WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmeyen Hesapların İşlevlerini Sınırlamaktan Vazgeçti

WhatsApp, Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmeyen Hesapların İşlevlerini Sınırlamaktan Vazgeçti

Şirket, tartışmalı gizlilik politikası konusundaki kararını bir kez daha tersine çevirdi.

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, şirketin 2021’in başlarında ilk kez duyurmasından bu yana oldukça fazla tartışma yaratmayı başardı. Kullanıcıların tepkileri ardından WhatsApp, yeni gizliliğinin kullanıma sunulmasını Mayıs ortasına kadar ertelemişti.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmezseniz Ne Olur?

Şirket, yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen WhatsApp kullanıcılarının hesap işlevlerini 15 Mayıs’a kadar sınırlamayı planlıyordu. Ancak, şirket yeniden bir fikir değişikliği yaşadı.

WhatsApp, Hesap İşlevselliğini Sınırlandırma Kararını Tersine Çevirdi

The Verge’e yaptığı açıklamada WhatsApp, yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcıların hesap işlevselliğini sınırlamayacağını söylüyor. Şirket bundan sonra da bu duruşa sadık kalacaktır. WhatsApp’tan yapılan açıklama şöyle:

Çeşitli yetkililer ve gizlilik uzmanlarıyla yapılan son görüşmelerden yola çıkarak, güncellemeyi henüz kabul etmemiş olanlar için WhatsApp’ın çalışma biçiminin işlevselliğini sınırlamayacağımızı açıkça belirtmek isteriz.

WhatsApp yine de kullanıcılara yeni gizlilik politikasını hatırlatmaya devam edecek. Şirket, bu hamle ile kullanıcılarına daha fazla seçenek sunmak istiyor.

Kullanıcılara zaman zaman hatırlatmaya devam edeceğiz ve Facebook’tan destek alan bir işletmeyle iletişim kurmak gibi ilgili isteğe bağlı özellikleri kullanmayı seçtiklerinde de dahil olmak üzere güncellemeyi kabul etmelerine izin vereceğiz. Bu yaklaşımın, bir işletmeyle etkileşim kurmak isteyip istemeseler de tüm kullanıcıların sahip olduğu seçeneği güçlendireceğini umuyoruz.

WhatsApp, yeni gizlilik politikasının sunumunu 15 Mayıs’a kadar erteledikten sonra, güncellenmiş gizlilik politikasını kabul etmeyen hesapları sonunda sileceğini belirtmişti. Mayıs ortasından bir hafta önce, WhatsApp tutumunu tersine çevirerek, değişiklikleri kabul etmeyen hesapları silmeyeceğini, ancak işlevlerini sınırlamaya başlayacağını söyledi.

Sınırlı işlevsellik, WhatsApp’ın kullanıcılara yeni gizlilik politikası hakkında kalıcı bir bildirim göstermesini içeriyor. Daha sonra, gelen sesli ve görüntülü aramaları yanıtlayabilecek olsalar da, kullanıcıların sohbet listelerine erişmelerini engelleyecek. Kullanıcılar ayrıca bildirimler yoluyla cevapsız aramaları veya mesajları okuyabilir ve yanıtlayabilirdi.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Sözleşmesini Kabul Etmeyenlerin Kullanamayacağı Özellikler

Bununla birlikte en sonunda, WhatsApp bir hesabın gelen aramaları ve mesajları alma yeteneğini iptal edecek ve yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcılar için mesajlaşma platformunu erişilemez hale getirecektir.

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikası Tartışmalı Oldu

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası hakkındaki tüm tartışma, şirketin Facebook ile daha fazla kullanıcı verisi paylaşmasıyla ilgiliydi. Ancak WhatsApp, yeni gizlilik politikasının yalnızca Facebook’un pazarlama amacıyla kullanabileceği iletişim verilerini işletmelerle paylaşacağını söyleyerek bunu defalarca reddetti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir