Windows 10 Uygulamalarının Başlangıçta Başlatılması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 Uygulamalarının Başlangıçta Başlatılması Nasıl Durdurulur?

Windows 10, hızlı ve duyarlı bir işletim sistemidir. Ancak, oturum açtığınızda başlatılacak çok sayıda uygulamanız varsa, önyükleme işlemini önemli ölçüde yavaşlatabilir. Yüklediğiniz birçok uygulama, kendilerini önyükleme işlemine ekleyecektir. Windows 10’da başlangıç programlarının/uygulamalarının nasıl devre dışı bırakılacağını gözden geçirelim ve yeniden başlatma işlemini hızlı hale getirelim.

Windows 10’da Başlangıç Uygulamaları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Başlat düğmesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin veya Ayarlar’ı açmak için Windows Tuşu + I klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Ayarlar açıldıktan sonra Uygulamalar’a tıklayın.

Bir sonraki ekranda sol paneldeki Başlangıç’a tıklayın. Ve sağda, önyükleme sırasında başlatmaya ayarlanmış tüm yüklü uygulamalar listelenecektir. Listede gezinebilir ve çalıştırmak istemediklerinizi kapatabilirsiniz.

Görev Yöneticisi Aracılığıyla Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Windows’un eski sürümlerinde olduğu gibi, başlangıç uygulamalarını devre dışı bırakmak için eski usul yöntemini de kullanabilirsiniz. İşte adımlar:

Adım 1: Görev çubuğundaki boş bir alana sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin.

Adım 2: Görev Yöneticisi açıldığında, Başlangıç sekmesine tıklayın ve başlatma sırasında çalışması etkinleştirilen programların ve uygulamaların listesine bakın. Ardından, çalışmayı durdurmak için uygulamayı vurgulayın ve Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın veya birine sağ tıklayın ve menüden Devre Dışı Bırak’ı seçin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir