Windows 10 Güvenli Mod Nedir?

Windows 10 Güvenli Mod Nedir?

Güvenli mod, dahili bir Windows özelliğidir, ancak onu ne zaman kullanmalısınız? Peki, güvenli mod nedir ve gerçekten nasıl çalışır?

Windows 10’da Güvenli Mod Nedir?

Güvenli mod, tüm normal sürücülerin ve uygulamaların yüklendiği normal işlemlerin aksine, Windows 10 işletim sisteminizi ek uygulama yükü olmadan başlatmanın bir yoludur.

Güvenli modu, yani sistemi sınırlı sayıda uygulama ve sürücüyle kullanmanın ardındaki mantık, bir sorun güvenli modda çözülürse, işletim sisteminizin temel ayarlarının çökmelerin nedeni olmadığıdır; Ardından, Windows’taki rastgele çökmelerin ve takılmaların gerçekte arkasında ne olduğunu araştırabilirsiniz.

PC’nizde güvenli moda girdiğinizde, masaüstünüz dört tarafı da güvenli mod ile siyah bir arka plan gösterecektir.

Windows 10 Güvenli Mod Türleri

Windows 10’da dört tür Güvenli Mod vardır:

En Az: Adından da anlaşılacağı gibi, minimum Güvenli Mod ayarı Windows’unuzu en az sayıda sürücü ve programla başlatacaktır. Yine de standart Windows GUI’yi içerecektir. Klavyeniz ve fareniz iyi çalışacaktır. Bununla birlikte, ekran sürücüsü Güvenli Mod sırasında kapatılacağı için ekran optimumun altında görünecektir.

Diğer Kabuk: Bu, GUI olmadan Güvenli Modu başlatır. Bunun yerine, Komut İstemi ile uğraşmanız gerekecek. Önceden CMD komutlarında tam bir ustalığa sahip olmanız gerektiğini söylemeye gerek yok.

Active Directory Onarımı: Bu ayar, donanım modelleri gibi makineye özel bilgilere erişmenize izin verir.

Ağ: Güvenli Modda bulunan minimum sürücü sayısından ayrı olarak, ağ için gerekli sürücüler ve programlarla Güvenli Modda başlatma seçeneğidir.

Windows 10’da Güvenli Modu Ne Zaman Kullanmalısınız?

Artık güvenli mod hakkında bu kılavuza başlamadan önce bildiğinizden çok daha fazlasını biliyorsunuz. Ama hala cevaplanacak bir soru kaldı. Ve gerçekten ne zaman Güvenli Modu kullanmalısınız?

Windows 10 Düzgün Önyükleme Yapmadığında

Windows 10 bir nedenden ötürü önyükleme yapamadığında Güvenli Mod ile kurtarabilirsiniz. Bu durumda Otomatik Onarım ekranıyla karşılaşabilirsiniz.

Şu anda Güvenli Mod’a geçmek için:

  • Ayarlar menüsünü açın.
  • Buradan Güncelleştirme ve Güvenlik bölümünü açın.
  • Ardından Kurtarma bölümünü seçin.
  • Bir sonraki ekranda Gelişmiş başlangıç’ın altında yer alan, Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve Windows 10 Güvenli Modda açılacak.
  • Cihazınıza ve Windows sürümünüze bağlı olarak biraz farklı seçenekler görebileceğinizi unutmayın. Yine de temel çalışmaları aynıdır.

Windows 10 Kilitlenmeye Devam Ettiğinde

Bu durumda, işletim sistemi başarıyla başlatıldıktan sonra bile Windows uygulamalarınız başlatma sorunları yerine çökmeye veya takılmaya devam eder. Mavi ekran gibi çeşitli türden açıklanamayan hatalarla karşılaşabilirsiniz, bir program başlamayı reddedebilir, sistem çok yavaşlayabilir ve daha fazlası olabilir.

Güvenli Modda başlatmak, bu durumda yaşadığınız sorunu saptamanıza ve çözmenize yardımcı olabilir.

Güvenli Modda Ne Yapabilirsiniz?

Windows 10’u Güvenli Modda başlattıktan sonra, sisteminizi sağlıklı bir duruma geri döndürmek için çeşitli işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan bazıları:

Sistem geri yüklemeyi çalıştırın:  Bu, bilgisayarınızı her şeyin yolunda gittiği bir döneme geri götürebilen ücretsiz bir araçtır. Ancak uygulamalarınız sürekli olarak çökerse, bir geri yüklemeyi başarıyla yürütmek zor olabilir. Windows’u Güvenli Modda başlatmak ve ardından Sistem Geri Yükleme’yi çalıştırmak bu konuda yardımcı olabilir.

Kötü amaçlı yazılım taraması yapın: Bazı kötü amaçlı yazılım türlerinin, arka planda sürekli olarak çalıştıkları için kaliteli bir antivirüsle bile tespit edilmesi ve kaldırılması zordur. Güvenli Mod etkinleştirildiğinde, böyle bir müdahale olmadan kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırabilirsiniz.

Sorunlu uygulamaları ayıklayın:  Belirli bir uygulama genellikle sisteminizi kararsız hale getirebilir ve her türlü soruna neden olabilir. Windows’u Güvenli Modda başlatarak, gerçekten burada suçlu olan belirli bir uygulama olup olmadığına bakabilirsiniz. Güvenli Modda sorunların devam ettiğini fark ederseniz, sürücü sorunu veya benzeri bir sorun gibi farklı bir sorun olabilir.

Windows 10’da Güvenli Mod Nasıl Kullanılır?

Windows 10’u Güvenli Modda başlatmak için seçebileceğiniz bir dizi farklı yöntem var. Burada, yine de en basit yöntem yer almaktadır. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Başlat menüsünden Çalıştır’a giriş yapın ve “msconfig” komutunu yazarak Sistem Yapılandırması bölümünü açın.
  • Burada Önyükleme seçeneklerinden Güvenli önyükleme seçeneği işaretleyin ve onaylayın. Bu, bilgisayarınızın bir sonraki yeniden başlatmanın ardından Güvenli Modda açılmasını sağlayacaktır.

Güvenli önyükleme sekmesi altında seçim yapabileceğiniz birden çok seçenek olduğunu unutmayın. Şimdilik En az ayarını seçin. Daha sonrasında Tamam’ı seçin ve uygulayın. Ardından, yeniden başlatmanızı isteyen bir açılır pencere alacaksınız. Yeniden başlatmadan önce tüm dosyalarınızı ve belgelerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Özetle Windows Güvenli Mod

Windows Güvenli Mod, PC onarım araç kutunuzda bulunması gereken kullanışlı bir yardımcı programdır. Çeşitli Windows hatalarını ve hatalarını çok fazla güçlük çekmeden bulmanıza ve çözmenize yardımcı olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir