Twitch, Yerel Abonelik Fiyatlandırmasına Geçiyor: Türkiye Yeni Abonelik Fiyatı

Twitch, Yerel Abonelik Fiyatlandırmasına Geçiyor: Türkiye Yeni Abonelik Fiyatı

Twitch’te abone olmak çok eğlencelidir ve ayrıca favori yayıncılarınıza onları desteklediğinizi gösterirsiniz. Ancak, mevcut fiyatlar küresel hedef kitlesini yansıtacak şekilde fiyatlandırılmıyorlar. Artık Twitch, dünya çapındaki insanların yaşam standartlarına göre daha gerçekçi fiyatlar alması için çalışıyor.

Twitch’in Önceki Sisteminde Yanlış Olan Neydi?

Önceden, Twitch’in fiyatlandırmasının arkasındaki mantık oldukça basitti. Twitch bir Amerikan şirketi ve Kademe 1 aboneliği tüm ülkeler için 4,99 dolar değerinde. Bu nedenle, ABD dışından biri abone olmak isterse, Twitch otomatik olarak maliyeti ABD dolarından kullanıcının yerel para birimine çevirecektir.

Bu sistem kağıt üzerinde iyi çalışıyor, ancak pratikte büyük bir sorunu var. Farklı ülkeler farklı yaşam maliyetlerine sahiptir. Bazı ülkeler için, Kademe 1 aboneliği, bir Amerikalı kullanıcısıyla yaklaşık aynı finansal etkiye sahiptir. Fakat bazı ülkeler için, örneğin ülkemiz Türkiye gibi ülkeler üzerinde daha şiddetli bir etkiye sahiptir.

Twitch, her ülke için abonelerin maliyetini, onları satın alan kullanıcının ekonomisini daha iyi yansıtacak şekilde ayarlamak istiyor. Şirket, 4,99 doları diğer para birimlerine dönüştürmek yerine, Kademe 1 aboneliği alt birimin ortalama ABD’de ikamet eden üzerindeki finansal etkisini hesaplayacak ve ardından her ülkenin fiyatını bu etkiye uygun hale getirmek için ayarlayacak.

Twitch Türkiye Abonelik Fiyatları 9,90 TL’ye Düşüyor

Twitch ülkelerin yaşam maliyetlerini göz önüne alarak ülkelerde buna göre abonelik fiyatlandırması sunacak. Twitch’in yeni “Yerel Abonelik Fiyatları” kapmasında Türkiye içinde abonelik fiyatları düşüş gösterecek.

Twitch’in belirlediği yeni fiyatlara göre Twitch aboneliği Türkiye’de 9,90 TL olacak. Twitch, Meksika ve Türkiye’nin ayarlamalar için ilk sırada olduğunu ve 20 Mayıs 2021‘de yayınlanacaklarını söyledi.

Twitch Yayıncıları Gelir Kaybı Yaşayacak Mı?

Twitch, yeni abone fiyatlarının düşüşü dengeleyeceğine inanıyor. Şirket, konuyla ilgili her şeyin yolunda gideceğini düşündüren testler yaptığını iddia ediyor, ancak testlerin yüzde yüz gerçeği yansıtmayabileceğini kabul ediyor.

Olası sorunları çözmek için Twitch, “gelir ayarlama teşviki” ni sunuyor. Bu plan, bir düzenleme yapıldıktan sonra üç ay boyunca tam abonelik ücretini ödeyecektir. Twitch daha sonra bu bonusu gerçek değere eşit olana kadar bir yıl içinde yavaşça azaltacaktır.

Bir yayıncı şanslı olursa, fiyat düşüşü yeni aboneliklerin artmasına neden olabilir ve gelirlerini aylık ortalamalarının üzerine çıkarabilir. Böyle bir durumda, Twitch o ay için gelir ayarlama teşvikini devre dışı bırakacak, ancak yayıncı gelecekte daha az kazanırsa tekrar geri gelecektir.

Sonuç olarak, hem abonelerin hem de Twitch yayıncılarının bu fiyat düşüşünden yararlanabilmesi planlanıyor.

Twitch’te Daha Uygun Abonelik Fiyatları Olacak

Twitch’e abone olmak eğlencelidir, ancak bazı ülkeler için 4,99 dolar ödemek zordur. Neyse ki Twitch, abonelikleri küresel bir pazar için daha uygun fiyatlı hale getirmeye çalışıyor.

Sonuç olarak Türkiye bu yeni güncellemeden ilk yararlanacak ülkelerden biri. Güncellemeyle birlikte abonelik fiyatları 9,90 TL olacak ve yeni fiyatlar 20 Mayıs 2021 itibariyle kullanıma sunulacak.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir