WhatsApp Sesli Arama Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler

WhatsApp Sesli Arama Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler

WhatsApp, 2015 yılından bu yana kullanıcılar arasında ücretsiz sesli arama imkanı sunuyor. 12 ay içinde ortalama olarak platform üzerinden günde 100 milyondan fazla sesli görüşme yapılıyor.

Bugün, birçok kullanıcı için geleneksel telefon görüşmelerinin yerini sesli aramalar almıştır. Bir Wi-Fi bağlantınız varsa ve uluslararası bir arama yapmak istiyorsanız, sesli aramalar çok iyi bir seçenektir.

Peki WhatsApp aramaları nasıl çalışıyor? Bir görüşmede kaç kişi olabilir? Konumla ilgili herhangi bir kısıtlama var mı? WhatsApp aramaları yapmanın herhangi bir gizli maliyeti var mı?

WhatsApp Sesli Aramaları Nasıl Çalışır?

WhatsApp aramaları internet üzerinden yapılır. Bu, bir aramanın ağınızın sesli arama özelliğini değil, veri planınızı kullanacağı anlamına gelir. Bu bağlamda, Skype, Viber ve diğer birçok IP üzerinden rakibi gibi çalışır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir arama yapmak için ücretlendirilmezsiniz veya dakikalarınız tükenmez. Fakat, telefonunuzun veri planına bağlı olarak veri kullanımı için ücretlendirileceksiniz.

Wi-Fi bağlantısı üzerinden WhatsApp araması yapıyorsanız, telefonunuzun ağ operatörü (örn. Vodafone, Turkcell vb.) sizden hiçbir ücret talep etmez.

WhatsApp’ta Görüntülü Görüşmeler Destekleniyor Mu?

Evet, görüntülü görüşmeleri WhatsApp destekliyor. İlk başlarda kullanıma sunulmasa da, WhatsApp 2016’nın sonlarında bu özelliği ekledi.

Sesli arama yerine görüntülü arama başlatmak için, ekranın sağ üst köşesindeki telefon simgesi yerine video kamera simgesine dokunmanız yeterlidir.

WhatsApp’ta Grup Görüşmeleri Destekleniyor Mu?

Evet, WhatsApp üzerinden grup görüşmeleride yapabilirsiniz. Sınır önceden dört kişiydi, ancak 2020’nin başlarında WhatsApp sayıyı sekiz kişiye çıkardı. Bu sınır hem sesli aramalar hem de görüntülü aramalar için geçerlidir.

Sekizden fazla kişiyle bir WhatsApp grubunda bir grup araması başlatırsanız, ekran üzerindeki mevcut katılımcılar listesinden konferansa hangi kişilerin davet edileceğini seçmeniz gerekecektir.

WhatsApp’ta Çağrı Bekletme Kullanılabilir Mi?

WhatsApp, çağrı bekletmeyi destekler. Biri sizi aramaya çalıştığında siz başka bir aramadaysanız, sesli aramada veya görüntülü aramada olmanıza bağlı olarak kulak içi ses veya ekran uyarısı ile uyarılırsınız. Gelen arama, mevcut aramanızı etkilemeyecektir.

Bekleyen bir aramanız olduğunda, Bitir ve Kabul Et’i (mevcut aramanızı sonlandırmak ve yenisini almak için) veya Reddet’i (mevcut aramanıza devam etmek için) seçebilirsiniz.

WhatsApp Telefon Görüşmeleri Yapmakla İlgili Herhangi Bir Kısıtlama Var Mı?

WhatsApp telefon görüşmelerini kullanmanın faydaları çok büyük olsa da, yine de birkaç önemli kısıtlama ve dezavantajla uğraşmanız gerekecek.

Örneğin, cihazlarında WhatsApp yüklü olmayan kullanıcıları arayamazsınız. Benzer şekilde, normal numaraları (hem sabit hatlar hem de cep telefonları dahil) arayamazsınız.

İkincisi, WhatsApp Web, telefonunuzun WhatsApp uygulamasıyla entegre olmasına rağmen, WhatsApp aramalarını desteklemez. Yani WhatsApp Web üzerinden gelen aramaları kontrol edemezsiniz veya tarayıcınızdan arama yapamazsınız.

Ancak kafa karıştırıcı bir şekilde, WhatsApp Masaüstü’nden arama yapabilirsiniz. Web uygulaması ve masaüstü uygulaması ayırt edilemez arayüzlere sahiptir, ancak masaüstü uygulaması kısa bir yükleme işlemi çalıştırmanızı gerektirir. Hayal kırıklığı yaratan bir şekilde, masaüstü uygulamasında bile grup çağrıları desteklenmiyor.

WhatsApp Aramaları Ne Kadar Veri Kullanır?

WhatsApp, tahmini veri kullanımına ilişkin resmi olarak sayılar yayınlamadı ve kesin bir sayıya ulaşmak biraz zor. Ancak, yaklaşık olarak bazı sayılar mevcuttur;

Aynı ülkedeki WhatsApp araması:

  • 1 dakika: 280 KB
  • 5 dakika: 1,1 MB

Uluslararası WhatsApp araması:

  • 1 dakika: 330 KB
  • 5 dakika: 1,25 MB

Yukarıdaki bilgilerin herhangi bir standarda göre bilimsel bir test olmadığını unutmayın, sadece bir tahmin olarak belirlenmiş ölçülerdir.

WhatsApp Sesli Arama Rakipleri

WhatsApp, ücretsiz aramaları sunan tek anlık mesajlaşma uygulaması değil. En önemli rakiplerinden bazıları Viber, Skype, Telegram ve Zoom’dur. Her birinin farklı özellikleri ve farklı artıları ve eksileri vardır.

Eğer WhatsApp’ı arama işlemlerinde kullanmak istemiyorsanız, alternatiflerinden birini düşünebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir