Xochitl Gomez Kimdir?

Xochitl Gomez Kimdir?

Amerikalı aktris Xochitl Gomez, 2022 yapımı ‘Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ filminde Marvel süper kahramanı America Chavez’i canlandırdı.

Xochitl Gomez Kimdir?

Xochitl Gomez, annesi onu bir müzikal tiyatro sınıfına kaydettirdiği 5 yaşından beri oyunculuk yapmaktadır. 22 uzun metrajlı müzikalde rol aldı. Oyunculuk dışında ayrıca reklamlar, film çalışmaları ve televizyon rolleri gibi çalışmalarda yer almaktadır. 12 yaşında, “The Baby-Sitters Club”ın Netflix yeniden başlatmasında Dawn Schafer’ı canlandırdı. 2020’de Gomez, Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde Marvel süper kahramanı America Chavez rolünü üstlendi.

Xochitl Gomez ne zaman doğdu?

Xochitl Gomez, 29 Nisan 2006‘da Los Angeles, California‘da doğdu.

Xochitl Gomez’in Adı Nasıl Telaffuz Edilir?

Xochitl adı “Soh-chee” olarak telaffuz edilir.

Çocukluk Dönemi

Gomez, 5 yaşına kadar Hollywood’da yaşadı, ardından Los Angeles’ın Echo Park bölümüne taşındı. Ailesi Meksika kökenlidir. Babası Morelos, Meksikalı annesi ise Amerikalıdır.

Gomez, çocukluk döneminde Meksikalı çocuklarla bolca zaman geçirdi ve Meksikalı bir bebek bakıcısı vardı. 2022’de Teen Vogue’a “Ekranda bana benzeyen veya kültürümü paylaşan kızları nadiren görerek büyüdüm” dedi.

Gomez, annesi onu 5 yaşında iken bir müzikal tiyatro sınıfına kaydettirdirerek oyunculuğa başladı. Oynadığı ilk yapım Küçük Deniz Kızı’ydı. Bu Deneyimi hakkında “Sahnede olmayı kesinlikle sevdim” dedi.

12 yaşındayken Gomez 22 uzun metrajlı müzikalde yer aldı. 10 yaşında reklam filmleri denemeye başladı. İlk çalışmaları arasında yaklaşık 13 öğrenci filmi bulunuyor.

Gomez, oyunculuğunu çok destekleyen annesi hakkında, “Annem okuldan sonra beni her gün saatlerce Los Angeles’ta gezdirir, seçmelere götürürdü. Bazen günde dört ya da beş tane olurdu, çılgıncaydı” dedi.

2019’da Gomez, Netflix’in “The Baby-Sitters Club”ın yeniden başlatılmasıyla birlikte Dawn Schafer olarak başrol oynadı. Gösteriyi daha  çeşitli hale getirmek için karakterin etnik kökeninin değiştirilmesinden heyecan duydu. 2020’de verdiği bir röportajda , “Latin kızlar bana nihayet televizyonda kendilerine benzeyen birini gördüklerini ve bunun çok önemli olduğunu söylüyorlar” dedi.

Londra’da Benedict Cumberbatch ile yapılan ekran testinden birkaç gün sonra Gomez, resmi olarak 2011’de Marvel çizgi romanlarında görünen popüler Latin Amerikalı LGBTQ+ karakteri America Chavez olarak rol aldı.

Ekim  2020’de, Gomez’in yakında çıkacak olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness filminde Chavez’i canlandıracağı haberi geldi ve Marvel sinema evreninde bir süper kahramanı oynayan ilk Meksikalı-Amerikalı genç oldu.

Gomez, People en Español’a  karakteri canlandırmaktan memnun olduğunu söyledi. “Güçlü, zeki, karizmatik, queer bir Latin. Ekranda olması ve hikaye için önemli olması, insanları daha önce hiç görmedikleri bir şekilde görmelerini sağlayacak. temsil edilmesi çok normal.”

Gomez, çekimler sırasında oynadığı karakterle aynı yaşta olan 14 yaşındaydı. Cumberbatch, Elizabeth Olsen  ve Benedict Wong gibi yıldızlarla sahnelerde yer aldı.

Rolün tek dezavantajı, Gomez’in “The Baby-Sitters Club”ın ikinci sezonunda görünememesiydi. Dizi, film İngiltere’de çekilirken aynı zamanda Kanada’da yapılıyordu ve COVID-19 salgını iki ülke arasında uçuşları engelledi.

Filmler ve TV Şovları

Doctor Strange 2 Filminden Bir Görüntü

Gomez, “The Baby-Sitters Club” ve Doctor Strange in the Multiverse of Madness’taki  rollerinin yanı sıra Netflix’in “Gentefied” (2020) filminde de rol aldı. Ayrıca ‘You’re the Worst’ (2014), aksiyon filmi Shadow Wolves (2019) ve romantik konseptli Roped (2020) adlı dizide rol aldı.

Gelecek Planları

Gomez, eğlence sektöründe çalışmaya devam etmeyi planlıyor. 2020’de “Bir filmde veya TV’de yönetmenlik, yazarlık, kurgu ve oyunculuk yapmak istiyorum. Şimdi başlamam gerektiğini biliyorum, küçük filmler yazıp buna başlamalıyım” dedi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir