Website Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Website Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesi oluşturmayı mı planlıyorsunuz? Başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

İşletmenizi büyütmeyi düşünüyorsanız, bir web sitesi bu büyümeyi elde etmenize yardımcı olacak harika bir araçtır. Bir web sitesine sahip olmak, işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri sergilemenize olanak tanır. Ayrıca, işletmenizin güvenilirlik oluşturmasına ve daha fazla müşteri kazanmasına yardımcı olabilir.

Web sitenizin başarılı olması için önceden iyi bir planlama yapılmalıdır. Size yardımcı olması için birini tutmuş olsanız bile, arkanıza yaslanıp rahatlamayın! Web sitenizin neleri içermesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

1. Markalaşma

Web siteniz şirketinizin bir temsilidir. Bu nedenle, markasını iyice düşünmek önemlidir. Neden? Ziyaretçileri çekmenize ve genel yatırım getirinize katkıda bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm geliştirme süreci boyunca markalaşmayı düşünmek, mükemmel bir site oluşturmanın kesin yoludur.

Bir web sitesinin markalaşması aşağıdakileri içerir:

  • Logo
  • Ton/Temel Mesaj
  • Renk şemaları
  • Tasarım
  • Yazı Tipleri

Bir logo, işletmenizin kimliğinde büyük rol oynar. Şirket logonuz, işinize ziyaretçilerin tanıyabileceği bir kimlik verir. Sizin için bir tane oluşturmak için bir grafik tasarımcı kiralayabilirsiniz.

Bu sizin için bir seçenek değilse, logo oluşturma konusunda yardım almak için kullanabileceğiniz web siteleri vardır.

Web siteniz, işletmenizin temel mesajını yerine getirmelidir. Ziyaretçiler, sayfanıza geldiklerinde neyle ilgili olduğunuzu hızlı bir şekilde anlayabilmelidir. Bu temel mesaja bağlanan tutarlı bir tonu olmalıdır.

Web sitenizde kullandığınız renk şemaları, tasarım ve yazı tipleri markanızın mesajını ve tonunu tamamlamalıdır.

2. Kullanılabilirlik

Kullanımı kolaysa, müşterilerin web sitenize çekilme olasılığı daha yüksektir. Aşağıdakileri ekleyerek web sitenizin kullanılabilirliğini artırabilirsiniz:

  • Navigasyon Menüsü
  • Başlıklar ve Etiketler
  • Arama çubuğu
  • Mobil Uyumlu Bir Web Sitesi

Bir gezinme menüsüne sahip olmak, ziyaretçilerinize web sitenize hangi içeriğin dahil edildiği hakkında bir fikir verir. Sorunsuz gezinme sağlamak, ziyaretçilerinizin aradıkları bilgileri daha kolay bulmasını da sağlar.

Web sitenizin kullanımı kolaysa, ziyaretçilerin siteye göz atmak için daha fazla zaman harcaması daha olasıdır. Başlıklar ve etiketler eklemek, ziyaretçilerinizin web sitenizin içeriğini daha iyi anlamasını sağlar.

Sitenizin içeriğine bağlı olarak, bir arama çubuğu eklemek sitenizin kullanılabilirliğini iyileştirebilir. Ziyaretçiler, sitenizi bulup bulamayacaklarını bilmeden kazmak yerine aradıklarını bulabilir ve bulabilirler.

Ayrıca web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Birçok insan internette gezinmek için telefonlarını kullanır ve mobil uyumlu bir tasarıma sahip olmak güvenilirliğinizi artıracaktır.

3. Tutarlı Bir Blog

Web sitenizdeki aktif bir blog, kitlenizin ilgisini çekmenize yardımcı olur. Blogunuz ziyaretçilere faydalı içerik sağlamalıdır. Düzenli içerik üretmek, web sitenize gelen trafiği artırabilir ve kullanıcıları sitede daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.

Ayrıca, tutarlı bir bloga sahip olmak, web sitenizi güvenilir bir bilgi kaynağı haline getirir. İnsanların soruları olduğunda, gidilecek kişi siz olacaksınız!

4. Web Sitesi Güvenliği

Güvenlik tehditleri bir web sitesinin en büyük düşmanıdır. Web siteleri her gün saldırıya uğrar ve web sitenizin güvenli olduğundan emin olmak çok önemlidir.

Bilgisayar korsanları, ziyaretçilere kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için web sitenizi kullanabilir. Web sitenizin altyapısının istila edilmesi riskiyle kumar oynamak istemezsiniz. Neyse ki, web uygulama güvenlik duvarı hizmetleri ve sunucu tarafı güvenlik araçlarıyla web sitenizi koruyabilirsiniz.

5. Sağlam Bir SEO Stratejisi

Web sitenizin iyi bir SEO stratejisine ihtiyacı var. Web sitenizin başarılı olması için mümkün olduğunca görünür olması gerekir ve SEO’nun sizin için yaptığı tam olarak budur. Potansiyel ziyaretçiler arama motorlarını kullandıklarında, büyük olasılıkla sitenizdeki içerikle bağlantılı anahtar kelimeleri ve terimleri kullanacaklardır.

İşiniz, web sitenizin sonuçlar sayfasında görünecek kadar optimize edildiğinden emin olmaktır. Google’da birinci sayfanın en altına inmek bile size ayda binlerce görüntüleme sağlayabilir.

6. Bir Alan Adı Seçin

Gurur duyabileceğiniz kişisel bir alan adı bulmak kolay değildir. İşletmeniz için bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, web siteniz için yalnızca aynı adı kullanmak mantıklıdır. Ancak, hala mükemmel ismi arıyorsanız, birkaç fikir üzerinde beyin fırtınası yapmanız gerekebilir. Bir alan adı, web sitenizin marka bilinirliği kazanması için bir fırsattır.

Hedef demografinizle rezonansa giren akılda kalıcı bir alan adına sahip olmak önemlidir. Web sitenizin alan adı tüm sosyal medya platformlarında markanız için kullanılabilir, bu şekilde insanların sizi bulması daha kolay olur.

7. Maliyet

Yukarıda belirtilen tüm faktörleri göz önünde bulundurduğunuzda, web sitenizi oluşturmanın maliyetini düşünmenin zamanı geldi. Kendinize, web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olması için insanları işe alıp almayacağınızı veya kendi başınıza çalışmaya istekli olup olmadığınızı sormalısınız. Bir web sitesi oluşturmak, blogunuz için web tasarımcısı ve içerik yazarı gibi kişileri işe almanızı gerektirebilir.

Ancak, insanları işe almak için para harcayacak durumda değilseniz, mahkum değilsiniz. Web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birkaç düşük maliyetli ila sıfır maliyetli araç vardır. Örneğin, işletmeniz için bir logo oluşturmanıza yardımcı olması için web sitelerini kullanabilirsiniz.

Web Sitenizi Kolayca Oluşturabilirsiniz

Bazı web sitelerinin sıfırdan oluşturulması gerekmez. İnsanlar genellikle basit bir web sitesi için büyük miktarlarda para öderler. Sitenizi sıfırdan oluşturmanıza yardımcı olması için bir web geliştiricisi tutmanın maliyeti konusunda endişelenmenize gerek yok. Basit, hızlı bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, HTML şablonlarını kullanarak oluşturabilirsiniz. Bu şekilde web sitenizin hayat bulduğuna tanık olurken maliyetleri azaltabilirsiniz.

HTML şablonları, web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olacak bir kılavuz görevi görür. HTML şablonlarını kullanmanın en iyi yanı, herhangi bir HTML becerisine sahip olmanıza gerek olmamasıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir