Yavaş Çalışan iPad Nasıl Hızlandırılır?

Yavaş Çalışan iPad Nasıl Hızlandırılır?

iPad cihazınız yavaş mı çalışıyor? Birkaç saat sonra ısınma ve kasılma mı yapıyor? Bu makalemizde düşük performans gösteren  iPad cihazların yavaşlama nedenleri ve olası çözümlerini bu makale altında bulabilirsiniz.

Yavaş iPad Performansının Nedenleri Nedir?

Bir  iPad’in yavaş çalışmasının birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin başında cihaza yüklenen uygulamalar ilk sırada yer almaktadır. Ardında kişisel internet bağlantısı yavaş olabilir.  iPad daha eski bir işletim sistemi kullanıyor olabilir, arka planda uygulama yenileme etkinleştirilmiş olabilir, cihazın deposu dolu olabilir.

Yavaş performansın yalnızca iPad’inizde internette gezerken kullandığınızı fark ettiğiyseniz,  iPad’iniz Safari reklamlarıyla başa çıkmakta zorlanıyor olabilir.

Yavaş iPad Nasıl Hızlandırılır?

1. iPad’inizi Yeniden Başlatın: Bir cihazla ilgili olarak bir sorunla karşılaştığınızda ilk en mantıklı adım cihazı yeniden başlatmaktır. iPad’i yeniden başlatmak her şeyi geçici bellekten temizler ve işletim sistemine bir temiz başlangıç yapmasını sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
iCloud Nasıl Hacklenir? Koruma Yolları Nelerdir?

2. Tüm Uygulamaları Uygulama Değiştiriciden Kaldırın: iPad’izi açtığınızda her uygulamayı iPad görev yöneticisi olan App Switcher’a ekler. Böylece çoklu görev sırasında uygulamalar arasında hızla geçiş yapabilirsiniz. Bir süre sonra, Uygulama Değiştiricideki uygulama sayısını arttırabilir. Bu uygulamaların çoğu askıya alınmış modda veya arka planda çalışıyor. Uygulamaları Uygulama Değiştiriciden kaldırmak hafızada yer açar ve performansı artırabilir.

3. Arka Planda Çalışan Uygulamalardan Çıkın: Uygulamalardan çıktından sonra bile uygulamalar arka planda çalışmaya devam eder. Bunlar genellikle müzik akışı yapan uygulamalardır ve video akışı yapan uygulamalar arka planda en çok çalışan uygulamalardır.

4. Wi-Fi Bağlantınızı Kontrol Edin: iPad’i yeniden başlatmak performansını artırmıyorsa,yavaş çalışan iPad olmayabilir. Bu kablosuz ağın yavaş olmasıyla alakalı olabilir. İnternet hızınızı kontrol ederek aradaki sorunun wi-fi üzerinden olup olmadığına dikkat edin.

5. iPad’inizi Güncelleyin: İşletim sistemini güncel tutmak önemlidir. Bunu yapmak, en son performans güncellemelerinin yanı sıra en son güvenli düzeltmelerine de sahip olmanızı sağlar.

6. Bir Reklam Engelleyici Yükleyin: iPad’iniz öncellikle web’de gezinirken yavaşlıyorsa, ancak internet hızınız iyiyse, ziyaret ettiğiniz sayfalar olabilir. Bir web sayfasında ne kadar çok reklam varsa, sayfanın yüklenmesi o kadar uzun sürer. Reklam engelleyiciler, reklamların web sayfalarında reklamları engelleyerek daha hızlı yüklenmesini sağlar.

7. Arka Planda Uygulama Yenileme’yi Kapatın: Arka Planda Uygulama Yenileme, uygulamaların size kullanmadığınız zaman bile içeriklerin yenilenmesine izin verir. Örneğin Facebook haber kaynağınız için gönderileri alabilir veya bir haber uygulaması sizin için hazır olmaları için en son makale bildirileri gönderebilir. Sonuç olarak bu özellik işlem süresini ve internet bant genişliğini kullanır. Bu durumda iPad’in biraz daha yavaş çalışmasına neden olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple iCloud Nedir ve Hangi Bilgileri Yedekler?

8. Kullanılmayacak Uygulamarı Silin: iPad’inizin depolamasında yeriniz az kaldıysa cihazdan yer açmak bazen performansı artırabilir. iPad’inizde en fazla alanı hangi uygulamaların kullandığını görmek için Ayarlar > Genel > iPad Saklama Alanı’nı seçin.

Burada, iPad’de yüklü olan tüm uygulamaları, her birini en son ne kadar kullandığınızı ve her birinin ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Uygulamayı dokunarak ve ardından Uygulama Sil’i seçerek kullanmadığınız uygulamaları silin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir