Tether (USDT) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Tether (USDT) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Piyasada yüzlerce, hatta muhtemelen binlerce kripto para birimi var. Her biri farklı işlevlere sahip ve her biri ana akım olmayı ve bir sonraki Bitcoin olmayı hedefliyor.

Ethereum, Ripple ve Litecoin, sürekli olarak çekiş kazanan alternatifler olsa da, Tether olarak bilinen bir kripto para birimi, kripto alanında çok fazla tartışmaya yol açıyor.

Peki Tether nedir, nereden çıktı ve ne için kullanılır?

Tether (USTD) Nedir?

Eskiden Realcoin olarak bilinen, USDT olarak ticaret yapan Tether, 2014 yılında Tether Operations Limited tarafından piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Tether Operations Limited, Hong Kong merkezli bir kripto para borsası olan Bitfinex’e ait bir şirkettir. Tether, değerde istikrarı sağlamak ve piyasadaki oynaklığı azaltmak için gerçek hayattaki varlıklara veya emtialara sabitlenmiş bir sabit para olarak tasarlanmıştır.

Stablecoin’ler ABD Doları, Euro, İsviçre Frangı gibi gerçek hayattaki para birimlerine veya metaller gibi değerli emtialara sabitlenebilir. Tether’in durumuda, ABD Dolarına sabitlenmiştir. Sadece bu değil, Tether ayrıca kripto para piyasasındaki dolaşımının ABD Doları ile 1:1 oranına bağlı olduğunu iddia ediyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bu, mevcut her USDT için Tether Limited’in rezervinde bir ABD Doları olduğu anlamına gelir. Birisi Tether hesabına 10 dolar yatırdığında, 10 USDT madeni parası çıkarılır.

Tether Ne İçin Kullanılır, Neden Önemlidir?

Tether bir sabit paradır, yatırımcılar Tether’i esas olarak kripto para piyasasındaki dengesizliklere karşı kendilerini korumak için satın alırlar. Gerçek hayattaki bir para birimine sabitlenmiş olması, istikrar ve değer açısından diğer kriptolara kıyasla büyük bir avantaj sağlıyor.

Bitcoin, gerçek hayattaki herhangi bir emtiaya sabitlenmez. Ethereum da böyle değildir. Bu nedenle, birçok kripto yatırımcısı, kripto piyasasının bir gün çökmesi durumunda finansal durumlarını korumanın bir yolu olarak Tether satın alır.

Tether’in havale gücü, bu kadar ilgi görmesinin bir başka nedenidir. USDT dünyanın herhangi bir ucuna gönderilebilir, ABD Dolarına veya Euro’ya çevrilebilir ve Bitcoin kadar kolay bir şekilde çekilebilir.

Tether’i Nereden Satın Alabilirsiniz?

Yatırımcılar, güvenilir küresel değişim platformları aracılığıyla Tether veya USDT satın alabilirler. Binance, USDT’nin satın alınabileceği ve takas edilebileceği birkaç iyi bilinen kripto para borsasından biridir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir