Ülkelerin Para Birimleri ve Sembolleri

Ülkelerin Para Birimleri ve Sembolleri

Ülkelerin para birimleri her zaman kendi kültür ve medeniyetlerine göre şekillendiği genel tarihe bakıldığında açıkça görülmektedir. Uluslararası ticaretlerde kullanılan para birimleri haricinde ülkeler, kendi içlerinde her zaman kendine has olmak üzere ülkeden ülkeye değişen çeşitli para birimleri kullanmaktadır. Ülkelerin para birimleri genellikle isimlerinin kısaltılışı olarak adlandırılmaktadır. Dünya üzerinde bilinen ve neredeyse 206 ülkenin tamamında geçerli olan dolar, ülkemizde de gittikçe yükselmektedir. Genel bir isim olan dolar, kendi içerisinde birkaç çeşide ayrılmaktadır. Örneğin Avusturalya doları, Amerikan doları, Yeni Zelanda doları ve Kanada doları buna en büyük örnektir. Peki, ülkelerin para birimleri ve sembolleri nelerdir? Para birimleri işaretleri nasıldır?

Ülkelerin Para Birimleri Nelerdir?

Dünya üzerinde kullanılan birçok para birimi bulunmaktadır. Bunların tamamına göz atmak elbette mümkün değildir. Ancak en çok kullanılan ve bilinen para birimleri isimleri listesine kısaca göz atacak olursak liste şu şekildedir.

 • Amerikan Doları: ABD’nin resmi para birimi olan Amerikan doları, uluslararası kodu yani USD olarak bilinmektedir.
 • Kanada Doları: Kanada doları, Kanada ülkesinin resmi para birimidir. Uluslararası dilde CAD olarak bilinmektedir.
 • Avustralya Doları: Avustralya ülkesinin resmi para birimidir ve AUD olarak bilinir.
 • Yeni Zelanda Doları: Okyanusun ortasında küçük bir ülke olan Yeni Zelanda, para birimi olarak NZD kullanmaktadır.
 • Japon Yeni: Japonya ülkesinde kullanılan para birimi olan Yen, Japon Yeni yani JPY olarak bilinir.
 • İsviçre Frangı: Ekonomik açıdan güçlü bir ülke olan İsviçre, ülkesinde Frank kullanmaktadır. Uluslararası dilde CHF olarak geçmektedir.
 • Euro: Tek bir ülke değil tam 23 ülke tarafından kullanılmaktadır. AB’ye üye olan 20 ve Avrupa’da bulunan 3 ülke tarafından resmi para birimi olarak kullanılmaktadır.

En Değerli Para Birimleri

Dünya üzerinde bulunan her para birimi, bir diğerine göre aslında değerlidir. Ancak bakıldığında birkaç para birimi kendini kanıtlamış değeri ile dikkat çekmektedir. En değerli para birimleri listesine bakıldığında Kuveyt Dinarı başta gelmektedir.

 • Kuveyt Dinarı (KWD): Kuveyt’in resmi para birimi olan Kuveyt Dinarı, uluslararası kodu ile KWD olarak bilinir. Güncel döviz kurlarına bakıldığında en değerli para birimleri listesinde başı çekmektedir.
 • Bahreyn Dinarı (BHD): İkinci sırada ise Bahreyn’in resmi para birimi olan Bahreyn Dinarı gelmektedir. BHD olarak kısaltılan ve en değerli para birimleri listesinde bulunmaktadır.
 • Umman Riyali (OMR): En değerli para birimleri listesinin üçüncü sırasında Umman Riyali gelmektedir.
 • Ürdün Dinarı (JOD): Ürdün’de kullanılan para birimi olan Ürdün Dinarı, 1,41 USD ve 8,15 TRY yapmaktadır.
 • İngiliz Sterlini (GBP): Birleşik krallıkta kullanılan Sterlin, değerini koruyan bir para birimidir.

En Değersiz Para Birimleri

En değerli para birimlerinin haricinde bir de en değersiz para birimleri bulunmaktadır. Bu para birimleri git gide değerli kaybediyor ve ülke olarak ekonomik krizlere yol açıyor. Peki, en değersiz para birimleri nelerdir?

 • Güney Kore Wonu (KRW): Güney Kore’de kullanılan resmi para birimi olan Güney Kora Wonu yani KRW, en değersiz para birimleri listesine girmektedir.
 • Irak Dinarı (IQD): Irak’ta kullanılan resmi para birimidir.
 • Tanzanya Şilini (TZS): Tanzanya’da kullanılan Tanzanya Şilini, uluslararası dilde TZS olarak geçmektedir.
 • Kolombiya Pezosu (COP): Kolombiya resmi para birimidir.
 • Paraguay Guanisi (PYG): Paraguay, başkenti Asuncion olan ve Güney Amerika’da bulunan bir ülkedir.
 • İran Riyali (IRR): İran’ın resmi para birimi olan İran Riyali, en değersiz para birimleri arasında yerini almaktadır.

Ülkelerin Para Birimleri Sembolleri

Ülkelerin para birimlerinin ve uluslararası kısaltmalarının yanı sıra bir de para birimleri sembolleri bulunmaktadır. Özellikle en çok kullanılan para birimleri sembolleri hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. Para birimleri sembolleri genellikle birbirine benzemektedir.

 • Euro: Toplam 23 ülkenin kullandığı Euro sembolü € olarak geçmektedir.
 • Dolar: Birçok farklı dolar çeşidi bulunmaktadır. Amerikan Doları yani USD $ olarak geçmektedir. Kanada dolarını ayırt etmek için ise C$, Avustralya doları için $A – $AU kullanılmaktadır.
 • Türk Lirası: Ülkemizin resmi para birimi olan Türk Lirası, ₺ olarak geçmektedir.

Para Birimleri Değerleri

Dünyada kullanılan para birimleri genellikle dolar ile kıyaslanmakta ve ona göre şekil almaktadır. Para birimleri değerleri dolara karşı azalma göstermiş ise bir seviye daha yükselmiş demektedir. Dolar karşısında değer kazanan para birimleri arasında bulunan Güney Kore Wonu, dolara karşı yüzde 0,8 değerlenmiş durumda. Çin Yuanı yüzde 2,7, Bulgaristan Levisi 4,1,Romanya Leusu ise yüzde 3,5 değer kazanmıştır.

Dolara karşısında değer kaybeden para birimleri arasında maalesef Türk Lirası gelmektedir. Türk Lirası, dolar karşısında yüzde 5,7 değer kaybederken Tayland Bahtı 3,8 ile takip etti. Brezilya Reali 3,42, Arjantin Pezosu 2,98, Güney Afrika Randı 2,96 ve Macar Forinti yüzde 2,90 ile dolar karşısında değer kaybeden para birimleri listesini oluşturdu. Ülkelerin para birimleri, para sembolleri ve isimleri genel olarak bu şekildedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir