Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Masaüstünden Nasıl Kaldırılır?

Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Masaüstünden Nasıl Kaldırılır?

Windows 10 sisteminizden sildiğiniz her dosya varsayılan olarak Geri Dönüşüm Kutusu’na gider. Buradan, dosya ve klasörleri kalıcı olarak silmeye veya yanlışlıkla silinmişse geri yüklemeye karar verebilirsiniz.

Kullanıcıların bu uygulamayı daha sık kullanması muhtemel olduğundan, Microsoft, Windows 10 masaüstüne erişmek için bir kısayol yerleştirmiştir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Microsoft, Windows 10 Desteğinin Ne Zaman Sona Ereceğini Açıkladı

Ancak, bu dönüşüm kutusunun masaüstünüzde gereksiz yere yer kapladığını düşünüyorsanız, Geri Dönüşüm Kutusu’nu masaüstünden nasıl kaldırabileceğinizi bu konumuzda bulabilirsiniz.

Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Masaüstünden Nasıl Kaldırılır?

  • Kısayolu kaldırmak için masaüstünüze gidin ve içerik menüsüne erişmek için boş bir alana sağ tıklayın. Ardından menüden Kişiselleştir’i seçin.
  • Açılan Kişiselleştirme penceresinde sol bölümden Temalar sekmesini açın.
  • Ardından, İlgili Ayarlar bölümünden Masaüstü simge ayarları seçeneğine tıklayın.
  • Masaüstü Simge Ayarları penceresinde Geri Dönüşüm Kutusu seçeneğinin işaretini kaldırın.
  • Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın.

Bu, Windows 10’da masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusu’ndan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Daha temiz bir görünüm için masaüstü simgelerini gizleyebilir veya temizleyebilirsiniz, ancak Windows 10 masaüstünü kişiselleştirmenin daha fazla yolu vardır.

Fikrinizi değiştirirseniz, Masaüstü Simge Ayarları penceresini açın ve masaüstünüze geri yüklemek için Geri Dönüşüm Kutusu seçeneğini işaretleyin.

Windows’ta Dosyalar Otomatik Olarak Nasıl Silinir?

Windows 10’da sizin tarafınızdan silinen dosyalar Geri Dönüşüm Kutusu’na gider. Buradan isterseniz dosyayı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Bununla birlikte, dosyaları önce Geri Dönüşüm Kutusu’na göndermeden kalıcı olarak silmeyi tercih ediyorsanız, Shift tuşunu kullanın.

Şu şekilde yapabilirsiniz: İlk olarak, silinecek dosyayı seçin. Ardından klavyenizdeki Shift tuşunu basılı tutarken Sil tuşuna basabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Geri Dönüşüm Kutusu’nu tamamen devre dışı bırakmak, bilgisayarınızdan silinen tüm dosyaları kalıcı olarak kaldıracaktır.

  • Masaüstündeki Geri Dönüşüm Kutusu simgesine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
  • Özellikler penceresinde, Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma’yı seçin. Değişiklikleri kaydetmek için Uygula ve Tamam’a tıklayın.

Bir dahaki sefere bir dosyayı sildiğinizde, Windows 10 dosya kurtarma yazılımını el altında bulundurun çünkü bu, dosyaları kalıcı olarak silecektir.

Yararlı Bulmuyorsanız Geri Dönüşüm Kutusu’nu Kaldırabilirsiniz

Windows 10’daki Geri Dönüşüm Kutusu, yanlışlıkla silinen dosyaları geri yüklemenizi sağlayan kullanışlı bir özelliktir. Ancak, daha temiz bir masaüstü görünümü tercih ederseniz, bunu Masaüstü Simgesi Ayarları’ndan kolayca gizleyebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows 10’da Çalışmayan Klavye Kısayollarını Nasıl Düzeltilir?

PC’nizde daha fazla alan mı istiyorsanız bilgisayarınızda boşa harcanan alanı boşaltmak için Geri Dönüşüm Kutusu’nu otomatik olarak boşalacak şekilde programlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir