Youtube Kanal Üyelikleri Nedir?

Youtube Kanal Üyelikleri Nedir?

Youtube üzerinde çok fazla zaman geçiriyorsanız kanal üyelikleri ifadesini duymuş olabilirsiniz. Abonelik sistemine benzese de bu çok farklı bir sistem. Bu konumuzda üyelikler hakkında her şeyi size aktaracağız.

Youtube Kanal Üyeliği Nedir?

İlk olarak 2018’de tanıtılan Youtube üyelikleri, kanalların ek ayrıcalıklar sunarak aylık ücret almasına olanak sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube Kanalı İçin Özel URL Nasıl Oluşturulur?

Üyelikleri olan Youtube kanallarının üyelere en az bir ayrıcalık sunması gerekmektedir. Temel olarak sunulabilen dört avantaj vardır:

Üyelere Özel Topluluk Gönderileri: Kanalın Topluluk sekmesinde yayınlanan sadece kanal üyelerinin görebileceği mesajlardır.

Üyelere Özel Videolar: Yalnızca üyelerin izleyebileceği ve üyelerin yorum yapabildiği videolardır.

Üyelere Özel Canlı Yayınlar: Yalnızca üyelerin izleyebileceği canlı yayınlardır.

Üyelere Özel Canlı Sohbetler: Herkese açık bir canlı yayında sadece üyelerin sohbete katılabilmesidir.

Youtube, ayrıca üyelere yorumlarda ve canlı sohbetlerde öne çıkmalarını sağlamak için bir rozet verir. Bu rozetler ne kadar süredir kanala üye olduğunu ve üyelik düzeyini de belirtir.

Bir diğer özellik olarak ise kanal sahibi, üyelerin yorumlarda ve canlı sohbetlerde kullanabileceği özel emojiler oluşturabilir.

Youtube Üyeliklerinin Maliyeti Ne Kadar?

Üyelikler için bir çok farklı fiyatlandırma ve seviye mevcuttur. Kaç seviye ve hangi fiyatları sunmak istediği kanal sahibine aittir.

Ayrıca Youtube kanalı, hangi seviyelerin hangi özelliklere erişebileceğini kendisi belirler. Tüm üyelere özel içerik için tek bir fiyat teklif edebilir ya da sunacağı özellikleri bölerek farklı seviyelerde sunabilir. Yani kısacası bazı avantajlar daha pahalı üyelik gerektirebilir. Bu tamamen kanallara bağlıdır ve her kanalda aynı olmayacaktır.

Youtube Abonelikleri ve Üyelikleri Arasındaki Fark Nedir?

Abonelikler ve Üyeliklerin birbiriyle bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bir Youtube kanalına abone olmak, Üyelik avantajlarına erişiminizi sağlamaz. Hatta bir kanala üye olmak için o kanala abone olmanıza bile gerek yoktur. Abonelik o kanalı takip ettiğiniz ve Abonelikler sekmesinde gözükeceği anlamına gelir.

Hangi Youtube Kanalları Üyelik Sunabilir?

Üyelikler tamamen isteğe bağlıdır, ancak her kanal bu özelliğe erişim sağlayamamaktadır. Üyelikleri sunabilmek için Youtube kanalının şunları yapması gerekir:

  • 1.000’den fazla aboneye sahip olmak.
  • Youtube İş Ortağı programında yer almak.
  • Kanal sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır.
  • Uygun bir ülkede bulunulmalıdır.
  • Kanal “Çocuklara Özel” olarak ayarlanmamalıdır.

Bir kanal bu özelliklere sahipse Kanal Üyeliklerini sunabilir. Kanal Üyelikleri özelliğini sunmaya devam etmesi için Youtube Üyelik Kurallarına ve gereksinimlerine uymaya devam etmelidir.

Sonuç olarak, bir Youtube Kanalı Üyeliği kanalı doğrudan desteklemenin ve aylık ücret karşılığında avantajlara sahip olmanın bir yoludur. Özellikle sevdiğiniz bir kanal varsa ve üyelik sunuyorsa, Kanal Üyeliklerine göz atarak özellikleri değerlendirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir