YouTube Kanalı Kurarken Doğru Yapmanız Gereken 6 Temel Kural

YouTube Kanalı Kurarken Doğru Yapmanız Gereken 6 Temel Kural

Her zaman bir YouTube kanalı açmak istediyseniz ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu konumuzu inceleyebilir ve kanal açarken gerekli olan önemli püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

YouTube’un ayda 30 milyar saatten fazla video izleyen 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Bu arada, sitenin ayda en az 21 milyon saat video yükleyen 37 milyondan fazla kanalı var.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Android 10 Milyar İndirme Sayısına Ulaştı

Bu konumuzda, bir YouTube kanalı açarken belirlemeniz gereken birkaç temel noktayı listeliyoruz. Bunların hiçbiri bir izleyici kitlesini garanti etmeyecek, ancak size üzerine inşa edebileceğiniz sağlam bir temel sağlayacaktır.

1. YouTube Kanalınızı Kurun

Her şeyden önce, YouTube kanalınızı gerçekten ayarlamanız gerekir.

Bir YouTube hesabı oluşturmak için YouTube.com’a gidin. Bilgisayar kullanıyorsanız, sayfanın sağ üst köşesindeki Oturum Aç’ı tıklayın. Bir mobil cihaz kullanıyorsanız, sağ üst köşedeki Profil simgesine tıklayın.

Her iki işlem de sizi Gmail oturum açma sayfasına götürecektir; bu noktada Hesap Oluşturun’a tıklamanız ve talimatları izlemeniz gerekir.

YouTube’da oturum açtıktan sonra, bu işlemi başarılı bir şekilde başlatmak ve sonuçlandırmak için bir YouTube kanalına sahip olmanızı gerektiren herhangi bir işlemi gerçekleştirerek bir kanal oluşturabilirsiniz.

Örneğin, rastgele bir video seçip ona yorum yapabilir veya bir video yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, YouTube size kanalınızı oluşturmanız için bir düğme sağlayacaktır. Üzerine tıklayın ve talimatları izleyin.

2. İlginizi Çeken Bir Niş Seçin

Örneğin, gayrimenkulde herkes en önemli şeyin “konum” olduğunu bilir. Bu, YouTube Kanalınız için de geçerlidir. Kanalınızı başarıyla kurduktan sonra, ne hakkında olacağına karar vermeniz gerekir.

Anladığınız ve insanların önemsediği belirli bir alanı işgal eden bir konu seçin. Yüksek arama hacmine sahip bir niş bulabilirseniz, doğru yoldasınız demektir.

Ancak bu riskli bir stratejidir. Yüksek arama hacmine sahip bir konu veya niş, insanlar zaten o konuyla ilgili videolar yayınlayarak çok fazla rekabete sahip olacaktır. Ancak, insanların yanıtlamaya ihtiyaç duyduğu soruları yanıtlayan ve insanların çözmesi gereken sorunları basit ve erişilebilir yollarla çözen değerli içerikler üretmek, size atılım şansı verecektir.

İpucu: İzleyiciler, izlemeye devam edip etmeyeceklerine dair anında karar verdiğinden, videonuzun ilk beş saniyesi çok önemlidir. Bu nedenle, izleyicilerin dikkatini hemen çektiğinizden emin olun, aksi takdirde onları kaybedebilirsiniz.

3. Videolarınızı Öne Çıkarmaya Çalışın

Harika içerik oluşturmak önemlidir, ancak onu arama motorlarına optimize etmekte çok önemlidir. YouTube arama algoritması söz konusu olduğunda, videonuza verdiğiniz başlık, izleyici edinmek için kritik öneme sahiptir.

Bu nedenle, içeriği temsil eden, ancak bir kitleyi çekmek için ihtiyaç duyduğunuz tıklamaları alacak şekilde tasarlanmış harika bir başlık yazın.

Güçlü duygular uyandıran ve birçok insanda yankı uyandıran anahtar kelimeler içeren başlıklar, videonuz için ihtiyaç duyduğunuz ilgiyi çekmede uzun bir yol kat edecektir. Başlığı kısa ve güçlü tuttuğunuzdan emin olun.

4. Zamana Uyun

Dünya olaylarıyla senkronize olmaya çalışın ve neler olduğuyla ilgili içerik yayınlayın. Milyonlarca insan bir şeyle ilgileniyorsa, o videonun potansiyel kitlesi de milyonlardadır.

Ancak, güncel olaylara dayalı video içeriği oluşturmakta hızlı olmanız gerekir, aksi takdirde videonuz yayına girdiğinde bu olaylar artık güncel olmayabilir.

5. Videolarınızın Yüksek Üretim Kalitesine Sahip Olmasını Sağlayın

YouTube amatör yapımcılar tarafından erişilebilir olsa da, videolarınıza profesyonel bir görünüm ve his kazandırmak için fazladan harcama yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Aynı hedef kitle için rekabet eden çok sayıda içerik var ve bunların çoğu şık bir şekilde üretiliyor. Dolayısıyla rekabet etmeyi umuyorsanız yüksek üretim değerleri kullanmanız gerekecek.

Videonuz harika bir başlığa sahipse, harika bir niş dolduruyorsa ve zamanın ruhuna uyuyorsa, şüphesiz izleyiciyi de dahil edeceksiniz. Ancak, videonuzu sonuna kadar izlemeleri ve izlemeleri için yüksek görüntü ve ses kalitesine ihtiyacınız var. Ayrıca iyi düzenlenmiş bir videoya da ihtiyacınız var.

6. Videolarınızın Müziğine Fon Müziği Ekleyin

İzleyicilerinizin videonuzla ilgilenmesini sağlamak için duygusal bir bağ oluşturan müzikler ekleyin. İstediğiniz titreşimi oluşturmak için videonuzun hızına uygun müzikler seçtiğinizden emin olun. Müziğin ses düzeyinin sunumunuzu bastıracak kadar yüksek veya duyulamayacak ve izleyiciyi rahatsız edecek kadar düşük olmadığından emin olun. Müziği uygun anlara yerleştirin.

En sevdiğiniz korku filmini, o korkunç film müziği olmadan, tam doğru anda kalbinizi yerinden oynatacak şekilde hayal edebiliyor musunuz? Sessizde izlemeyi deneyin. Aynı değil, değil mi?

Neyse ki, telifsiz müzik bulabileceğiniz birçok harika kaynak vardır.

Başarı için Sağlam Bir Temel Atmalısınız

Günün sonunda, kendi YouTube kanalınızı başlatırken göz önünde bulundurmaya değer birçok unsur var. Ancak, başarılı bir YouTube kanalının temeli olarak ihtiyaç duyacağınız temel bilgiler bunlardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir