WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmezseniz Ne Olur?

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmezseniz Ne Olur?

WhatsApp’ın tartışmalı yeni gizlilik politikası 15 Mayıs 2021’de yürürlüğe girdi. Güncellenen anlaşma Facebook’a WhatsApp verilerinizi toplama izni veriyor ve pek çok insan bu durumunda malesef memnun değiller. WhatsApp, kullanıcılar yeni şartları kabul etmek zorunda olmadığını ama kullanmaya devam ettiklerinde kabul etmek zorunda olduklarını bildirdi.

WhatsApp Politika Sözleşmeleri Neden Ortadan Kalkmıyor?

WhatsApp, kullanıcılarına gizlilik değişiklikleri hakkında periyodik hatırlatmalar gönderdi, ancak şimdilik bildirimleri kapatabilir ve değişiklikleri kabul etmeden uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ancak WhatsApp’a göre, “Birkaç haftalık bir sürenin ardından, insanların aldığı hatırlatma sonunda kalıcı hale gelecektir.” Bu, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılar için farklı zamanlarda gerçekleşecek.

Bu olduğunda, uygulama içi bildirim, siz yeni gizlilik politikasını kabul edene kadar sohbet listenize veya diğer işlevlere erişimi engelleryecek. Bu süre zarfında gelen sesli ve görüntülü aramaları kabul etmeye devam edebilecek, WhatsApp push bildirimleri yoluyla mesajları okuyabilecek veya yanıtlayabileceksiniz, ancak uygulama içi özelliklere erişiminiz olmayacak.

WhatsApp’a Erişimimi Ne Zaman Tamamen Kaybedeceğim?

Birkaç hafta kısaltılmış uygulama özelliklerinden sonra, kullanıcılar gizlilik sözleşmesini kabul edene kadar WhatsApp’tan (bildirimler ve gelen aramalar dahil) tamamen kilitlenecekler. WhatsApp bunun gerçekleşmesinin ne kadar süreceğini henüz bildirmedi.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Sözleşmesini Kabul Etmeyenlerin Kullanamayacağı Özellikler

O Halde Hesabıma Ne Olacak?

WhatsApp, anlaşmayı kabul etmek istemediğiniz durumlarda hesabınızı silerek, uygulamanın erişimi kaybedebilirsiniz ve hesap teknik olarak “pasif” olacağını belirtti. 120 günlük hareketsizlikten sonra, hesabınız silinmek üzere işaretlenecektir. Silinen hesaplar ve mesaj verileri kurtarılamaz.

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikası Hakkında Ne Yapmalısınız?

WhatsApp kullanıcılarının iki seçeneği vardır: Birincisi, elbette yeni gizlilik sözleşmesini kabul edebilir ve WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hesabınız hala aktif olduğu sürece bunu istediğiniz zaman yapmakta özgürsünüz ancak daha erken kabul etmek, hizmet kesintilerinden kaçınmak anlamına gelir.

İkinci olarak, yeni gizlilik politikasını tamamen reddederseniz, WhatsApp’tan yeni bir mesajlaşma servisine geçebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, Facebook’u işinizden uzak tutma konusunda ciddiyseniz, ancak bunu yapmadan önce WhatsApp verilerinizi ve mesaj geçmişinizi dışa aktarmanız koşuluyla WhatsApp hesabınızı da silmelisiniz. Sohbeti veya kişisel verileri diğer uygulamalara aktaramazsınız, ancak daha sonra başvurabileceğiniz mesajlarınızın bir yedeğine sahip olabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir