Wi-Fi Güvenliği Nasıl Arttırılır?

Wi-Fi Güvenliği Nasıl Arttırılır?

Zayıf Wi-Fi güvenliğini neyin oluşturduğunu ve nasıl düzeltileceğini öğrenmek, Wi-Fi kullanırken siber saldırıları önlemenize yardımcı olabilir.

Genel Wi-Fi iyi bir örnektir. Açık Wi-Fi ücretsiz olabilir, ancak büyük bir maliyeti vardır, çünkü açık bir halka açık Wi-Fi ağı, şifreler de dahil olmak üzere tüm bilgilerinizi şifrelemeden düz metin olarak iletecektir.

Zayıf Wi-Fi güvenliği, verilerinizi çalmak için bu boşluktan yararlanabilecek siber suçlulara açık bir davettir. Bu makalede, şifreleme ile zayıf Wi-Fi güvenliğini nasıl düzelteceğinizi inceleyeceğiz.

Wi-Fi Şifreleme Nedir?

Kablosuz güvenlik söz konusu olduğunda, şifreler yalnızca başlangıçtır. Güçlü bir parolaya ek olarak, şifreleme, bir Wi-Fi bağlantısı kullanırken başka bir güvenlik katmanı sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Wi-Fi Nedir? Nasıl Çalışır?

Bunu trafiğinizi maskeleyerek, gizleyerek veya karıştırarak yapar. Şifreleme olmadan, bir Wi-Fi ağı üzerinden iletilen herhangi bir veri, şifreniz ve diğer hassas kişisel bilgileriniz de dahil olmak üzere üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilebilir.

Ancak şifreleme ile trafiğiniz, üçüncü şahıslar tarafından kolayca ele geçirilemeyecek veya deşifre edilemeyecek şekilde karıştırılmaktadır. Bu protokoller, Wi-Fi güvenliğinin altın standardıdır ve diğerlerinin yanı sıra ortadaki adam saldırılarını önlemeye yardımcı olur .

Şifrelemenin ne olduğunu açıkladığımıza göre, farklı Wi-Fi şifreleme standartları türlerini öğrenmenin zamanı geldi.

Wi-Fi Şifreleme Standartlarının Türleri

Zayıf Wi-Fi güvenliğini düzeltmek için geliştirilmiş dört farklı Wi-Fi şifreleme standardı vardır: WEP, WPA, WPA2 ve WPA3.

  • WEP, Kabloluya Eşdeğer Gizlilik anlamına gelir. Kablosuz ağlar için veri gizliliği sağlamak için 1997 yılında IEEE 802.11 standart algoritmasının bir parçası olarak tanıtıldı. Bugün mevcut olan en eski ve en zayıf Wi-Fi şifreleme standardıdır.
  • 2003 yılında WPA, WEP’in yerini aldı. WPA, Wi-Fi Korumalı Erişim anlamına gelir ve WEP’in kullanımdan kaldırılmasının ardından ve daha güvenli WPA2 beklentisiyle geçici bir standart olarak tanıtıldı.
  • Wi-Fi Korumalı Erişim II (WPA2) 2004 yılında onaylanmıştır ve IEEE 802.11i standardının temel unsurlarını uygular. WPA2, WPA’yı aşar ve WPA’nın kimlik doğrulama ve şifreleme teknolojisini temel alır. Günümüz Wi-Fi şifrelemesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • WPA3 (Wi-Fi Korumalı Erişim III), WPA2’deki parola kaba kuvvet saldırılarına ve anahtar yeniden yükleme saldırılarına (KRACK) duyarlılığı gibi kusurları ve güvenlik açıklarını gidermek için 2018’de tanıtıldı. WPA3 şu anda mevcut olan en yüksek Wi-Fi şifreleme standardıdır. Ayrıca Easy Connect aracılığıyla IoT cihazlarını da destekler.

Şifrelemeyle Zayıf Wi-Fi Güvenliğini Artırma Yolları

Kişisel veya kurumsal kullanım olsun, şifreleme kullanarak Wi-Fi ağlarınızdaki zayıf Wi-Fi güvenliğini gidermek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Bir Wi-Fi Sertifikalı Yönlendirici Satın Alın

Wi-Fi cihazınız hala WEP standardını kullanıyorsa ve yükseltilemiyorsa, hemen daha iyi şifrelemeye sahip yeni bir yönlendirici satın almayı düşünmelisiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ethernet Kablosu Nedir? İnterneti Nasıl Daha Hızlı Hale Getirir?

Wi-Fi cihaz üreticinizin daha eski Wi-Fi şifreleme standartlarında çalışan cihazlar için indirim, takas veya takas teklif edip etmediğini öğrenin.

Wi-Fi Alliance, Wi-Fi sertifikalı yönlendiricilerin bir listesini yayınlar . Cihazınızın veya üreticinizin listelenip listelenmediğini kontrol edin.

Aksi takdirde, WPA2 veya WPA3 gibi güncel Wi-Fi güvenlik şifreleme standartlarına sahip daha yeni bir cihaz satın almayı planlayın. Beklerken, genellikle herhangi bir Wi-Fi şifreleme biçimine sahip olmadıkları için ücretsiz genel Wi-Fi kullanmaktan kaçının.

Bağlı Cihaz Sayısını İzleyin

Zayıf Wi-Fi güvenliğini düzeltmenin başka bir yolu da ağınıza bağlı cihazların sayısını izlemektir. Bağlı cihazların sayısını izleyerek, yetkisiz bir üçüncü tarafın ağınıza ne zaman katıldığını anlayabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Neo QLED Nedir? QLED ve OLED’den Daha İyi Mi?

Bu, Wi-Fi ağ güvenliğinizin zayıf olduğunun ve düzeltilmesi gerektiğinin açık bir göstergesi olabilir.

Bir PC’ye bağlı cihazların sayısını görüntülemek için, yönlendiricinizin IP adresini tarayıcınızın adres çubuğuna girin , Enter tuşuna basın ve WLAN Durumu altında Mevcut WLAN kullanıcıları’na gidin.

Ethernet Bağlantısını Kullanın

Wi-Fi’den farklı olarak, bir Ethernet bağlantısı internete erişmek için kablolu bir bağlantıya dayanır. Bu, hareketlilik ve erişilebilirlik açısından bazı sınırlamalar sunsa da, bir Ethernet bağlantısı, Wi-Fi şifreleme ihtiyacını ortadan kaldırır, ancak yalnızca Ethernet bağlantısını kullanan cihaz için. Evinizdeki Wi-Fi kullanan diğer cihazlar yine de güçlü şifreleme kullanmalıdır.

Bu tür bir bağlantı bilgisayarınızda yerel olduğundan, meraklı gözlerin ve yetkisiz üçüncü şahısların trafiğinize erişmesini ve sizi dinlemesini engeller. Aynı şekilde, kullanıcıdan kullanıcıya sahtekarlığı önleyebilir.

Ethernet kablosu sizi bir masaya bağlayabilse de, genellikle bir Wi-Fi bağlantısından daha hızlı, daha güvenli, daha güvenilir ve çok daha verimlidir.

Zayıf Wi-Fi’nizi Sorun Olmadan Önce Düzeltin

Wi-Fi yönlendiriciniz, çevrimiçi olduğunuzda, form doldururken, e-posta gönderirken veya alışveriş yapmak için kredi kartı bilgilerinizi girerken tüm verilerinizi iletir. Bu nedenle, Wi-Fi bağlantınızı korumak çok önemlidir.

Bu, evden çalışıyorsanız daha da önemlidir, çünkü bir hata sizi kişisel ve kurumsal düzeyde saldırılara maruz bırakabilir. Buna karşı korunmak için yönlendiricinizde ağınız için güçlü bir WPA2 parola anahtarı ayarlayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir