WhatsApp Medya İndirmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

WhatsApp Medya İndirmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

WhatsApp, diğer WhatsApp kullanıcılarıyla iletişim kurmanıza ve medya paylaşmanıza olanak tanıyan popüler bir anlık mesajlaşma hizmetidir. Çoğu zaman bu iki cephede de başarılı olmakla birlikte, zaman zaman bazı sorunlar da ortaya çıkarmaktadır.

Bunlar arasında oldukça sık ortaya çıkabilecek yaygın bir sorun, medya (resimler, videolar, belgeler, ses dosyaları vb.) indirememektir. WhatsApp uygulamasında genellikle “ İndirme başarısız oldu” veya “İndirme tamamlanamadı” gibi mesajlarla temsil edilir , sorun sizden medyayı indirmeyi yeniden denemenizi veya gönderenden yeniden göndermesini istemenizi ister.

Ama neyse ki, bu soruna bir çözüm var. Ve bu kılavuzda, Android veya iOS cihazınızda “WhatsApp medyasının indirilmemesi” sorununu çözmenize yardımcı olmak için aynı adımlarda size yol göstereceğiz.

WhatsApp Medya İndirmeme Sorunu için Olası Düzeltmeler

Aşağıda, WhatsApp telefonunuza fotoğraf, video veya başka herhangi bir medya indirmediğinizde izlemeniz gereken tüm olası çözümler listelenmiştir.

1. İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Kötü bir internet ağının cihazınıza WhatsApp fotoğraflarını, videolarını veya diğer ortamları indirmenizi engelleyip engellemediğini öğrenmek için internet bağlantısını kontrol ederek başlayalım.

Test etmek için telefonunuzdaki diğer uygulamaları kullanmayı denemek veya bazı web sitelerine erişmek için bir web tarayıcısı açmaktır. Ne yazık ki, bu uygulamalar iyi çalışıyorsa, sorunun internet bağlantınızda olmadığı anlamına gelir ve bu nedenle bir sonraki düzeltmeye geçmeniz gerekir.

Ancak bunu yapmadan önce, medyanın indirilmemesi sorununu çözüp çözmediğini görmek için internet bağlantınızı da değiştirmek isteyebilirsiniz. Bir mobil ağdaysanız, onu kapatıp açmayı veya bir Wi-Fi bağlantısına bağlanmayı deneyin. Alternatif olarak, Wi-Fi kullanıyorsanız, başka bir Wi-Fi bağlantısına bağlanmayı veya mobil verilere geçmeyi ve indirmeyi yeniden denemeyi deneyin.

2. WhatsApp’ı Kapatmaya Zorlayın

Bazen uygulamalar arka planda çalışırken donabilir ve çalışmaya başlayabilir. Ne yazık ki, WhatsApp da bu soruna karşı bağışık değildir ve uygulamanın indirme işlevinin bozulmasına neden olabilir.

Bu durumda, en kolay düzeltme, uygulamayı zorla kapatmaktır. Android’de, aşağıda gösterildiği gibi bir uygulamayı kapatmaya zorlayabilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı başlatın.
 2. Uygulamalar’a gidin ve listeden WhatsApp’ı seçin.
 3. Zorla Durdur düğmesine dokunun.

iPhone kullanıyorsanız, bir iOS uygulamasını kapatmaya zorlamak için şu adımları izleyin:

 1. Uygulama değiştiriciyi açmak için aşağıdan yukarıya doğru kaydırın.
 2. WhatsApp’a ulaşmak için uygulamalar arasında yatay olarak ilerleyin.
 3. Kapatmaya zorlamak için WhatsApp’ı yukarı kaydırın.

3. WhatsApp Depolama İznini Kontrol Edin

WhatsApp Android veya iPhone’unuza medya indirmiyorsa, bunun nedeni telefonunuzun depolama alanına erişimi olmaması da olabilir. Bu olduğunda, WhatsApp genellikle depolama alanınıza (Android) veya Fotoğraflar’a (iPhone) erişimi olmadığını belirten bir mesaj görüntüler. Bu nedenle, medyayı indirmesine izin vermek için Fotoğraflar’a depolama/erişimi etkinleştirme izni vermelisiniz.

Android’de WhatsApp depolama izni vermek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Uygulamalar’a gidin ve uygulama listesinden WhatsApp’ı seçin.
 3. İzinler > Dosyalar ve medya’ya tıklayın ve Yalnızca medyaya erişime izin ver’i seçin.

iPhone kullanıyorsanız, aşağıdaki adımları kullanarak iOS’ta Fotoğraflar’a WhatsApp izni verebilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı başlatın.
 2. Gizlilik’e gidin ve Fotoğraflar’ı seçin.
 3. WhatsApp’a tıklayın ve seçeneklerden Tüm Fotoğraflar’ı seçin.

Bunu yaptıktan sonra, WhatsApp’ta medya indirmeyi tekrar deneyin. WhatsApp’ta medya indirme sorununu hala çözmezse, bir sonraki düzeltmeye geçin.

4. Kullanılabilir Alan için Cihazınızın Deposunu Kontrol Edin

Yetersiz depolama alanı, akıllı telefonlarda çeşitli indirme sorunlarının yaygın nedenlerinden biridir. Bu nedenle, WhatsApp cihazınıza resim veya medya indirmiyorsa, telefonunuzda veya hafıza kartınızda boş alan olup olmadığını öğrenmek için cihazınızın depolama alanını kontrol etmelisiniz.

Temel depolama alanına sahip bir Android veya iPhone kullanıyorsanız ve WhatsApp’ta medya için otomatik indirme seçeneğiniz etkinse, sorununuzun nedeni büyük olasılıkla bu olabilir.

Bunu onaylamak için Android’inizin kullanılabilir depolama alanını kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı başlatın.
 2. Depolama seçeneğine tıklayın.

Burada, kullanılan depolama alanının bir dökümünü ve hem dahili depolamada hem de hafıza kartında (Android telefonunuz harici depolamayı destekliyorsa) şu anda mevcut olan boş alan miktarını göreceksiniz.

iPhone’da, aşağıdaki adımları kullanarak kullanılabilir depolama alanını kontrol edebilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Genel’i seçin ve iPhone Depolama’ya tıklayın.

iPhone’un depolama alanını hesaplamasını ve sınıflandırmasını bekleyin. Yüklendiğinde, üstte depolama alanı dökümünü göreceksiniz.

Boş alanınız oldukça düşükse, büyük olasılıkla yetersiz depolama alanı nedeniyle sorunla karşılaşıyorsunuzdur. Bu nedenle, WhatsApp’taki dosyaları tekrar indirmeyi denemeden önce depolama alanını boşaltmanız gerekir.

5. WhatsApp Önbelleğini Temizle (Android)

Siz WhatsApp’ı kullandıkça, Android telefonunuz, uygulamaya ve diğer bazı özelliklerine hızlı erişim sağlamak için daha sonra başvurabileceği WhatsApp önbelleğini zaman içinde toplar.

Bir uygulamanın önbelleği geçici dosyalardan oluşur, böylece varsayılan durumuna geri döndürmek (ve depolama alanını boşaltmak) için işlevselliğini etkilemeden onu silebilirsiniz.

Android’de WhatsApp önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı başlatın ve Uygulamalar’a gidin.
 2. Uygulama listesinden WhatsApp’ı seçin ve Depolama ve önbellek üzerine tıklayın.
 3. Önbelleği temizle öğesine dokunun.

6. Doğru Tarih ve Saati Ayarlayın

Telefonunuzda yanlış bir tarih ve saat ayarlanmış olması, en yaygın internet sorunlarından bazılarına yol açabilir ve ayrıca WhatsApp’ın akıllı telefonunuza medya indirememesinin nedenlerinden biri olabilir.

Bunu düzeltmek için tek yapmanız gereken cihazınızda doğru tarih ve saati ayarlamaktır. Android kullanıyorsanız, bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı başlatın.
 2. Sistem’e gidin ve Tarih ve saat üzerine dokunun.
 3. Saati otomatik olarak ayarla seçeneğini değiştirin.

iPhone’da aşağıdaki adımları kullanarak tarih ve saat ayarlarını değiştirebilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Genel’i seçin ve Tarih ve Saat’e dokunun.
 3. Tarih ve saati otomatik olarak ayarlamak için Otomatik Olarak Ayarla düğmesini değiştirin.

7. WhatsApp’ı güncelleyin

Çoğu zaman, WhatsApp’ı güncellemek birçok sorunu çözebilir. Örneğin WhatsApp’ın medya indirememesi bu sorunlardan biridir ve WhatsApp’ı en son sürüme güncelleyerek düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

WhatsApp’ı güncellemek için Play Store’u (Android) veya App Store’u (iOS) açın ve Güncelle düğmesine tıklayın. WhatsApp zaten en son sürümü çalıştırıyorsa, bir sonraki düzeltmeye geçin.

8. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Belirli bir ağda WhatsApp medyasını indirirken sorun yaşıyorsanız veya mobil veri ve Wi-Fi arasında geçiş yaptığınızda sorun kayboluyor veya yeniden görünüyorsa, bunun cihazınızdaki bazı ağ arızaları veya bağlantı sorunlarıyla ilgisi olabilir.

Bu durumda cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayarak sorunu çözebilirsiniz. Android kullanıyorsanız, aşağıdaki adımlarda gösterildiği gibi yapabilirsiniz:

 1. Ayarlar’ı başlatın.
 2. Sistem’e tıklayın ve listeden Seçenekleri Sıfırla’yı seçin.
 3. Wi-Fi, mobil ve Bluetooth’u sıfırla üzerine dokunun.

Öte yandan, bir iPhone kullanıyorsanız ağ ayarlarını sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı açın.
 2. Genel’e dokunun ve iPhone’u Aktar veya Sıfırla’yı seçin .
 3. Sıfırla’ya basın ve içerik menüsünden Ağ Ayarlarını Sıfırla’yı seçin .

9. ​Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın (Android)

Ağ ayarlarını sıfırlamak , en yaygın internet bağlantısı sorunlarını çözse de, bunun yardımcı olmadığı zamanlar vardır. Bu gibi durumlarda, soruna başka hangi ayarın neden olduğunu bulmak zor olabilir.

Böyle bir durumda pratik bir çözüm, Android cihazınızdaki tüm uygulama tercihlerini sıfırlamaktır. Bu, diğer şeylerin yanı sıra arka plan veri kısıtlamaları ve uygulama izni kısıtlamaları için tüm tercihleri ​​varsayılana sıfırlar.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 1. Ayarlar’ı başlatın.
 2. Sistem’e dokunun ve Seçenekleri sıfırla’yı seçin.
 3. Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin ve onaylamak için Uygulamaları sıfırla’ya basın.

İpucu: Şimdiye kadar listelenen düzeltmeler işe yaramazsa, WhatsApp hala medya indirmiyorsa, son çareniz WhatsApp’ı kaldırıp yeniden yüklemektir. Ancak, bu rotaya hemen gitmek istemiyorsanız ve uygulamayı silmeden önce indirmek istediğiniz bazı önemli medyalar varsa, bunları indirmek için WhatsApp Web’den yararlanabilirsiniz.

Bunun için öncelikle bilgisayarınızda bir internet tarayıcısında WhatsApp Web’i açın. Alternatif olarak, WhatsApp Web uygulamasını da açabilirsiniz. Ardından, Android veya iPhone’unuza gidin ve WhatsApp uygulamasını açın. Ayarlar’a tıklayın ve Bağlı Cihazlar’a dokunun .

Bir Aygıtı Bağla düğmesine basın ve kendinizi doğrulayın. Cihazınızın kamerasını, masaüstünüzde WhatsApp Web’de görüntülenen QR koduna doğrultun. Cihazınız kodu başarıyla taradıktan sonra, tüm WhatsApp konuşmalarınız WhatsApp Web’de veya masaüstü uygulamasında görünene kadar birkaç saniye bekleyin.

Son olarak, indirmek istediğiniz medya ile konuşmayı açın. Sağ üstteki indirme simgesine tıklayın ve dosyayı bilgisayarınıza indirmeye başlamalıdır.

İndirme işlemi bittiğinde, indirdiğiniz tüm dosyalar bilgisayarınızın İndirilenler klasöründe bulunabilir.

10. WhatsApp’ı Yeniden Yükleyin

Az önce bahsettiğimiz gibi, bu listedeki düzeltmelerin hiçbiri sorununuzu çözmezse, WhatsApp uygulamasını telefonunuzdan kaldırıp yeniden yüklemekten başka seçeneğiniz kalmaz. Ancak, uygulamayı silmeden önce, tüm önemli konuşmalarınızı/sohbet geçmişinizi ve medya dosyalarınızı kaydetmek için WhatsApp’ın yedeğini aldığınızdan emin olun. Uygulamayı yeniden yükledikten sonra WhatsApp’ınızı geri yüklemek için buna ihtiyacınız olacak.

WhatsApp’ın İndirme İşlevini Geri Yükleyin

Bu kılavuzda listelenen düzeltmeleri dikkatli bir şekilde izlediyseniz, WhatsApp’ta medyanın indirilmemesi sorununu çözebilmeniz ve indirme işlevini geri yükleyebilmeniz gerekir. İleriye dönük olarak, tıpkı daha önce yaptığınız gibi, görüntüleri, videoları, ses dosyalarını veya belgeleri geldikleri anda indirebilmeniz gerekir.

Ancak sorun devam ederse ve WhatsApp yine de medya indiremiyorsa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak ve yeniden kurmak için biçimlendirmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda, verilerinizi kaybetmemek için cihazınızın yedeğini aldığınızdan emin olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir