TikTok Hesabı Nasıl Hacklenir? Hacklenme Nasıl Önlenir?

TikTok Hesabı Nasıl Hacklenir? Hacklenme Nasıl Önlenir?

TikTok’a dahil olmak eğlencelidir, ancak dikkatli olmazsanız güvenliğinizi tehlikeye atabilirsiniz. Bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini nasıl engelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

TikTok, zaten eğlence dolu sosyal medya alanına daha fazla heyecan katıyor. Uygulama size izleyici, yayıncı veya hatta her ikisi olma fırsatı sunuyor.

Siber Suçlular TikTok Hesabınızı Nasıl Hackleyebilir?

1. Kötü Amaçlı Yazılım Kullanmak

Kötü amaçlı yazılım, saldırganların TikTok dahil olmak üzere sosyal medya hesaplarına girmek için kullandığı en yaygın yöntemlerden biridir. Cihazınızdaki dosyaları şifrelemek için kötü amaçlı yazılımların kullanılmasını içermektedir. Cihazınız bir virüs tarafından engellenir ve kullanılamaz hale gelir. Saldırganlar para peşindeyse, hesabınızı geri yüklemeden önce sizden fidye talep edebilirler. Ancak, ödeme yapsanız bile hesabınızın geri yükleneceğinin garantisi yoktur.

thumbnail
Önerilen Yazı
TikTok Pro Hesabı Nedir?

Siber suçlular, kötü amaçlı yazılım saldırılarıyla öne çıkmaktadır. Açılır mesajlara veya bağlantılara tıklamanız için sizi cezbetmeye çalışırlar ve istediklerini yaparsanız, cihazınıza erişim sağlayabilirler.

2. Zayıf Parolala Oluşturmak

Çevrimiçi hesap açarken güçlü parolalar oluşturmanın şiddetle tavsiye edilmesinin bir nedeni vardır; kolayca çözülemezler. Ellerinde bolca zaman olan bilgisayar korsanları, parolanızı almak için aşağı yukarı bir tahmin oyunu olan bir kaba kuvvet saldırısına girişirler.

Ne yazık ki, en karmaşık şifreleri bulmak için oyunlarını geliştirdiler. Onların amaçı, sisteminize sızmak ve şifrenizi almak için kötü amaçlı yazılımların kullanılmasını içerir. Hesabınızı ele geçirmemeleri için kolay olacak, ardışık sayılar içeren şifre kullanmayın.

3. Üçüncü Taraf Uygulamalara Güvenmek

Üçüncü taraf uygulamalarını cihazınıza entegre etmek, kolaylık sağlamak için yaygın bir uygulamadır. Ancak, saldırganların hesabınızı ele geçirmesine izin veren bir dezavantajı vardır. Siber suçlular özellikle hesabınızı hedeflemek yerine üçüncü taraf uygulamasını hedeflerler.

Uygulamayı hacklediklerinde, sizinki de dahil olmak üzere kullanıcılarının şifrelerine yetkisiz erişim elde ederler.

TikTok Hesabınızın Saldırıya Uğradığını Nasıl Anlarsınız?

TikTok hesabınızın saldırıya uğradığını öğrenmek yıkıcı olabilir. Hesabınızı eğlenceli etkinlikler için kullanamamanın yanı sıra, bilgisayar korsanının kişisel bilgilerinize erişip kötü amaçlı etkinlikler için kullanabileceğini unutmayın.

İşlem yapılmış olsa da, hesabınızın saldırıya uğradığını zamanında öğrenmek, saldırganların neden olmak isteyebileceği her türlü zararı azaltmanıza yardımcı olabilir. TikTok hesabınızla ilgili aşağıdaki şüpheli etkinliklerden herhangi birini fark ederseniz, saldırıya uğramış olma ihtimali yüksektir.

1. Hesap Şifresinin Değiştirilmesi

Hesap şifrenizin değiştirildiğine dair bir mesaj aldınız mı? Veya hesabınıza giriş yapmaya çalışıyorsunuz ancak şifreniz yanlış mı? Şifrenizi siz değiştirmediyseniz, muhtemelen saldırganlar tarafından değiştirilmiştir.

2. Telefon Numarasının Değiştirilmesi

Siber saldırganlar, TikTok hesabınızın telefon numarasını kendileriyle değiştirmek için hızlıdır, böylece hesap üzerinde tam kontrole sahip olurlar. Telefon numaranız aniden geçersiz hale gelirse, bunun nedeni büyük olasılıkla hesabınızdan saldırganlar tarafından kaldırılmış olmasıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPhone Hacklenebilir mi? iPhone Güvenli mi?

3. Kullanıcı Adı Değişikliği

Hesabınız için seçtiğiniz kullanıcı adının izniniz olmadan değiştirilmesi, hesabınızın yanlış ellere geçtiğinin güçlü bir göstergesidir.

4. Hesabınızdan Gönderilen Garip Mesajlar

Arkadaşlarınız veya takipçileriniz sizden mesaj aldığınızı söyledi mi, ancak bu mesajları sizin göndermediğinizi biliyor musunuz? Bir hesaba yalnızca erişiminiz olduğunda mesaj gönderebildiğiniz için, bu muhtemelen bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişim sağlamış olabilir.

5. Videolarınızın Silinmesi

Videolarınız izniniz olmadan siliniyor mu? Hesap oturum açma ayrıntılarınızı kimseye vermediğinizden eminseniz, bilgisayar korsanlarının hesabınıza zorla erişme olasılığı vardır.

Siber Saldırganların TikTok Hesabınızı Hacklemesini Nasıl Önlersiniz?

Siber saldırganlar, izin verirseniz TikTok hesabınıza girmeyi iki kez düşünmeyeceklerinden, içeri girmelerini önlemek için önlemler almalısınız. Uygulamadaki eğlencenizi mahvetmelerine izin vermeyin.

Aşağıda, siber saldırganların TikTok hesabınızı hacklemesini engellemenin üç yolu bulunmaktadır.

1. Çok Güçlü Bir Parola Kullanın

Daha önce de belirtildiğimiz gibi, bilgisayar korsanları TikTok’ta şifrenizi tahmin etmeyi günlük işleri haline getirdiler. Tahmin edilmesi zor bir şifre kullanarak onların işini zorlaştırın. En az 12 karakter uzunluğunda bir parola kullanmayı düşünün.

thumbnail
Önerilen Yazı
Tiktok’ta Canlı Yayın Nasıl Açılır? Canlı Yayın Açmak İçin Kaç Takipçi Gereklidir?

Sadece harf kullanmayın. &, %, # gibi rakamlar ve özel karakterler ekleyin. Büyük harfleri küçük harflerle birleştirin.

2. Parolalarınızı Yeniden Kullanmayın

Her hesap için benzersiz bir parolaya sahip olmak, tüm parolalarınızı hatırlamayı zorlaştırabilir, ancak siber saldırıları önlemek istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

Birden fazla hesap için tek bir şifreniz olduğunda, saldırganların TikTok hesabınızı ele geçirmesini kolaylaştırırsınız.

3. Doğrulama ile Oturum Açma Özelliğini Etkinleştirin

Giriş ile Doğrulama özelliği uygulamanın güvenliğinin güçlendirilmesi için TikTok tarafından oluşturulan bir güvenlik önlemidir. Özelliği etkinleştirmek için telefon numaranızı vermenizi gerektirir. TikTok, her oturum açmak istediğinizde telefonunuza mesaj olarak bir kerelik parola (OTP) oluşturur ve gönderir. Hesabınızda oturum açmaya çalışan herkes, erişim kazanmak için doğru OTP’yi girmelidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir