye devam ediyor. İçeriğini mevcut eğitim müfredatına uygun olarak hazırlar. Birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar her seviyedeki öğrenciler için hazırlanan eğitimler ile derslerin öğrenme, tekrarlama ve pekiştirme ihtiyaçlarını dijital eğitim anlayışı ile karşılar.

KUKULİ (FAUNA)

Çocuk eğlence şirketi Fauna, yüreklere dokunan hikayelerle milyonlarca insana ulaşan markalar yaratmaya çalışıyor. İlk macerasına Kukuli ile 2013 yılında YouTube’da başladı ve böylece çocuklarla müzik, oyun ve eğlence etrafında iletişim kurdu.

Yorum Yap