WhatsApp vs WhatsApp Business: Fark Nedir?

WhatsApp vs WhatsApp Business: Fark Nedir?

Muhtemelen WhatsApp’ı zaten biliyorsunuzdur, ancak bunun işletmeler için de bir sürümü olduğunu biliyor muydunuz?

WhatsApp, 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana yıllar içinde çok popülerlik kazandı. Dünya çapında 2 milyardan fazla aktif kullanıcıyla, dünyanın en iyi bilinen uygulamalarından biridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp vs WhatsApp Business: Fark Nedir?

WhatsApp’ın normal sürümü, arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurmak için kullanışlı bir araçtır. Ve bir işletmeniz varsa, WhatsApp Business, kendiniz ve müşterileriniz arasındaki ticari ilişkileri beslemek için harika bir platform olarak hizmet eder.

Peki, WhatsApp ve WhatsApp Business arasındaki farklar nelerdir?

WhatsApp ve WhatsApp Business Arasındaki Farklar

WhatsApp’ın popülaritesi ve rahatlığı, daha fazla küçük işletmenin müşterilerle iletişim kurmak için onu kullanmasına yol açtı. Platform başlangıçta kişisel kullanım için oluşturulduğundan, iş odaklı bir çözüme ihtiyaç olduğu ortaya çıktı ve dolayısıyla WhatsApp Business geliştirildi.

Yakın gelecekte WhatsApp, WhatsApp için çoklu cihaz desteği ile hesaplarınızın birden fazla cihazda çalışmasına izin verecek. Bu şekilde WhatsApp Business hesabını birden fazla kişi tarafından yönetilebilir.

WhatsApp İşletme Profili

WhatsApp Business, işletmeniz tarafından sunulan ürün ve hizmetlere uyacak şekilde uyarlanmış bir profil oluşturmanıza olanak tanır. Yalnızca profil fotoğrafınız, adınızı ve açıklamanızı alabileceğiniz normal WhatsApp ile karşılaştırıldığında, WhatsApp Business ek özellikler içerir.

Normal WhatsApp’ta bulamayacağınız WhatsApp Business profili özellikleri şunlardır:

  • İş kategorileri
  • İş vakitleri
  • İş adresi
  • Web sitenize bir bağlantı
  • Kataloğunuz

WhatsApp İle İş Mesajlaşmaları

Bir işletme sahibi olarak, kendiniz ve müşterileriniz arasında sağlıklı bir ilişki kurmanız önemlidir. WhatsApp Business, müşterilerinizle iletişim kurmanıza yardımcı olacak birkaç ekstra mesajlaşma özelliğine sahiptir.

Business, aşağıdaki mesajlaşma özelliklerine sahiptir:

  • Etiketler
  • Otomatik mesaj
  • Hızlı cevaplar
  • Uzakta mesajları

Aşağıda bu özelliklerin her birine kısa bir genel bakış bulabilirsiniz.

1. Etiket

İyi organize olmak, uzun vadede başarılı olmak isteyen herhangi bir işletme için önemli bir faktördür. WhatsApp Business içindeki etiketler özelliği, hesabınızı düzenli tutmanıza yardımcı olur. Her sohbet için farklı etiketler atayabilir ve bunları çeşitli renklerde atayabilirsiniz. Bu, siparişlerinizi takip etmenize, potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve WhatsApp Business hesabınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

2. Otomatik Mesaj

WhatsApp Business uygulaması, otomatik karşılama mesajları ayarlamanıza olanak tanır. Birisi size WhatsApp Business hesabınıza ilk kez bir metin gönderdiğinde veya 14 gün boyunca etkileşimde bulunmadığınızda, özelleştirebileceğiniz bir karşılama metni alacaklardır.

3. Hızlı Yanıtlar

Bir işletme sahibi olarak, yeni müşterilerden sorular alabilirsiniz. Ayrıca, kaydedilmemiş WhatsApp numaralarına yanıt vermeniz ve mesaj göndermeniz gerekecektir.

Yeni müşterileriniz, daha önce birçok kez yanıtladığınız soruları sorabilir. Kendinizi tekrar ediyormuş gibi hissetmekten kaçınmak için WhatsApp Business, Hızlı yanıtlar adlı bir özellik sunar. Başlamak için Ayarlar > Hızlı yanıtlar’a gidebilirsiniz. Bunu ayarladıktan sonra, sık sorulan birkaç soruyu yanıtlayabileceksiniz.

4. Uzakta Mesajları

Müsait değilseniz, müşterilerinize geri döndüğünüzde onlara geri döneceğinizi bildiren mesajlar da ayarlayabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek için WhatsApp Business’ta Uzakta mesajı özelliğine gidin ve açın. Ardından, müsait olmadığınız süre boyunca müşterilerinizin alacağı otomatik mesajları ayarlayın.

WhatsApp Business: Şirketinizi ve Müşterilerinizi Yönetmenin Yeni Bir Yolu

Küçük işletmeniz büyüdükçe müşterilerinizi daha iyi yönetmeniz gerekecek. İletişim kritik öneme sahiptir, ancak her gün 24 saat görevde kalmayı bekleyemezsiniz.

WhatsApp Business, daha iyi ilişkiler kurmanın yanı sıra sık sorulan soruları hızla yanıtlamanıza yardımcı olacak bir çözüm sunar.Zaten WhatsApp kullanma deneyiminiz varsa, işletmeler için sürüm çok fazla bir sıçrama olmamalıdır. Eğer işiniz için gerekliyse, kolay bir şekilde Whatsapp Business’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir