WhatsApp’ta Son Görülme Nasıl Kapatılır?

WhatsApp’ta Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Anlık mesajlaşmanıza dilerseniz biraz gizlilik sağlayabilmek için son görülmenizi kapatabilirsiniz. İşte WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu nasıl gizleyeceğinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Geçmişe bakıp dünyanın SMS ile çalıştığı zamanları hatırlamak zordur. WhatsApp gibi hizmetler, arkadaşlarınız ve ailenizle sohbet etmeyi her zamankinden daha kolay hale getirdi.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Uçtan Uca Şifrelimi? Bu Gizlilik İçin Önemli Mi?

Ancak, bu iletişim kolaylığının bir bedeli var. Artık alıcının çevrimiçi olup olmadığını ve mesajlarınızı tam o anda okuyup okumadığını görebilmeyi umuyoruz.

Ne yazık ki, mesajların gönderilip gönderilmediği/alındığı/görüldüğü/okunduğu konusunda çıkan tartışmaları hepimiz duyduk. Anlık mesajlaşmanıza birazcık gizlilik sağlamak istiyorsanız, WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu nasıl gizleyeceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

WhatsApp’ta Son Görülmenizi Nasıl Gizlersiniz?

WhatsApp, çevrimiçi durumunuzu devre dışı bırakmak oldukça kolaydır.

WhatsApp son görülmenizi gizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. WhatsApp’ı açın.
  2. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya tıklayın.
  3. Ayarlar üzerine dokunun.
  4. Ayarlar menüsünden Hesap öğesini seçin.
  5. Ardından, Gizlilik üzerine dokunun.
  6. Seçenekler listesinden Son Görülme‘yi seçin.
  7. Açılır pencerede Hiç Kimse‘yi seçin.

Çevrimiçi durumunuzu devre dışı bırakmak, diğer kişilerin çevrimiçi durumunu da göremeyeceğiniz anlamına gelir. İnsanların eylemlerini aynı anda maskelerken diğer kullanıcıları gözetlemesini önler.

Ne yazık ki, çevrimiçi durumunuzun görünürlüğünü kullanıcı bazında ayarlamanın da bir yolu yok. Örneğin, patronunuzun bilgilerinizi görmesini engellerken ailenizin ve arkadaşlarınızın çevrimiçi olduğunuzu bilmesini sağlamak imkansızdır. Bunu yapmanın tek yolu onları WhatsApp’ta engellemektir, ancak bu şekilde birbirinizle iletişim kuramayacaksınız.

Değiştirilebilecek Diğer WhatsApp Gizlilik Seçenekleri

Gizlilik menüsündeyken, diğer mevcut WhatsApp gizlilik seçeneklerinden birkaçına dikkat etmeye değer.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube Videoları Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Profil fotoğrafınızın, sayfanızın ve durumunuzun görünürlüğünü kısıtlayabilirsiniz. Son ayar ise, okundu bilgilerini devre dışı bırakmaktır. Çevrimiçi durumunuz gibi, okundu bilgilerini devre dışı bırakmak da karşılıklıdır. Sizinkini devre dışı bırakmak, diğer insanlarınkini de göremeyeceğiniz anlamına gelir.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Koruyun

WhatsApp’ta durumunuzu gizlemek mümkündür, ancak bunu yaptığınızda uygulama, kişilerinizin durumunu da sizden gizleyecektir. Bu bir sorun gibi gözükse de, insanların onları çevrimiçi olarak nasıl ve ne zaman görebilecekleri üzerinde biraz kontrol sahibi olmak isteyenler için mantıklı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir