Windows 10’da Kamera Nasıl Açılır?

Windows 10’da Kamera Nasıl Açılır?

Pandemi sonrası dünyada, web kameralarımız hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Bilgisayarınızın kamerası çalışmıyorsa, bu gerçekten stresli olabilir. Neyse ki, bilgisayarınızdaki kameranın düzgün çalışması için fazla uğraşmanıza gerek yok.

Windows 10’da Web Kamerası Nasıl Açılır?

Windows 10’da web kameranızı açmak için Win + S tuşlarına basın, “Kamera” yazın ve Windows Kamera Uygulamasını açmak için uygun seçeneği belirleyin.

Bunu yaptığınızda kamera otomatik olarak başlayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Microsoft, Windows 11 Çıkış Tarihini Açıkladı

Üçüncü taraf uygulamalar kamerayı kullanmak için izin gerektirir. Kamera, Zoom gibi bir üçüncü taraf uygulamasında çalışmıyorsa, gerekli izinlere sahip olup olmadığını kontrol edin.

Kamera izinlerini kontrol etmek için Ayarlar > Gizlilik’e gidin ve soldaki panelden Kamera’yı seçin.

Ardından, aşağı kaydırın ve kaydırıcıyı değiştirerek üçüncü taraf uygulamalara kamera izni verin veya iptal edin.

Şimdi geri dönün ve kameranın açılıp açılmadığına bakın. Kamera hala başlamıyorsa, küçük bir sorun giderme işlemi yapmanız gerekecektir.

Tüm Windows Güncellemelerini Yükleyin

Microsoft, Windows’u oldukça sık günceller. Bu güncellemeler, kamera uygulaması için yamalar içerebilir. Bu güncellemelerin yüklenememesi, diğer sorunların yanı sıra kamera uygulamasının çökmesine neden olabilir.

Önleyici bir önlem olarak, tüm güncellemeleri geldikleri anda takip etmelisiniz. Bir güncellemeyi kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede indirip yüklemelisiniz. Ayrıca kameranızın sürücülerinin de güncel olduğundan emin olmanızı öneririz.

Olası Windows güncellemelerini yükledikten ve sürücülerinizi güncelledikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden başlatıldıktan sonra kamerayı yeniden başlatmayı deneyin.

Eğer hala çalışmıyorsa, elinizde bir donanım sorunu olabilir.

Kamera Donanım Sorunlarını Çözün

Kameranın etkin olup olmadığını kontrol edin. Birçok dizüstü bilgisayar, kamerayı fiziksel olarak devre dışı bırakan fiziksel bir kapatma anahtarıyla birlikte gelir. Kamerayı yanlışlıkla kendiniz devre dışı bırakmadığınızdan emin olmak için kontrol etmenizi öneririz.

Harici bir web kamerası kullanıyorsanız, tüm kablolarının doğru şekilde bağlandığından emin olun. Web kamerası bir uygulamayla birlikte geldiyse uygulamayı açın ve oradan sorun gidermeyi deneyin.

Windows 10’da Kamera Yönetimi Gerçekten Kolay

Windows, web kameranızı yönetmeyi oldukça kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken, web kamerası için gerekli tüm sürücüler de dahil olmak üzere her şeyi güncel tutmaktır. Ve her zaman olduğu gibi, güncellemeden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmayı asla unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir