Windows Güncellemelerinin Başarısız Olmasının Nedenleri

Windows Güncellemelerinin Başarısız Olmasının Nedenleri

Ama her şeyde olduğu gibi, onlarda da bazı büyük tuhaflıklar var. Sonuç olarak, Windows’taki güncellemeler oldukça sık başarısız oluyor. Bununla birlikte, Windows güncellemeleri genellikle rastgele nedenlerle başarısız olmaz. Aşağıdakiler, Windows’taki güncellemelerin başarısız olmasının yaygın nedenleridir.

1. Düşük Depolama

Windows’un “depolama alanı azalıyor, bazı sistem işlevleri çalışmayabilir” konusunda sizi uyardığını gördüyseniz, bunu ciddiye almalısınız. Windows’un birçok kritik sistem işlevi, çalışacak fazla depolama alanı olmadığında ya durur ya da kısmen çalışır.

Windows’u güncellemek, bilgisayarınızda depolama alanı azaldığında durabilen işlevlerden biridir.

Kullanılabilir bir güncelleme olduğunda, Windows’un güncelleme dosyalarını indirmek için bir miktar ücretsiz depolama alanına ihtiyacı vardır. Bunlar, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ve güncelleyiciyi çalıştırdığınızda Windows’un yüklediği dosyalardır. Yeterli depolama alanı yoksa Windows, yüklemenin başarısız olmasına neden olan tüm kritik dosyaları indiremez.

Bu nedenle, PC’nizin işletim sistemini güncellemeden önce, gemide yeterli alan olduğundan emin olun.

2. Kuyrukta Birden Çok Güncelleme

Microsoft, Windows’u oldukça sık günceller. Sonuç olarak, işletim sistemi her yeni güncelleme ile sürekli olarak gelişir. Temel işlevlerden bireysel özelliklere kadar, aylık güncellemeler yeni özellikler sunar ve topluluğun bildirdiği sorunları giderir.

Esasen, iki tür güncelleme vardır: biri çekirdek sistem bileşenlerini ele alan ve diğeri bu temel bileşenlerin üzerine inşa edilen özellikleri ele alan.

Sıralanmış birden fazla güncellemeniz olduğunda, önce kritik sistem bileşenlerini cilalamak için olanları yüklemeniz gerekir. Örneğin, bir Hizmet Yığını Güncellemeniz varsa ve bunu yüklemezseniz, aşağıdaki güncellemelerin tümünün başarısız olma olasılığı oldukça yüksektir.

Yığın Güncelleştirmelerine Hizmet Verme, Windows Güncelleştirmeler Hizmeti ile ilgili sorunları gidermeye yöneliktir. Bu güncellemeler, Microsoft’un önemli özellik güncellemelerini göndermeden önce her şeyin yolunda olmasını sağlar.

Başka bir deyişle, Windows’ta güncellemeleri yöneten araçlar ve işlemler, servise ve hata düzeltmelerine ihtiyaç duyar. Aksi takdirde, Microsoft’tan John Wilcox’a göre “aylık en son toplu güncelleme (LCU) ile işletim sisteminin başka bir bölümüne yama yapılmasını önleyebilirler” .

Kısacası, Windows bileşen tabanlı bir işletim sistemi olduğundan, farklı bileşenler bakım gerektirir. Bu nedenle, güncellemeleri yöneten bileşen de zaman zaman servis gerektirir. Bu nedenle, düzenli olarak güncelleyin ve gelecekte hatalı güncellemeler hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

3. Sürücü Çatışmaları

Bir işletim sisteminin ana işlevi, bilgisayara bağlı farklı donanım aygıtlarını yönetmektir. Bir işletim sistemi bunu, bilgisayarınıza bağladığınız her donanım aygıtıyla birlikte gelen sürücüler aracılığıyla yapar.

Sürücüler gerekli olsa da, çatışmalara neden olabilirler. Örneğin, GPU’nuzun sürücüleri RAM’inizle iyi oynamıyor olabilir. Bu tür sorunların sonuçları, genel sistem kararsızlığından ve başarısız güncellemelerden kritik sistem arızalarına kadar değişebilir.

Uzun lafın kısası, kötü sürücüler varsa güncellemeler başarısız olabilir. Sürücüyü en son sürüme güncelleyerek veya sürücüyü daha kararlı bir sürüme geri alarak kötü sürücülerden kurtulabilirsiniz.

4. Bozuk Sistem Dosyaları

Windows, işletim sisteminin çalışması için gerekli olan birçok sistem dosyasına sahiptir. Bu dosyalar arasındaki herhangi bir bozulma, tüm işletim sistemi için önemli sonuçlar doğurabilir. Buna başarısız güncellemeler dahildir.

Bu nedenle, bir güncelleme başarısız olduğunda, bir Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) taraması çalıştırmalısınız.

Sistem Dosyası Denetleyicisi taraması, çekirdek sistem dosyalarını olası bozulmalara karşı kontrol eder ve düzeltmeye çalışır.

Windows 10’da, bir SFC taraması çalıştırmadan önce, önce bir Dağıtım Görüntüsü Hizmet Taraması (DISM) çalıştırmak her zaman daha iyidir. DISM taraması, Windows’un bileşen deposuyla ilgili sorunları saptamaya çalışır. Bileşen deposu, Windows’ta bir değişikliği geri almak veya bozuk bir dosyayı onarmak için tüm Windows bileşenlerini tutar.

Bileşen deposunun kendisi bozuksa, SFC taraması dosyaları onaramaz. DISM bu bozulmayı çözer, böylece SFC taraması işini yapabilir. Bu taramaların her ikisini de yönetici ayrıcalıklarına sahip bir CMD penceresinden çalıştırabilirsiniz. Bu taramaları çalıştırdıktan sonra tekrar güncellemeyi deneyin.

5. Windows Update Hizmeti Hatalı Davranıyor

En büyüğü değilse, başarısız Windows güncellemelerinin en büyük nedenlerinden biri, temeldeki Windows Update Hizmetidir.

Windows Updates Service, güncellemeleri otomatik olarak kontrol etmekten, indirmekten ve kurmaktan sorumludur. Güncelleme hizmeti çalışmıyorsa, güncellemelerin durmasına ve hatta başarısız olmasına neden olabilir.

Ve bu oluyor. Windows Güncelleme Hizmeti çalışmadığında, işletim sistemi “Hizmet çalışmadığı için Windows Update şu anda güncellemeleri denetleyemiyor” mesajını görüntüler. Ne yazık ki, bu aynı zamanda sistemin herhangi bir güncelleme indirip yüklemeyeceği anlamına da gelir.

Güncelleme servisinin kendisi hatalı çalıştığında güncellemeleri tekrar rayına oturtmak için servisi yeniden başlatmanız gerekir. Hizmeti yeniden başlatmak, hizmeti manuel olarak veya güvenli modda önyükleyerek durdurmanızı ve başlatmanızı gerektirir. Güvenli modda önyükleme yapmak daha güvenli ve daha hızlı bir seçenektir. Güvenli moda girdikten sonra güncelleme önbelleğini silin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows Güncellemelerinin Başarısız Olmasının Sağlam Nedenleri Vardır

Windows güncellemeleri, işletim sisteminin genel sağlığı için kritik öneme sahiptir. Güncelleme yalnızca hataları düzeltmek ve güvenliği artırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni özellikler de sunar.

Tartıştığımız gibi, Windows güncellemelerinin başarısız olmasının birçok nedeni arasında, yaygın olanlardan bazıları düşük depolama, sıradaki birden çok güncelleme, sürücü çakışmaları ve bozuk sistem dosyalarıdır.

Ayrıca, temel alınan Windows Update Hizmeti de başarısız olabilir ve bu da otomatik güncellemelerin başarısız olmasına neden olabilir. Bu nedenle, donanım sürücüleri de dahil olmak üzere her şeyi güncel tutun ve bol miktarda boş depolama alanınız olduğundan emin olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir