WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmeyen Kullanıcılara Ne Olacağını Açıkladı

WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmeyen Kullanıcılara Ne Olacağını Açıkladı

WhatsApp, yeni gizlilik politikasını reddeden kullanıcıların platformda yapabileceklerini sınırlamaya başlayacak.

Son zamanlarda gizlilik politikası konusu tüm haberlerde yer aldı. WhatsApp, gizlilik politikasında tartışmalı bir değişiklik yapıyor ve birçok kişi bundan memnun değil. Bununla birlikte, WhatsApp şimdi yeni gizlilik politikasını kabul etmezseniz hesabınıza ne olacağını açıkladı.

WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmeyen Hesapları Nasıl Sınırlandıracak?

WhatsApp kısa süre önce SSS sayfasını yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcılara ne olacağıyla ilgili bir girişle güncelledi. Kabul tarihi olan 15 Mayıs’tan itibaren birkaç haftalık bir sürenin ardından kullanıcılar, yeni gizlilik politikasının kalıcı hale geldiğini ve bunu kabul etmeleri için bildirim görecekler.

Bildirim kalıcı hale geldiğinde, kullanıcılar uygulamadaki sohbet listelerine erişimlerini kaybedecekler. Esasen bu, uygulamanın işlevselliğinin çoğunu kaybedeceğiniz anlamına gelir. Yalnızca sesli ve görüntülü aramaları kabul edebilir, geri arayabilir ve bildirimlerden gelen mesajları yanıtlayabilirsiniz. Bu, konuşma başlatamayacağınız veya arama yapamayacağınız anlamına gelir.

Bu sınırlı işlevsellikten birkaç hafta sonra WhatsApp, telefonunuza mesaj ve arama göndermeyi durduracak, böylece uygulamayı hiç kullanamayacaksınız. Tüm bu sınırlı işlevsellik dönemi boyunca, fikrinizi değiştirmeniz durumunda yeni gizlilik politikasını kabul etme seçeneğini yine de göreceksiniz.

WhatsApp, politikayı kabul etmezseniz hesabınızı silmeyeceğini açıkça belirtirken, olağan hareketsizlik politikası geçerlidir. Yani kısacası, WhatsApp hesabınızda 120 gün boyunca herhangi bir işlem yapılmazsa hesabınızın silineceği anlamına gelir.

Kullanıcıların yeni gizlilik politikasını kabul etmemeleri halinde hareketsizliğe zorlandıkları gerçeği göz önüne alındığında, WhatsApp’ın hesabınızı silmeyeceğini iddia etmesi biraz samimiyetsiz görünüyor. Teknik olarak silme nedeni, politikayı doğrudan kabul etmemeniz olmasa da, bu kaçınılmaz bir sonuçtur.

WhatsApp, SSS bölümünde, kullanıcıların son birkaç haftadır yeni gizlilik politikasını kabul etme bildirimini gördüklerinden emindi. Görünüşe göre bu sefer WhatsApp’ı durduracak bir şey yok ve politika tamamen uygulanıyor.

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikası Nedir?

Hızlı bir hatırlatma olarak, WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, platformun işletmelerle iletişim kurarken ne söylediğini görmesine izin veriyor. Bu bilgiler, pazarlama amacıyla Facebook ile paylaşılır.

WhatsApp, yeni gizlilik politikasının platformun diğer kullanıcılarla, yalnızca işletmelerle iletişim kurarken mesajlarınızı görmesine izin vermediğini vurguladı ve uçtan uca şifrelemesini gerekçe gösterdi.

Bununla birlikte, WhatsApp’ın işletmelerdeki mesajlarınızı okuyabileceği göz önüne alındığında, birçok kullanıcı platformun özel mesajların artık güvenli olmayacağından endişeleniyor.

Kullanıcılar WhatsApp Alternatifi Uygulamalara Geçiş Yapıyor

Birçok kullanıcı, WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasından öylesine öfkelendi ki bunun yerine daha fazla gizlilik odaklı alternatifli uygulamalara geçiş yaptılar. WhatsApp artık kullanıcıları yeni gizlilik politikasını kabul etmeye zorladığından, diğer kullanıcılarında artık platformdan ayrılması muhtemeldir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir