WhatsApp, Gizlilik Politikasını Kabul Etmek İçin Son Gün Olan 15 Mayıs’ı Yeniden Erteledi

WhatsApp, Gizlilik Politikasını Kabul Etmek İçin Son Gün Olan 15 Mayıs’ı Yeniden Erteledi

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasını kabul etmezseniz WhatsApp, hesabınızı direk kapatmayacak fakat hesabınızın işlevselliğini yine de sınırlayacak.

WhatsApp, 15 Mayıs Tarihinden Vazgeçti

WhatsApp, 15 Mayıs’a kadar yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen hesapları silmeyeceğini açıkladı. Ancak, bu tür hesapların işlevselliğini sınırlayacak.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Uçtan Uca Şifrelimi? Bu Gizlilik İçin Önemli Mi?

Bu yılın Ocak ayında WhatsApp, şirketin Facebook ile veri paylaşmasına izin veren tartışmalı yeni bir gizlilik politikasını duyurdu. Politika başlangıçta, değişiklikleri kabul etmezseniz WhatsApp hesaplarının sonunda silineceğini belirtti.

WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Politikası Ağır Bir Şekilde Eleştiriliyor

WhatsApp geçmişte birçok kez gizlilik politikasını güncellemiştir. Ancak, değişiklikleri kabul etmeyen hesapları sınırlayıp sileceğini ilk kez duyurdu.

Bu, WhatsApp’ın eleştirilere maruz kalmasına neden oldu ve şirket sonunda yeni gizlilik politikasını Mayıs ortasına kadar erteledi. Tartışmalı politika , bununla ilgili bir soruşturma başlatan Hindistan Rekabet Komisyonu’nun da dikkatini çekti.

15 Mayıs son tarihinin hızla yaklaşmasıyla WhatsApp, politikasında büyük bir değişiklik yaptı. Şirket, yeni gizlilik politikasını kabul etmeyen hesapları silmeyecek. Bununla birlikte, bu tür hesapların işlevselliğini yavaş yavaş sınırlayacaktır. Özetle, şirket size yeni gizlilik politikasını kabul etmeniz için daha fazla zaman veriyor.

Son birkaç haftadır WhatsApp, gizlilik politikası hakkında daha fazla bilgi sağlamak için uygulamasının içinde bir bildirim gösteriyor. Ayrıca, yeni gizlilik politikasını kabul etmediyseniz, hatırlatıcılar da gönderiyor. Sonunda, gizlilik politikasını kabul etmezseniz, WhatsApp’tan gelen hatırlatma kalıcı hale gelecektir.

WhatsApp, Sözleşmeyi Kabul Etmeyenlerin Hesabını Sınırlandıracak

Kalıcı bir hatırlatma gösterildiğinde, WhatsApp hesabınızın işlevselliği sınırlı olacaktır. Başlangıçta yalnızca sohbet listenize erişimi kaybedersiniz. Ancak yine de gelen video veya sesli aramaları cevaplayabilirsiniz.

Ayrıca, bildirimler aracılığıyla mesajları okuyup yanıtlayabilir veya cevapsız bir sesli veya görüntülü aramayı geri arayabilirsiniz. WhatsApp, sınırlamaların aynı anda herkes için geçerli olmayacağını söylüyor.

WhatsApp hesabınızın işlevselliği sınırlı olduktan birkaç hafta sonra, gelen aramaları ve mesajları alma özelliğini de kaybedeceksiniz. Bu durumda, mesaj gönderip alamayacağınız için WhatsApp hesabınız temelde hiçbir işe yaramayacaktır.

Aktif Olmayan Hesaplar 120 Gün Sonra Silinecek

WhatsApp, yeni gizlilik politikasını kabul etmezseniz hesabınızı silmez, ancak 120 gün sonra tüm aktif olmayan hesapları siler. Bu, WhatsApp hesabınızın işlevselliği sınırlı olduğunda ve uygulamayı mesaj göndermek için kullanamadığınızda, WhatsApp 120 gün sonra hesabınızı silecek demektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
WhatsApp Masaüstü İçin Tüm Klavye Kısayolları

WhatsApp’ın yeni gizlilik politikasından memnun değilseniz, Facebook ile veri paylaşmayan diğer WhatsApp alternatifleri mesaj uygulamalarına geçiş yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir