Twitch’te Başarılı Olmanın En İyi Yolları

Twitch’te Başarılı Olmanın En İyi Yolları

En iyi Twitch yayıncılarının yaptığı gibi para kazanmak ister misiniz? Twitch’in üst kademelerine ulaşmak için bu kılavuzu takip edin.

Son birkaç yılda Twitch, Fortnite ve PUBG gibi oyunların muazzam başarısı sayesinde ana akım popülerliğe ulaştı. Sonuç olarak, büyük markalar artık ürünlerinin reklamını yapmak için popüler yayıncılarla ortaklık kuruyor.

Twitch’teki en büyük isimler artık her yıl milyonları toplayarak daha fazla insanı akışta kariyer yapmaya motive ediyor. Ancak bu platformda başarılı olmak göründüğü kadar kolay değil. Başarıyı görüyorsunuz, ancak sıkı çalışmayı nadiren gözlemliyorsunuz.

Twitch’te başarılı olmaya çalışıyorsanız, yapmanız gereken altı şey var:

1. Bir Niş Bulun ve Programınızla Tutarlı Olun

Twitch yayıncısı olarak başladığınızda yapmanız gereken ilk şeylerden biri doğru nişi bulmaktır. Bu konuda akıllı olmalı ve bazı Twitch istatistiklerini almalısınız. Örneğin, kategorilere göz atın ve az sayıda kişinin izlediği ancak iyi bir izleyici kitlesine sahip bir oyun bulun. Bu, başarılı olmanız için daha az rekabet anlamına gelir.

Tipik olarak, iyi bir niş, tutkulu olduğunuz ve aynı zamanda kazançlı olduğunuz bir şeydir. Ancak, her zaman bir video oyunu olmak zorunda değildir. IRL içeriğini de yayınlayabilirsiniz. Bu, yeni bir yayıncı olarak bir kitleyi büyütmenin en hızlı yoludur.

Nişinizi bulduktan sonra, akış programınızla tutarlı olmalısınız. Hayır, her gün on iki saat yayın yapmanız gerekmez, ancak yalnızca dört saat olsa bile sabit bir program sürdürebilirsiniz.

İnsanlar boş zamanlarında canlı yayın izliyor. Bu nedenle, ücretsiz olduklarında sizi izleyen birkaç kişi varsa, bunu düzensiz akış programınızla karıştırmak istemezsiniz. Ve çok fazla tatil yapmayın. Bunun yerine, momentumu devam ettirmek için mümkün olduğunca tutarlı bir şekilde akış yapmalısınız.

2. Belirli Bir Oyunda Son Derece İyi Olun

Bir şeyde başarılı olmak için o işte mükemmel olmalısınız. Tabii ki, bu video oyunları için de geçerlidir. Twitch’te yayınladığınız içerikte iyi olmanız gerekir. Ancak, herhangi bir oyunda en üst seviyede oynayan biriyseniz, muhtemelen Twitch’te diğerlerinden daha hızlı başarı bulacaksınız.

Twitch’teki herhangi bir rekabetçi oyuna bakarsanız, en yüksek seviyedeki oyuncuların da en çok izleyiciye sahip olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni, insanların en iyisinden öğrenmek istemeleridir. Örneğin, Ninja ve Myth gibi yayıncılar, Fortnite popüler olduğunda en iyi oyuncular oldukları için Twitch’te havaya uçtu.

En üst düzeyde bir oyun oynamak size daha fazla fırsat sunacaktır. Esports ekipleri ve organizasyonları, sizi yüksek bir maaş çeki için işe almak isteyecektir. Adınızı sosyal medyalarında tanıtarak bir yayıncı olarak büyümenize yardımcı olacaklar. Daha fazla sponsorluk ve daha iyi reklamcılar elde edersiniz, bu da sonuçta daha fazla para anlamına gelir.

3. Çeşitlilikle Kitlenizi Genişletin

Özellikle tek bir oyun oynayarak veya tek bir içerik türü oluşturarak bir kitle büyüttüyseniz, kısa vadeli başarıya kapılmak çok kolaydır. Ancak, istikrarlı bir akış kariyeri sürdürmek istiyorsanız uzun vadeye bakmanız gerekir. Seni popüler yapan oyun ölürse ne yaparsın?

thumbnail
Önerilen Yazı
Twitch, Yerel Abonelik Fiyatlandırmasına Geçiyor: Türkiye Yeni Abonelik Fiyatı

İşte tam da bu yüzden Twitch hedef kitlenizi çeşitlendirmeniz ve genişletmeniz gerekiyor. Farklı oyunları veya diğer içerikleri denemek için akışınızın bir bölümünü düzenli olarak ayırın. Bu, yalnızca birkaç tane olsa bile akışınıza yeni izleyiciler getirecektir. Twitch’e bir iş olarak bakın.

Zamanla, ana oyununuz bayatlasa bile, izleyicilerinizin bir kısmı diğer içeriğinizi de sabırsızlıkla beklediğinden izleyici sayınızda keskin bir düşüş yaşamayacaksınız.

4. Sohbetinizle Etkileşim Yapın

Twitch gibi bir akış platformunda izleyicilerinizle etkileşim kurmak çok önemlidir. Bu, başarılı bir içerik oluşturucu olup olamayacağınıza karar vermede önemli bir faktör olacaktır. Tabii ki, belirli bir oyunda dünyanın en iyisi olabilirsiniz, ancak kişiliğiniz yoksa veya sohbetinizle konuşmazsanız, insanların ilgisini kaybedecektir.

Sohbetinizle dakikada en az iki kez konuşun. Soru-Cevap yapın, bağışları yanıtlayın, yeni abonelerinize teşekkür edin veya sadece oynadığınız oyun ve bu oyunda nasıl gelişebilecekleri hakkında konuşun.

Hedef kitlenizin kalitesi, Twitch başarınızın arkasındaki itici güç olabilir. İzleyicileriniz, çevrimdışıyken içeriğinizi Reddit, YouTube veya Twitter gibi platformlarda paylaşmanıza yardımcı olabilir ve bir sonraki akışınıza daha fazla kişi getirebilir.

5. Abone Olmak İçin Avantajları Ayarlayın

Twitch abonelikleri, izleyicilerinizin Twitch kanalınıza aylık ücret ödemesine ve reklamsız izleme, özel kanal ifadeleri ve daha fazlası gibi avantajlar elde etmesine olanak tanır. Abonelikler ayda 4,99 ABD dolarından başlar ve Katman 3 için 24,99 ABD dolarına kadar çıkar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Twitch Nasıl Para Kazanıyor?

Twitch Satış Ortağı olduğunuz sürece kanalınızda abonelikleri etkinleştirebilirsiniz. Abonelikleri, çok fazla dalgalanmaları dışında, işinizin temel ücreti olarak düşünün. Bu ay size abone olan bir izleyici, gelecek ay aboneliğini her zaman iptal edebilir.

Gelecek vadeden bir yayıncı olarak işiniz mevcut abonelerinizi korumak ve abone sayınızı artırmaktır. Bu nedenle, insanları kanalınıza abone olmaya motive edecek ayrıcalıklar ayarlamanız gerekir. Örneğin, sadece teşekkür etmek yerine her yeni abonenin öne çıkması için yayında harika bir şey yapabilirsiniz.

6. Diğer Yayıncılarla Ağ

Twitch’te büyümenizi hızlandırmanın en hızlı yolunu arıyorsanız, ağ kurmaktan başka bir yere bakmayın. Twitch’te yaptığınız bağlantılar, uzun vadede alakalı kalmak için önemlidir.

Diğer yayıncılarla sadece oyun oynayarak başlayabilirsiniz. Onlarla etkileşim kurarken eğlenin ve Twitch topluluğunda yeni arkadaşlar edinin. Kendinizi rahat hissettiğinizde podcast’lere katılın, birlikte yayın yapmayı deneyin ve yayıncı arkadaşlarınızla vlog yapın.

Daha fazla insanla ağ kurdukça toplulukta tanıdık bir yüz olacaksınız. En iyi kısım? Yayıncı arkadaşlarınız çevrimdışı olduğunda, muhtemelen izleyicileri yayınınıza atlayacaktır. Bu, hedef kitlenizi genişletmenin başka bir akıllı yoludur.

Twitch Akışı Kolay Bir Kariyer Değil

Herkes Twitch’te yayın yapmaya başlayabilir, ancak başarılı olmak için platformdaki milyonlarca yayıncı arasında öne çıkmanız gerekir. Fark ettiyseniz, akış donanımını bir kez gündeme getirmedik. İçeriğiniz yeterli değilse pahalı ekipmanlara binlerce dolar harcamanın bir anlamı yok.

Twitch’te başarılı olmak için üst düzey donanıma ihtiyacınız yok, ancak bu ipuçları daha iyi içerik oluşturmanıza ve sizi yarı yolda bırakmanıza yardımcı olacak. Yaptığınız şey hakkında gerçekten tutkuluysanız, çalışmasını sağlarsınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir