İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

USB-A vs USB-C: Aralarındaki Fark Nedir?

USB-A vs USB-C: Aralarındaki Fark Nedir?
+ - 0

En yaygın iki USB türü olan USB-A ve USB-C arasında birkaç önemli fark vardır.

USB-A bağlantı noktaları, elektronik cihazlarda ve bilgisayar ekipmanlarında her yerde bulunur.

Önerilen Yazı
WhatsApp vs WhatsApp Business: Fark Nedir?

Bu konumuzda USB-A ve USB-C türlerinin neler olduğunu ve aralarındaki farkların neler olduğunu bulabilirsiniz.

USB-A Nedir?

USB Type-A, düz dikdörtgen şekliyle kolayca tanınan orijinal USB konektörüdür. Tasarım gereği tersine çevrilemeyen USB-A bağlantı noktaları, dizüstü bilgisayarlar, akıllı TV’ler, video oyun konsolları ve DVD/Blu-ray oynatıcılar da dahil olmak üzere hemen hemen her bilgisayar benzeri aygıtta bulunur.

USB-C Nedir?

2014 yılında piyasaya sürülen USB Type-C, yaygın USB-A sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. Pek ince olan, hafif aygıt artık tasarımlarına ince USB-C bağlantı noktalarını entegre ediyor. Üreticiler, USB-C’nin dar bağlantı noktası sayesinde daha ince elektronik ürünler tasarlayabilirler. Geleneksel USB-A bağlantı noktalarını değiştirmek amacıyla USB-C bağlantı noktaları yavaş yavaş daha fazla cihaza ekleniyor.

USB-A ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

Artık USB-A ve USB-C bağlantı noktalarının ne olduğunu öğrendiğimize göre, temel farklılıkları tartışalım.

Yeni Tersinir Şekil ve Daha İnce Tasarım

USB-A’nın hantal bağlantısı, yerden tasarruf sağlayan USB-C tasarımıyla güncellendi ve elektronik cihazların her zamankinden daha ince tasarlanmasına olanak sağladı.

Belirgin görsel revizyonun yanı sıra, USB-C bağlantı noktaları, konektörü taktığınız yönde ne olursa olsun artık USB-C konektörlerini barındırıyor. Bu büyük kolaylık güncellemesi, USB-C konektörünün hem alt hem de üst kısmındaki simetrik pim yerleşiminden kaynaklanmaktadır.

USB-A pimleri, USB-A bağlantı noktalarının alt kısmına tahsis edilmiştir (yerleştirmeyi tersine çevrilemez hale getirir).

USB Standartları Desteği

En yeni USB 4.0 standardı, USB-A’yı geride bırakarak USB-C konektörleri gerektirir. USB 4.0, USB Güç Dağıtımı (USB PD) desteğine ek olarak potansiyel bir 40Gbps veri hızına sahiptir ve 100W’a kadar çift yönlü güç dağıtımı sağlar.

Bu, maksimum 10Gbps veri aktarım hızına sahip en yeni standart olan USB 3.1’den önemli ölçüde daha güçlüdür.

Alternatif Mod Desteği

USB-C’nin Alternatif Mod özelliği, USB-C bağlantı noktalarının daha geniş bir veri protokolü yelpazesine uyum sağlamasına olanak tanır. Ancak bu destek, donanım üreticisinin kendi elektronik cihazlarına entegre etme kararına bağlıdır.

Tek bir USB-C bağlantı noktasına dönüştürülebilen Alternatif Modlar arasında Thunderbolt, DisplayPort, HDMI, Mobile High-Definition Link ve VirtualLink bulunur.

Tüm bu bağlantıları tek bir USB-C bağlantı noktasına entegre eden Alternatif Modlar, elektronik cihazların eskisinden daha ince tasarlanmasını sağlar. Tek ihtiyacınız olan, USB-C bağlantı noktasından istediğiniz Alternatif Mod özelliğine erişmek için doğru olan adaptördür.

USB-A’nın Alternatif Mod desteği yoktur.

Geriye Dönük Uyumluluk

USB-A ve USB-C, bağlı oldukları cihazla geriye dönük uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Örneğin, bir USB-A 3.0 konektörü (standart mavi plastik girişiyle tanımlanır), hem USB 2.0 hem de USB 1.1 dahil olmak üzere USB bağlantı noktası hızında çalışır. Benzer şekilde, bir USB-C 3.2 konektörü, daha önceki USB-C bağlantı noktası standartlarıyla da geriye dönük olarak uyumludur.

Küçük USB-C konektörünüzü daha büyük USB-A bağlantı noktalarından birine takamazsanız da, ilgili konektörlere ve bağlantı noktalarına sahip bir adaptör sorununuzu çözecektir.

USB-C Yaygınlaşmaya Devam Ediyor

Apple, Google, Intel ve Microsoft dahil 700’den fazla teknoloji şirketi, USB-C’nin ilk tasarımı ve benimsenmesi için işbirliği yaptı. USB-C gerçekten evrenseldir.

Önerilen Yazı
Instagram Kişisel, İşletme ve İçerik Üretici Hesapları: Farkları Nelerdir?

Ancak, hala USB-A bağlantısı gerektiren birçok eski cihaz var. Şimdilik USB-A, uyumluluk sorunlarıyla başa çıkmak için elektronik cihazlarda USB-C’nin yanında görünmeye devam edecek.

Bu eski cihazların kullanımı azaldıkça, USB-C’nin baskın tip haline gelmesi beklenebilir.

Yazar Hakkında

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Rasim, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 2013 yılında bilişim teknolojileri bölümünden mezun olmuştur. 2013'ten bu yana bilişim sektöründe belli görevlerde ve çalışmalarda bulunmuştur. Günümüzde ise deneyimlerini aktarmak için teknoportal.com.tr üzerinden editörlük ve site içi geliştirmelerde görev almaktadır.

Yorum Yap