YouTube Kanalı İçin Özel URL Nasıl Oluşturulur?

YouTube Kanalı İçin Özel URL Nasıl Oluşturulur?

Yeni bir YouTube kanalı kurduysanız, özel bir URL’nin nasıl oluşturulacağını merak ediyor olabilirsiniz. İhtiyacınız olan her şeyi bu konumuzda bulabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Kanalı Kurarken Doğru Yapmanız Gereken 6 Temel Kural

YouTube, içerik üreticilerin, izleyiciler için kanallarını hatırlamalarını ve bunlara erişmelerini kolaylaştıran kendi özel URL’lerini oluşturmalarına olanak tanır. Bu özellik, markanızın bilinirliğini artırmanıza yardımcı olsa da, geçişi Studio’da manuel olarak yapmanız gerekir.

Özel URL Neden Önemlidir?

YouTube, oluşturulduğunda her kanal için otomatik olarak bir URL üretir. URL’nin sonunda sayılar ve harflerle rastgele karıştırılmış benzersiz bir kimlik içerir.

Bu varsayılan URL’lerin hatırlanması neredeyse imkansızdır, ancak bunları gerçekten markanızın adıyla veya daha akılda kalıcı bir şeyle değiştirebilirsiniz. Bu, kanalınızın daha profesyonel görünmesini sağlar ve insanların ona nasıl erişeceklerini hatırlamalarına yardımcı olur.

Normal bir YouTube kanalı URL’si şöyle görünür:

https://youtube.com/channel/UCUZHFZ9jIKrLroW8LcyJEQQ

URL’nin sonundaki harf ve sayıların karışımı, daha tanınabilir olmak için değiştirebileceğiniz şeydir. Benzersiz kimliğin UCUZHFZ9jIKrLroW8LcyJEQQ olduğuna dikkat edin.

Bunun yerine özel bir YouTube kanalı URL’si daha çok şöyle görünebilir:

https://youtube.com/c/YouTubeCreators

URL’nin sonunda sadece markanın adı değil, aynı zamanda “channel” kelimesinin yerine “c” harfi de var. Özel bir URL, YouTube kanalınızı ziyaret etmek isteyen kişilerin oraya nasıl gidileceğini hatırlamasını çok daha kolay hale getirir.

Özel URL Almak İçin Gerekenler

Bugün bir YouTube kanalı açtıysanız, henüz özel URL’nizi alamayacaksınız. Başvuru yapabilmek için minimum gereksinimleri karşılamanız gerekir.

  • Kanalınızın 100 veya daha fazla abonesi olmalıdır.
  • En az 30 gün önce oluşturulmuş olmalıdır.
  • Profil resmi yüklü olmalıdır.
  • Banner resmi yüklü olmalıdır.

YouTube, daha fazla özel URL dağıtmadan önce kararlı bir içerik üretici olduğunuzdan emin olmak istiyor. Uygun resimlerin yerinde olması ve küçük bir takipçi kitlesi oluşturması, platforma markanıza bağlı olduğunuzu göstermenize yardımcı olacaktır.

Bu gereksinimleri karşılamanın yanı sıra, özel URL’nizin dört farklı öğeye dayalı olması gerekir. Bunlara şunlar dahildir: görünen adınız, YouTube kullanıcı adınız, mevcut özel URL’ler veya bağlantılı bir web sitesi olabilir.

Özel URL’nizin herhangi bir büyük harf kullanımı varyasyonunu da kullanabilirsiniz. Varyasyonlardan herhangi biri insanları YouTube kanalınıza yönlendirecektir.

YouTube, herhangi bir nedenle bir URL’yi geri alma hakkını saklı tutar. Özel URL’niz silinen bir hesapla aynı olursa YouTube bu hesabı geri alabilir ve onu kullanamazsınız. Bu durumlar nadirdir, bu yüzden çok fazla endişelenmemelisiniz.

YouTube’da Özel URL Nasıl Oluşturulur?

YouTube, gereksinimleri karşıladıktan sonra size özel bir URL almaya uygun olduğunuzu bildirmek için birkaç bildirim gönderecektir. Kanal gösterge tablonuz bir bildirim içerebilir, temel bilgi ayarlarınız bir bildirim içerebilir ve bir bildirim kayıtlı e-posta adresinize gönderilir.

YouTube’da özel bir URL’yi şu şekilde oluşturabilirsiniz:

  • YouTube Studio’yu açın.
  • Sol kısımdaki menüden Özelleştirme’yi tıklayın ve Temel Bilgi’yi seçin.
  • Kanalınız için özel URL oluşturun’u tıklayın.
  • Özel URL’nizi girin.
  • Yayınla’yı ve ardından Onayla’yı tıklayın.

URL’yi onayladıktan daha sonra düzenleyemezsiniz. Herhangi bir nedenle değiştirmek isterseniz, yenisini talep etmeniz gerekir. Ayrıca yeni bir tane oluşturursanız URL’yi başka bir kanala aktaramazsınız.

YouTube Kanalınıza Özel URL Ekleme

YouTube kanal URL’niz için kaotik bir sayı ve harf karışımına razı olmak zorunda değilsiniz. Tüm gereksinimleri karşıladığınız sürece özel bir URL oluşturabilirsiniz, böylece insanlar içeriğinize kolayca erişebilir ve markanızı hatırlayabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Kanalı Kurarken Doğru Yapmanız Gereken 6 Temel Kural

YouTube Studio, öğrenmeye istekliyseniz daha iyi bir içerik üretici olmanıza yardımcı olabilecek birkaç özelliğe sahiptir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir