YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

YouTube, sevdiği işten para kazanmak isteyenler için potansiyel bir gelir kaynağıdır. Peki kanalınız görüntüleme başına ne kadar kazanacak?

İnternetten para kazanmanın sayısız yolu vardır. YouTuber olmak ilk bakışta kolay gibi görünen bir yoldur ama bu yola girenlerin sadece küçük bir yüzdesi bu işte başarılı olabiliyor.

Başarılı bir YouTube kanalı oluşturmak zorlu bir iştir ve genellikle uzun bir süre boyunca sürekli olarak video yüklemeye devam etmelisiniz. Ancak kanalınız yükselirse, ek bir gelir akışı ile ödüllendirilebilirsiniz. Bu konumuzda, YouTube’un görüntülemeler için ne kadar ödediğini ele alacağız.

YouTube, Görüntüleme Başına Ne Kadar Öder?

YouTube’dan ödeme alabilmek için öncelikle kanalınızı para kazanmaya uygun hale gelmeniz gerekir; bunun için en az 1.000 abone ve 4.000 saat izlenme gereklidir.

YouTuberlar için sabit bir maaş yoktur. Her kanal, ne kadar büyük olduğuna ve kaç izleyicisi olduğuna bağlı olarak farklı miktarda para kazanıyor. Platformun görüntüleme başına ne kadar ödediğini tartışmadan önce, YouTube’un YouTuberlar’a ne kadar ödediğini hangi faktörlerin etkilediğini görelim.

Faktörler

Bir izleyicinin, görüntüleme olarak sayılması için reklamı en az 30 saniye izlemesi gerekir. Bu önemli bir faktör çünkü videonuzun aldığı her görüntüleme için ödeme almadığınız anlamına geliyor.

Kanalınızın ödeme alması için izleyicilerin reklamı en az 30 saniye (veya reklam kısaysa reklamın yarısı) boyunca izlemesi gerekir. YouTube’un kitlenize eğlenceli reklamlar göstermesini ve bunun iyi bir bölümünü izlemelerini ummaktan başka, bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok.

İkinci faktör, YouTube’un farklı kitleler için farklı BGBM’ye sahip olmasıdır. BGBM, bin gösterim başına maliyet anlamına gelir ve bir reklamverenin bir reklamdaki her 1.000 görüntüleme için ödediği tutarı temsil eder. Bu BGBM farkı bölgeye bağlıdır ve farklı ülkelerden gelen reklam görüntülemeleri farklı tutarlar öder. Yüksek BGBM’ye sahip ülkeler arasında Norveç ve Birleşik Krallık bulunmaktadır.

Son olarak, ne kadar çok görüntüleme alırsanız, videolarınızdaki reklamları o kadar çok kişinin izlemesi ve dolayısıyla YouTube’dan o kadar çok para kazanmanız olasıdır.

Bunları göz önünde bulundurarak, YouTube’un görüntüleme başına ortalama ne kadar ödediğini hesaplayalım.

Basitleştirilmiş Matematik

Görüntüleme başına ne kadar kazanıldığına dair kesin bir formül yoktur. YouTube, reklamverenlerden görüntüleme başına ortalama 0,18 ABD doları ücret alır. YouTube, bu oranın %68’ini YouTuber’lara AdSense üzerinden ödüyor. Bu çok iyi bir orandır, çünkü her görüntüleme için 0,12 ABD doları ve her 1000 görüntüleme için 122 ABD doları alacağınız anlamına geliyor.

Daha ayrıntılı bir düzeyde, sayılar her zaman bu kadar basit değildir. Bazı insanlar reklam engelleyici kullanır ve reklamları görenlerin büyük bir kısmı ilk saniyelerde atlar. Bu nedenlerden dolayı, diğerlerinin yanı sıra, YouTube’un video görüntüleme başına gerçek ödemesi 0,003 ila 0,005 ABD dolarıdır. Bu ihtimale göre bir YouTuber’ın videolarının aldığı her 1.000 görüntüleme başına 3 ila 5 dolar kazandığı anlamına gelir.

YouTube’dan her yıl ne kadar kazanabileceğinize dair kaba bir tahminde bulunmak için AdSense gelir hesaplayıcısını kullanabilirsiniz. Google’ın verdiği tahmin oldukça cazip olabilir, bu nedenle kesin olarak karar vermeden önce YouTuber olmanın artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Zorlu bir yolculuk olabilir ve başarısızlık tamamen imkansız değildir.

thumbnail
Önerilen Yazı
YouTube’da Abone Nasıl Kazanılır?

Daha Fazla Görüntüleme, Daha Fazla Kazanç

YouTube, görüntüleme başına sabit bir miktar para ödüyor. Fakat buna rağmen YouTuber’lar aynı tutarı kendileri kazanmıyor. Bunun nedeni, bir YouTuber’ın YouTube üzerinden aldığı toplam tutarın, kaç kez görüntülendiğine ve görüntüleyenlerinin hangi ülkeden geldiğine bağlı olmasıdır.

İzleyiciler farklı ülke ve bölgelerden olduğu için görüntüleme başına ödemenin tam miktarı hesaplanamıyor. Bununla birlikte, ortalama bir tahmin olarak, YouTube’un görüntüleme başına 0,003 ila 0,005 ABD doları ödediğidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir