Vlog Nedir?

Vlog Nedir?

Vlog, Vlogger, Vlog çekme gibi kelimeler modern çağda Youtube ile beraber çok sık duyulmaya başlandı. Peki, ”vlogger” olmak aslında ne anlama geliyor? ”Vlog” terimi ilk nasıl ortaya çıktı? gelin derinlemesine bu kelimeleri inceleyelim.

Vlog Nedir?

Vlog terimi ”video blogu” veya ”video günlüğü” kısaltmasında oluşur. Kelimeler ile yazılan bloglar yerine video çekilerek görsel olarak anlatım yapılan videolardır.

Elbette ”blog”, ”vlog” kadar açıklayıcı değildir. Bu iki teriminde anlamları oldukça açık uçludur. Bloglar ve vloglar çok çeşitli farklı şeyleri kapsarlar ve netice olarak ikisi de bilgi veya veri paylaşımı yapar.

Bir vlog, çoğunlukla öznenin kendisi tarafından çekilen ve bir konuyu ele alan videolardır. Örnek vermek gerekirse bir moda vlogunu örnek alabilirsiniz. Bir moda vlogu çeken biri yatak odasında çıkmadan evinden video çekerek moda hakkında bilgi verebilir, kıyafetlerini çekip görsel gösteri yapabilir. Bu konuda bloglara göre daha fazla detay yer alır. Videolarda duygu ve düşünceleri belirtmek ve video izleyen kişi ile iletişim kurmak daha kolaydır.

Vlog kanallarının popüler olmaların en başlı nedenlerinden bir tanesi gün içerisinde içerik üretmesidir. Yani bir çok kanala oranla vlog kanalları daha fazla içerik paylaşımı yaparlar. Buda düzenli içerik yüklenmesini ve sahip takipçiler için ilgi kaynağı olmasına neden olur.

İlk Vlog Ne Zaman Başladı?

İnsanlar genellikle vlog diyince aklına ilk olarak youtube geliyor, ancak ”vlog” kavramı çok uzun süredir hayatımızda olan bir kelime. İlk ”vlog” yani video blogu 2000’li yılların başında kameraların gelişmesi ve hayatımızda daha fazla yer alması ile beraber bir çok kişinin kendi hayatlarını kayıt alması ile ortaya çıktı.

Daha öncede bahsettiğimiz gibi, bir vlog günlük hayatta gittiniz veya yaşadığınız şeyleri video almak olarak düşünebiliriz. Bir hayvanat bahçesine gittiğinizde ordaki hayvanları, yaşam alanlarını, yaptığını aktiviteleri video almanız bir vlog oluşturduğunuz anlamına gelir.

Vlog Kameraları ve Tripodlar

Vlog çekmek için çok pahalı veya detaylı özelliklere sahip ekimanlara ihtiyaçınız yoktur. İhtiyaçınız olan bir konu ve bu konuyu çekebileceğiniz kamera yeterli olacaktır.

İphone’lar vlog için kullanılan popüler telefonlardır. XR modeli en gözde vlog kamerası olarak kullanılıyor. Bu cihazlara uyan oldukça fazla tripod bulunmaktadır. Uygun fiyatlı istediğiniz bir model tercih edebilirsiniz. Cihazlardan çok içeriğinize ve bu içeriğin izleyici tarafında ne kadar izleneceğini dikkat ederek hareket edin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir