USB 4.0 vs USB-C: Aralarındaki Fark Nedir?

USB 4.0 vs USB-C: Aralarındaki Fark Nedir?

USB, 1996 yılında resmi olarak piyasaya sürülmesinden bu yana kullanıcılara kolaylık getirdi. Ancak, işler ilk günlerden beri değişti. Artık karışıklığa yol açabilecek birden fazla USB bağlantı standardı var. Yeni bir USB sürümünün, USB 4.0’ın piyasaya sürülmesi, bu karışıklığın azaltılmasına yardımcı olabilir.

USB, “Universal Serial Bus” anlamına gelir. Türkçe olarak ise “Evrensel Seri Veriyolu” anlamına gelir. USB bir bilgisayarın çevre birimlerdendir. Diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlayan tak ve çalıştır arabirimi ifade eder. Hızlı ve kullanışlıdır.

Peki USB 4.0 tam olarak nedir ve USB Type-C’den farklı mıdır?

USB-C Nedir?

USB-C, üç baskın standart USB tipinden (Tip A, Tip B ve Tip C) birini ifade eder. USB-C konektörleri, çeşitli nedenlerle diğer USB konektörlerinden çok farklıdır. Temel fark, USB-C konektörlerinin herhangi bir yönde takılabilmesi ve hala çalışabilmesidir, oysa geleneksel USB Tip-A bağlantı noktalarının yapılamamasıdır.

Ek olarak, USB-C daha fazla bağlantı kullandığından, USB-C konektörleri önceki benzerlerinden daha fazla güç sağlayabilir. (Bağlantı noktası başına 3A’ya kadar güç sağlayabilir.)

USB 4.0 Nedir?

USB 4.0, yeni nesil USB olarak tanımlanmaktadır. 2019’da duyurulan USB 4.0, önemli ölçüde daha hızlı aktarım hızları, daha iyi bağlantı noktası kullanımı gibi birçok yeni özellik sağlamayı vaat ediyor.

USB 4.0, tek bir standart konektör (USB-C) kullanır ve birden çok bağlantı standardını bir araya getirir. USB 4.0 ayrıca, USB 3.0 ve USB 2.0 dahil olmak üzere hemen hemen tüm önceki standart girişlerle geriye dönük uyumluluk sağlar.

USB 4.0 bağlantısına sahip ilk bilgisayarlar 2020’nin sonuna doğru geldi. 2021 ve sonrasında bununla donatılmış daha fazla dizüstü ve masaüstü bilgisayarın ortaya çıkması bekleniyor.

USB 4.0 ve USB-C Arasındaki Fark Nedir?

USB 4.0 ile USB-C arasındaki ana ve en belirgin fark, USB-C’nin bir tür USB kablosu olmasıdır.

Bu, konektörlerin ve bağlantı noktalarının fiziksel tasarımını ifade ederken, USB 4.0, USB kablosunun işlevselliği ve hızı ile ilgilidir. Basitçe söylemek gerekirse, USB 4.0, bir USB-C kablosuna yerleştirilen USB’nin en son sürümüdür.

Diğer bir fark, fiziksel USB-C konektörünün kendisinin geriye dönük uyumlu olmaması, ancak temeldeki USB standardının olmasıdır. Eski USB aygıtlarını modern, küçük bir USB-C bağlantı noktasına takamazsınız.

USB-C konektörü de daha eski, daha büyük bir USB bağlantı noktasına bağlanamaz. Öte yandan USB 4.0, daha az sınırlamaya sahiptir ve eski sürümlerle geriye dönük uyumluluğu tam olarak destekler.

USB 4.0, 20 Gbps ve 40 Gbps veri aktarım hızlarını destekler. Bu, çoğu cihazın USB-C ile elde edebileceğinden çok daha hızlıdır. USB 4.0’ın çift hatlı kabloları, önceki sürümlere göre daha yüksek bant genişliğine sahiptir, bu da iki cihaz arasında daha fazla verinin dolaşmasına ve veri aktarım hızının artmasını sağlar.

USB PD Nedir?

USB PD (USB Güç Dağıtımı), daha yüksek gücü idare etmek ve bir USB bağlantısı üzerinden bir dizi cihazı hızlı ve etkili bir şekilde şarj etmek için kullanılan bir özelliktir.

Her zaman USB PD teknik özelliklerine uymayan USB-C’nin aksine, her USB 4.0 bağlantısı USB PD ile uyumlu olacaktır. Bu, USB 4.0’ın farklı cihaz türlerini açık tutmasını ve ana cihazların başlangıç ​​için yeterli güce sahip olmasını sağlar.

USB 4.0 Kullanımı Hızla Yaygınlaşıyor

USB-C kablosunun evrensel yapısı ve USB 4.0’ın verimliliği bir araya geldiğinde, USB cihazları için gelecek kesinlikle çok parlak.USB 4.0 özellikli dizüstü bilgisayarlar şimdiden piyasaya sürülmeye başladığından, eski sürümlerin ve USB türlerinin kullanımında sürekli bir düşüş olacak, USB 4.0 ve USB-C en üstte belirgin bir konum oluşturacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir