USB Kablo Türleri ve Kullanım Alanları

USB Kablo Türleri ve Kullanım Alanları

Neden bu kadar çok farklı USB kablosu ile karşı karşıyayız? USB konektör türleri arasındaki farkları ve en iyi USB kablolarını nasıl seçeceğinize bu konuda ele alıyoruz.

6 Yaygın USB Kablo Türleri ve Kullanım Alanları

USB’nin evrensel olduğu varsayılır, ancak çok sayıda farklı USB kablosu ve bağlantısı vardır. Bu neden? Görünüşe göre, her biri, esas olarak uyumluluğu korumak ve yeni cihazları desteklemek için farklı işlevlere hizmet vermektedir.

En yaygın altı USB kablosuları aşağıdaki gibidir.

Type-A: Piyasadaki bir çok USB kablosunun bir ucunda bulabileceğiniz standart düz, dikdörtgen arabirim olarak karşımıza çıkar. Çoğu bilgisayarda, çevre birimlerini bağlamak için birden çok USB-A bağlantı noktası bulunur. Bunları oyun konsollarında, TV’lerde ve diğer cihazlarda da bulabilirsiniz.

Type-B: Çoğunlukla bir bilgisayara bağlanan yazıcılar ve diğer elektrikli cihazlar için kullanılan neredeyse kare bir konektör. Çoğu cihaz daha küçük bir bağlantıya geçtiği için bu günlerde pek yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Mini-USB: Bir süre önce mobil cihazlar için standart olan daha küçük bir konektör türü. Bugün o kadar yaygın olmasa da, bunları çoğu Sony’den olan bazı cihazlarda görmeye devam ediyoruz. Bunlar arasında kameralar, PlayStation 3 kontrol cihazı, MP3 oynatıcılar ve benzeri yer alır.

Mikro-USB
: Mobil ve taşınabilir cihazlar için popülerliği yavaş yavaş azalan bir başka eski standart. Mini-USB’den bile daha küçük. Bazı akıllı telefonlarda, tabletlerde, USB pil paketlerinde ve oyun denetleyicilerinde hala mikro USB bulacak olsanız da, çoğu USB-C’ye döndü.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şarj Kablolarının Yıpranması Nasıl Engellenir?

Type-C: Bu, en yeni USB kablosu türüdür. Önceki USB türlerinden daha yüksek aktarım hızları ve daha fazla güç sunan tersine çevrilebilir bir bağlantıdır. Aynı zamanda birden fazla işlevi yerine getirebilir. MacBook’lar, Pixel telefonlar ve PlayStation 5 ve Xbox Series S | X denetleyicileri dahil olmak üzere birçok modern dizüstü bilgisayarda ve akıllı telefonda göreceksiniz. USB-C’yi aşağıda daha fazla tartışıyoruz.

Lightning: Bu gerçek bir USB standardı değildir, ancak Apple’ın iPhone, AirPods, bazı iPad modelleri ve daha fazlası için tescilli konektörüdür. USB-C’ye benzer bir boyuttadır ve Eylül 2012’den beri piyasaya sürülen çoğu Apple cihazında standart olarak gelir. Eski Apple cihazları çok daha büyük 30 pimli tescilli konektörü kullanır ve daha yeni iPad Pro modelleri USB-C kullanır.

Çoğu durumda, USB kablolarının bir standart A tipi ucu ve bir tür B tipi ucu olduğunu göreceksiniz. A tipi uç cihaza güç verirken, B tipi uç güç alır. Bu, örneğin iki bilgisayarı USB-A ile bağlamanın neden olabileceği olası hasarı önlemek içindir.

USB Hız Standartları

USB, çeşitli veri aktarım hızlarının çeşitli standartlarından geçtiğinden, USB bağlantı türleri hikayenin yalnızca yarısıdır.

USB 1.x orijinal standarttı ve modern ölçütlere göre eskidir. Günümüzde bu standardı kullanan cihazları bulma olasılığınız çok düşük.

USB 2.0 , Mini ve Mikro kablo desteği, USB OTG ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok modern USB normunu tanıttı. Günümüzde hala kullanılan en düşük USB hızıdır. Ucuz flash sürücülerde çoğunda, fare ve klavye gibi cihazlarda ve benzerlerinde USB 2.0 yaygın olarak kullanıldığını göreceksiniz. Çoğu bilgisayar hala birkaç USB 2.0 bağlantı noktası içerir.

USB 3.x , USB hızları için geçerli standarttır. USB 2.0’dan çok daha hızlıdır ve bu nedenle harici sabit sürücüler gibi cihazlar için önerilir. Genellikle bir USB 3.x bağlantı noktasını veya konektörünü mavi renginden tanıyabilirsiniz. Bazı USB 3.0 bağlantı noktalarında ayrıca bir SS sembolü bulunur. (Süper Hız anlamına gelir). Yeni bilgisayarların çoğunda en az bir USB 3 bağlantı noktası bulunur ve yüksek kaliteli flash sürücüler bu standardı kullanır.

USB 4.0 en yeni standarttır, ancak yazılırken genellikle mevcut değildir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, USB 3’ün alışması biraz zaman aldığı gibi, norm haline gelecek gibi duruyor.

Bir USB 3 bağlantı noktasında bir USB 2.0 aygıtını veya USB 2.0 bağlantı noktasında bir USB 3 aygıtını kullanabilirsiniz, ancak her iki kurulum da ekstra hız avantajı sağlamaz. USB 3 aynı zamanda takip etmesi kafa karıştırıcı birkaç “nesil” geçirmiştir.

USB Kabloları Alırken Tavsiyeler

Daha eski bir Android telefonunuz veya tabletiniz varsa, muhtemelen bir mikro USB kablosu kullanmaktadır. Apple ekosisteminin derinliklerinde veya telefonlarında USB-C bağlantı noktaları olanların bile zaman zaman mikro USB kullanması gerekiyor. Hala bazı pil paketlerinde, Bluetooth hoparlörlerde ve benzerlerinde görülüyor.

Çok sayıda aygıt satın alan herkes, neredeyse her aygıtla birlikte paketlendiği için zamanla bir mikro USB kablo koleksiyonu oluşturacaktır. Genelde birbirinin yerine kullanılabildiğinden, çeşitli cihazlarınız için farklı kablolar kullanabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yeni bir kablo satın alma zamanı geldiğinde, en ucuz seçeneği seçmek cazip geliyor. Ancak çoğu zaman bu kötü bir fikirdir. Kötü yapılmış kablolar her türlü soruna neden olabilir. Bunlar, yavaş şarj ve güvenilmez performans gibi rahatsızlıklardan, kırılma ve hatta yangın tehlikesi haline gelme gibi büyük sorunlara kadar uzanır.

Bu özellikle USB-C için geçerlidir. USB-C’nin ilk günlerinde, birçok kablo yanlış yapılandırılmıştı ve cihazlara zarar verebilirdi. Modern kablolarda bu sorun olmamalı, ancak şarj cihazınızın güvenli olduğundan emin olmak yine de akıllıca olacaktır.

Telefonunuzun üreticisinden bir kablo satın almanız gerekmese de, tanınmış markalara bağlı kalmalısınız. Küçük bir fiyat farkı, ama buna uzun vadede değecektir.

Bir diğer önemli husus, kablo uzunluğudur. Kısa kablolar taşınabilirlik için harikadır, ancak bu, telefonunuz şarj olurken sizi yerde bir elektrik prizinin yanında oturmanıza neden olabilir. Öte yandan, çok uzun bir kablonun taşınması sakıncalı olabilir, daha kolay dolaşabilir ve potansiyel olarak takılıp düşme tehlikesi oluşturur.

thumbnail
Önerilen Yazı
USB Kablo Türleri ve Kullanım Alanları

Bir şarj kablosu için 2 metre iyi bir minimum uzunluktur. Bu, çantanızdaki veya cebinizdeki bir pile bağlıyken telefonunuzu elinizde tutmanıza olanak tanır. Ayrıca, genellikle bir prizden masaya ulaşacak kadar uzundurlar. Cihazınızı şarj olurken sık sık prizden uzakta kullanmanız gerekiyorsa, genellikle altı fitlik bir kablo işe yarar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir