Web Sunucusu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Web Sunucusu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Web sunucularının web sitelerini barındırdığını biliyorsunuz. Peki web sunucuları gerçekte nasıl çalışır?

Çevrimiçi olduğunuzda, ister sosyal medyayı kontrol edin, ister bu makaleyi okuyun, bir veya daha fazla web sunucusu kullanıyorsunuz. Bunlar, modern internetin önemli bir bileşenidir ve sizinle ziyaret ettiğiniz web sitesi arasındaki bağlantı olarak çalışır.

Peki bir web sunucusu nedir ve nasıl çalışır?

Bir Web Sunucusu Ne Yapar?

Web sunucusu, kullanıcıların bir web sitesine erişme isteklerini alan ve yanıtlayan bilgisayardır. Hem verileri taşıyan cihaz şeklindeki donanımdan hem de cihazın işletim sistemi ve web sunucusu yazılımı olan bir sistem olarak kullanılır.

Web sunucuları, kablolara veya iletişim sistemine değil, telefonlara yakındır. Web sunucuları, istemci isteklerine yanıt vermek için çeşitli iletişim protokollerini kullanır. En yaygın kullanılanı, Köprü Metni Aktarım Protokolü anlamına gelen HTTP’dir; güvenli bir varyasyon HTTPS’dir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hosting Nedir? Ne İşe Yarar?

Diğer protokoller arasında Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP) ve Dosya Aktarım Protokolü (FTP) bulunur.

Web sunucuları bilgisayarlardır. Ancak bunları çeşitli görevler için kullanmanıza izin vermek yerine, genellikle tek bir amaçları vardır ve tüm bilgisayarlar gibi, çalışmak için donanıma ihtiyaçlar duyarlar.

Bir web sunucusunun donanım kısmı, Google ve Facebook gibi internet şirketleri tarafından kullanılan süper bilgisayarlar kadar büyük veya bir dizüstü bilgisayar kadar küçük ve basit olabilir. Windows ve macOS’tan Linux’a kadar herhangi bir şey olabilen işletim sistemi, sunucuyla iletişim kurmanıza izin veren şeydir.

En basit web sunucusu, bir HTTP sunucusu, bir veritabanı ve en az bir betik dili içerir. Hepsi birlikte çalışır ve sunucunun web sayfaları talep etmesine ve gerektiğinde diğer sunucularla çevrimiçi iletişim kurmasına izin verir.

Bir Web Sunucusu Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar, web sunucularına, sunucunun iletişim kurabileceği web sitelerinin URL’si veya alan adları aracılığıyla erişebilir. Yazılım bileşenleri, gereken tüm işleme ve çeviriyi yapar. Bir web sayfası istemek için PHP, Python, Ruby veya Java gibi komut dosyası dillerinden birini kullanır.

Sunucu, içeriği tarayıcınıza iletmeden önce, istenen tüm dosyaları ve medyayı dahili veritabanına yükler. Buna zengin medya, resimler ve JavaScript dosyaları ile HTML web sayfaları dahildir.

Tek yapmanız gereken sunucunun veya URL’nin doğru ‘konumunu’ girmek. URL’yi kullanarak tarayıcınız, Etki Alanı Adı Sistemini (DNS) kullanarak etki alanının IP adresini getirir . Web sunucusu isteği alıp onayladığında, aradığınız web sayfasını gönderir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows Server Nedir ve Windows’tan Farkı Nedir?

Ama işler bazen ters gider. Erişim izniniz olmayan bir sayfaya erişmeye çalışıyorsanız, sunucu sayfayı teslim etmekten kaçınır. Bunun yerine, genellikle bir hata kodu aracılığıyla neyin yanlış gittiğini size bildiren bir hata mesajıyla yanıt verir.

Uzak ve Yerel Web Sunucuları

Web sunucuları temel olarak donanım olduğundan, uzaktan da olsa fiziksel bir yerde bulunmaları gerekir. Web sunucularının büyük çoğunluğu uzaktan barındırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, uzak sunucu, kullanıcı ile aynı konumda olmayan bir sunucudur.

Kendi web sitenizi barındırmayı planlıyorsanız , uzak sunucuları kullanma veya kendi web sitenizi yerel olarak barındırma seçeneğiniz vardır. Uzak bir web sunucusu onu kiraladığınız şirkete bağlı olarak yalnızca sizin web sitenizi veya farklı URL’lere sahip birden çok web sitesini içerebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir