İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Oyun

Valorant Rank ve Rütbe Sıralama Sistemi Nasıl Çalışır?

Valorant Rank ve Rütbe Sıralama Sistemi Nasıl Çalışır?
+ - 0

FPS çok oyunculu oyunları seviyorsanız ve bir mil genişliğinde rekabetçi bir çizginiz varsa, Valorant’ın rekabetçi dereceli moduna atlamanın zamanı geldi. Bu 5v5 FPS nişancı oyunu, ilk çıktığında bir oyuncunun isteyebileceği her şeye sahipti, ancak şimdi Riot Games onu daha da iyi hale getirdi.

En sevdiğiniz Ajanlarla ustalık yolunda ilerlediniz. Şimdi, toplulukta gerçekten kimin en iyi olduğunu görmenin zamanı geldi. Yeteneklerinizi benzer düşünen bireylere karşı kullanın ve bölgesel liderlik tablolarının zirvesine tırmanın. Övünme hakları tam orada – meydan okumaya cesaretiniz varsa

Ancak rekabetçi bir maça girmeden önce, kendinizi biraz sıralama sistemi bilgisi ile donatmanız gerekir.

Valorant’ın sıralama sisteminin nasıl çalıştığını, sıralamaları nasıl ilerleteceğinizi ve oyunun Eylemlerinin sıralamaya nasıl dönüştüğünü öğrenmek için okumaya devam edin.

Valorant Rütbe Sistemi – Genel Bakış

Valorant’ın sıralama sistemi, özellikle yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı. Sistem, Riot Games’e özgü bazı önemli farklılıkları olan diğer çok oyunculu sıralama sistemleri gibidir.

Başlamak için, bir hevesle rekabetçi/sıralı moda geçemezsiniz. Oyun için rekabetçi modun kilidini açmak için 10 derecelendirilmemiş maç tamamlamanız gerekir. Bu yeni mod ilk başlatıldığında, oyuncuların kilidini açmak için yalnızca 20 derecelendirilmemiş oyunu tamamlaması gerekiyordu. Oyunları tamamlamak, maçları tamamlamaktan daha kolay olduğu için, troller ve şirinler eşleşen yarışmaları sular altında bıraktı ve sayısız sorun yarattı.

Önerilen Yazı
Spotify’ın Güncel Abone Sayısı Açıklandı

Riot Games’in potansiyel olarak sorunlu oyunculara yanıtı, kilit açma gereksinimlerini maç tamamlama şeklinde “artırmak”tı. Bu mükemmel bir çözüm değil, ancak maçları tamamlamak, birkaç kolay maça atlamaktan çok daha fazla özveri ve bağlılık gerektiriyor.

Gerekli 10 derecelendirilmemiş maç galibiyetini tamamladığınızda, beş yerleştirme maçı tamamlamanız gerekir. Yerleştirme maçları, oyunun sıralama sisteminde nereden başlamanız gerektiğini belirlemesine yardımcı olur.

Yerleştirme maçları hakkında strese girmeden önce endişelenmeyin. Maçlarınızı kaybetseniz bile, oyun sadece bir yerleştirme maçını kazanıp kazanmadığınızı değil, performansınızı da dikkate alır. Valorant, sıralamanızı belirlerken önceki 10 derecelendirilmemiş kazancınızı da dikkate alır.

Rütbeler ve Seviyeler

Valorant sıralama sisteminde sekiz rütbe veya bölüm vardır:

 • Demir
 • Bronz
 • Gümüş
 • Altın
 • Platin
 • Elmas
 • Ölümsüz
 • Radiant (önceden “Valorant” olarak anılırdı)

İlk altı kademede ayrıca bir sonraki kademeye geçmek için geçmeniz gereken üç kademe veya alt kademe bulunur. Son iki rütbe, Immortal ve Radiant’ın her biri sadece bir kademeye sahiptir. Valorant’ta Unranked hariç toplamda 20 rank vardır.

Çoğu oyuncu, yerleştirme maçlarındaki performansları onları daha yüksek bir sıralamaya ve kademeye yerleştirebilse de, Demir rütbesinde başlar. Örneğin, istisnai oyuncular dört seviye atlayabilir ve başlangıç ​​derecelerini Bronz 2’de görebilir.

Rekabetçi modda yarışırken rütbeleri ve seviyeleri atlamak da mümkündür. Her şey bir maçta MMR’nize veya çöpçatanlık derecenize, performansınıza ve fragmanlara (öldürmelere) bağlıdır. Sıra atlama konusunda gözünüz varsa tutarlılık önemlidir. Büyük galibiyet serilerine devam edin, bazı MVP’ler elde edin ve sıralamalarda daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

Çok fazla özveri ve sabır gerektirir, ancak iyi performans gösterir ve maçları kazanırsanız, sonunda skor tablolarının zirvesine çıkabilirsiniz. Valorant sistemindeki ilk iki sıra, en iyinin en iyisi için ayrılmıştır. Bölge başına sadece 500 oyuncu bir Radiant rütbesine ulaşırken, Immortal sıralaması her bölgedeki ilk %1 için ayrılmıştır.

Sıralama Düşüşü

Bazı çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, bir “sıralama düşüşü” mekaniği sunarak oyuncuları düzenli olarak giriş yapmaya teşvik eder. Diğer oyunlarda, bir oyuncu belirli bir süre boyunca rekabet etmezse oyun sıralaması bozulmaya başlar.

Valorant’ın bir rütbe düşürme mekaniği yoktur, bu yüzden gerekirse oynamaya ara verebilirsiniz. Ancak, oyundan çok fazla zaman harcadıysanız, rütbenizi eski durumuna getirmek için bir yerleştirme oyunu oynamanız gerekebilir. Yerleştirme oyunu, uzun bir aradan sonra beceri seviyenizi ve hala son derecenizde rekabet edip edemeyeceğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Önerilen Yazı
Valorant Nickleri, Oyuncu İsimleri, Kullanıcı Adları ve Anlamları

Rekabet açısından bakıldığında, mantıklı. Riot Games, beceri seviyenize uygun maçlara yerleştirileceğinizden emin olmak istiyor. İşlerin hızına geri dönmeden önce bir yerleştirme oyununu tamamlamak da size yardımcı olabilir. İstediğiniz son şey, sadece biraz paslanmış ve kafanızın üzerinde olduğunu öğrenmek için rekabetçi moda geri dönmek.

Bölgesel Liderler

Bölgenizdeki diğer oyunculara karşı nasıl bir sıralama yaptığınızı merak mı ediyorsunuz?

Valorant’ın 2. Bölümü, rekabetçi oyuncular için yeni bir özellik sundu: bölgesel skor tabloları. Skor tabloları, Riot ID’niz ve oyuncu kartınız gibi bazı kişisel bilgilerin yanı sıra rütbenizi ve derecenizi gösterir. Yarışırken biraz daha anonim olmayı tercih ederseniz, bunun yerine kişisel bilgilerinizi her zaman “Gizli Ajan” olarak değiştirebilirsiniz.

Ne yazık ki, rekabetçi moda başlar başlamaz bölgesel skor tablolarında nasıl yer aldığınızı göremeyeceksiniz. Önce en az 50 rekabetçi oyun oynamanız gerekir. Tahtadaki yerinizi korumak için oyuna biraz zaman ayırmanız ve haftada en az bir rekabetçi oyun oynamanız gerekir.

Daha önce de belirtildiği gibi, rütbeniz düşmeyecek ancak birkaç haftalığına ortadan kaybolursanız skor tablosunda da görünmeyeceksiniz.

Maç Geçmişini Kontrol Etme

Geçmiş maçlarınız hakkında fikir edinmek, sıralamada tırmanırken neyi doğru yaptığınızı ve nerede yanlış gittiğini belirlemenize yardımcı olabilir. Maç geçmişinize erişmek için aşağıdaki adımlara göz atın:

 • Oyunun ana panosuna gidin.
 • Ekranın üst kısmında bulunan “Kariyer” sekmesine basın.
 • Son 10 maçınız için bilgilere göz atın.

Galibiyetler ve mağlubiyetlerin yanı sıra öldürmeler, ani bitkiler, asistler ve ilk kanlar gibi istatistikleri görebileceksiniz. Biraz meta elde etmeyi seven türden bir oyuncuysanız, bu bilgi maç performansınızı anlamak ve optimize etmek için paha biçilmezdir.

Bonus olarak, diğer oyuncuların aynı maçta nasıl performans gösterdiğini de görebilirsiniz. Sadece bir oyun seçin ve ayrıntıları kontrol edin.

Eşleştirme Derecesi (MMR) Açıklaması

Eşleştirme Dereceniz veya MMR, rekabetçi modda asla göremeyeceğiniz en önemli sayılardan biridir. Rekabetçi modda diğer oyuncularla eşleştirildiğiniz yol budur. Dev bir merdiven hayal ederseniz, MMR’niz o merdivendeki basamağınızı temsil eder.

Riot Games’e göre, hiçbir iki oyuncu merdivende aynı basamağı veya noktayı paylaşmayacak. Her maç, MMR basamaklarını tırmanıp yükselmeyeceğinizi veya “başkaları tarafından aşağı itilip atılmadığınızı” belirler. Yine de, oyunun sizi benzer seviyedeki oyuncularla eşleştirmesine yardımcı olan bir derecelendirmedir ve RR veya Derece Derecenizden ayrıdır.

Sıra Derecelendirmesi (RR) Açıklaması

Rütbe Dereceniz, her rekabetçi oyundan sonra aldığınız puanların sayısıdır. Özellikle alt kademelerde olmak üzere, müsabaka galibiyetlerine ve maçtaki genel performansınıza bağlı olarak RR puanları kazanırsınız.

Bir sonraki aşamaya geçmek için 100 RR puanı biriktirmeniz gerekir. Puan dağılımı oyundan oyuna farklılık gösterir, ancak genel olarak dağılım şöyle görünür:

 • Galibiyetler: 10 – 50 RR, Diamond rütbeleri ve üzeri için 5+ RR
 • Kayıplar: Eksi 0 – 30 RR, Elmas rütbeleri ve üzeri için maksimum 50 RR düşüş
 • Beraberlik: Demir – Elmas rütbeleri için 20 RR (performansa dayalı)

Ancak dikkatli olun, çünkü oyunda hiç RR puanı almazsanız bir önceki aşamaya geçmeniz mümkündür. Eğer düşürülürseniz, Valorant, yeni düşürülen rütbe için 80 RR’nin altına düşmeyeceğiniz oyuncular için “indirgeme korumasına” sahiptir.

İyi haber şu ki, bir önceki rütbeye geri dönmeniz sadece 20 RR’ye mal olacak, ama kötü haber şu ki, ilk etapta rütbeniz düştü.

MMR ve RR

MMR ve RR’niz Valorant’ta ayrı puanlama sistemleridir. Biri, oyunun sizi uygun oyuncularla eşleştirmesine yardımcı olurken, diğeri rekabetçi mod için performans sıralamanızı belirler.

İşte burada biraz kafa karıştırıcı hale geliyor:

Riot Games, beceri setinize uygun ideal eşleşmeler yaratmaya çalışır, ancak yalnızca ne kadar iyi performans göstereceğinize dair bir “fikri” vardır. Bu “fikir” sizin Eşleştirme Derecenizdir. Hem MMR’nize hem de RR’nize bakıldığında, oyuncular sizi test etmek için eşleşmeler oluşturmak için sıralama tahminlerinin alt ucuna yerleştirilir.

Testi “geçerseniz” veya tutarlı bir şekilde kazanırsanız, o mecazi merdivende daha yükseğe ait olduğunuzu kanıtlarsınız ve performans seviyenize daha yakın oyuncularla eşleştirilirsiniz. RR puanlarınızda da bir fark göreceksiniz.

Önerilen Yazı
Riot Games, Valorant’ın Mobil Cihazlara Geleceğini Açıkladı

Kazandığınızda daha fazla puan alırsınız ve kaybettiğinizde daha az kaybedersiniz. Tüm bu ekstra RR puanları, sizi sistemin sizin için oluşturduğu sıralama tahmininin daha yüksek ucuna doğru ilerlemeye hazırlamaya yöneliktir.

Riot Games sonunda tüm oyuncuların MMR ve RR puanları için “yakınsamaya” doğru ilerlemesini istiyor. İdeal olarak, RR’niz performans seviyenizi yansıtacak ve MMR’niz o sıralamaya ait olduğunuzu kanıtlamanıza izin verecektir.

Sıraları Eziyetle Değil Beceriyle Tırmanın

Skor tablolarının zirvesine çıkmak için mümkün olduğu kadar çok oyun oynamak cezbedicidir, ancak sıralama sistemi bu şekilde çalışmaz. Oyun, “kazançlara” vurgu yaparken, aynı zamanda nasıl kazandığınıza ve maçlarınız sırasında sergilediğiniz becerilere de bakar . Valorant’ın sıralama sisteminde ilerlemek istiyorsanız, her şey nicelik değil nitelikle ilgilidir.

Yazar Hakkında

teknoportal.com.tr gündeme dair tüm gelişmeleri ve popüler konuları özgün ve kaliteli bir anlatımla sunmayı amaçlayan dijital içerik paylaşım platformudur.

Yorum Yap