USB Flash Bellek İçindeki Dosyalar Gözükmüyor Hatası Çözümü

USB Flash Bellek İçindeki Dosyalar Gözükmüyor Hatası Çözümü

Günümüzde bir veriyi bir başka yere aktarmak veya verileri saklamak için usb flash bellekler oldukça sık kullanılıyor. Öyle ki eskiden flash bellekleri sadece elektronik marketlerden alırken şimdi ise neredeyse tüm yerel zincir marketlerden bulabiliyoruz. Bu flash bellekleri bir çok amaçla kullanıyoruz. Kullandığımız sıklığa göre flash belleklerimizin hata alma oranları artıyor. Bu konumuzda ise günümüzde en çok karşılaşılan usb flash belleğin içinde dosya veya veri olmasına rağmen flash bellekte dosya göstermemesini konu alacağız.

thumbnail
Önerilen Yazı
USB Kablo Türleri ve Kullanım Alanları

Bu sorunu çözmek için ilk öncelikle dosyalarını görüntülemediğimiz usb flash belleği bilgisayarımıza takalım ve bilgisayarımızın flash belleği okumasını bekleyelim. Daha sonrasında sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

1. Yöntem: Denetim Masası İle İzlenen Dosyaları Gösterme

  1. Başlat’a tıklayın ve arama kutusuna ”denetim masası” yazın veya klavyenizin kısayol tuşlarından windows tuşu ile birlikte ”r” tuşuna basarak çalıştır ekranını açın. Buraya ”control” yazarak enter basarak denetim masasına gidelim.
  2. Denetim masasına girdiğimizde Görüntüleme Ölçütünü ”Kategori” olarak seçelim.
  3. Görünüm ve kişileştirme sekmesine tıklayalım.
  4. Açılan ekranda Dosya Gezgini Seçenekleri’ne tıklayalım.
  5. Görünüm sekmesine gidelim.
  6. Gelişmiş Ayarlar kısmında ”Gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster” tıklayarak işaretleyelim.
  7. En son olarak ”Uygula” ve ”Tamam” butonlarına basarak işlemi kaydedelim.

2.Yöntem: CMD Komut İstemi İle Gizlenen Dosyaları Gösterme

  1. Bilgisayarımızdaki başlat menüsüne giderek veya arama çubuğuna tıklayarak ”cmd” yazıp Komut İstemi bulup komut istemine giriş yapalım.
  2. Karşımıza siyah arka plana sahip komut istemi ekranı gelecek.
  3. Bu alana attrib -h -r -s /s /d G:*.* girin. (G yazan yere cihazınızın/flash belleğinizin sürücü harfini yazın. Bunu öğrenmek için Bilgisayarıma girebilirsiniz.)

Tüm bu işlemleri doğru yaptığınız taktirde flash belleğinizde görünmeyen tüm dosyalar görünecektir. Bunu kontrol etmek için takılı olan sürücünüzü/belleğinizi bilgisayarınızdan çıkararak tekrar takıp kontrol edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir