VTuber Nedir?

VTuber Nedir?

İnsanların dış görünüşlerini, seslerini ve davranış biçimlerini değiştirerek çevrimiçi ortamda içerik oluşturulmasına VTuber deniyor. Peki VTuberlar kim ve internet ortamında neden sanal görsellerden yararlanıyorlar? Gelin cevaplarına bakalım.

Sanal Youtuber’lar

VTuber, tam türkçesiyle ”sanal youtube içerik üreticisi” anlamına gelir. VTuber’lar içerik üretirken oluşturdukları bir avatar kullanarak o avatar üzerinden içeriklerini anlatır ve içeriklerini ortaya çıkarırlar.

VTuber’lar şuanda Japonya’da olmak üzere ağırlıkla Tiktok, Youtube ve Twitch gibi video paylaşım sitelerinden kullanılmaya başlandı. VTuberların tasarımları genel olarak çizgi karakterlerine benzemektedir. Yani başka bir değişle popüler bir kelime olan ”anime” karakterlerine benzemektedir. Anime karakterine benzemesinin en büyük avantajı, anime severlerin ilgilisini daha kolay çekmektedir.

Sanal Youtuber terimini ilk olarak 2016 yılının son ayında Kizuna Al isimli bir kanalı sayesinde ortaya çıktı. Şuan Kizuna Al piyasadaki en büyük ve en popüler VTuber olarak adlandırılıyor. 2021 Nisan ayı itibariyle Youtube ve diğer sosyal medya plaftormlarında 4 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Popülerliğinin artmasının en büyük etkilerinden biride son dönemde bu sektöre ilgi duyanların ve içerik üretenlerin artmasıyla içerik sektöründeki piyasada yer kazanmıştır.

VTuber Ne Yapar?

VTuberlar normal youtube içerik üreticisi youtuberlar ile aynı türden içerikler oluştururlar. Çevrimiçi olarak oyun oynamak, canlı yayın yapmak, hayranlarla konuşmak, belli trend konulara katılmak ve işbirliği yapabilirler. Birçok VTuber aynı zamanda seslendirme sanatçılığıda yapmaktalar ve kendi kişilikleriyle ilgili dijital orjinal içerik çıkarmaktadır.

VTuber olmanın en önemli kısmı bir kişilik oluşturmaktır. İzleyiciler genellikle gerçek hayatta olabilecek ve günlük yaşamda karşımıza çıkabilecek sorun veya yaşantıları anlatan vtuber içerik üreticilerini daha fazla benimsiyor ve takip ediyor.

VTuber’ların nerdeyse tamamı hayranları tarafından genel bağışlar, youtube reklamları, ürün satışı ve video başına reklam sponsorlukları alarak gelir elde etmektedir. Buna en büyük örnek yukarıda da bahsettiğimize Kizuna Al isimli kanalı örnek gösterebiliriz. Kizuna Al isimli kanal Japonya’ya turist çekmek için Turizm Organizasyonu Ulusal Elçisi olarak görev yapmaktadır.

VTuber Teknolojisi

VTuber’lar içeriklerini oluşturmak için istediği görünüm ve videoyu ortaya çıkarmak için belli başlı ticari olarak tanımlanan programlar kullanırlar. VTuber programlarının arkasındaki teknoloji, Apple cihazlarında bulunan ve kendinize özgü animasyonlu bir emoji oluşturma sistemine çok benzeyen bir sistem ile çalışır.

Görünümler değiştirmenin dışında bazı VTuber’lar ses değiştiricileri kulllanarak gerçek seslerini gizlerler. Bu işlemi çoğunlukla seslerini inceltmek ve kalınlaştırmak için kullanırlar.En popüler uygulamalardan biri olan VRoid Studio programı kkullanıcılarına ücretsiz olarak özel bir avatar oluşturmasına olana sağlıyor. Bu programlar sayesindeki karakter hareketleri, yüz idafelerini takip etmek ve avatarlarını buna göre ayarlamak için hareket yakalama teknoloji kullanmaktadırlar. Bu sayede VTuber’ların yansımaları doğrudan programa aktarılır ve kamera sayesinde serbest çekip yapma imkanı sağlar.

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Kurgu karakterlerinin gerçek insanlarla etkileşim halinde olmasıyla gelecekte uzun sürecek bir popüler cizgi film sektöründe çıta yükselicektir. 2000’li yılların başında Gorillaz adlı bir animasyon şirketi milyonlarca cd-dvd sattı. Günümüzde teknolojinin her gün gelişmesiyle artık yakalama teknolojileri ile binlerce film ve video oyunu yapılıyor. Bu teknolojiden ilerleyen süreçte en çok gelir elde edicek ve yükselişe geçecek olanlar VTuber içerik üreticileridir.

Şuan günümüzde yakalama teknolojisi cihazları sınırlı sayıda ve maliyet olarak fazla olduğu için değerlendirilmesi maddi olarak zor olabilir, lakin şunu bilmeliyiz ki ilerleyen dönemde bu cihazların piyasadaki dolaşması artacak ve fiyat düşüşü olacaktır. Bu nedenle dijital medya her gecen gün değer kazanmaya ve heyecan yaratmaya devam ediyor ve edicek gibi görünüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir