Tesla’nın Yeni Yazılım Güncellemesiyle Sürücüler Artık Kabin Kamerası İle İzlenecek

Tesla’nın Yeni Yazılım Güncellemesiyle Sürücüler Artık Kabin Kamerası İle İzlenecek

Tüm Tesla otomobillerinde yapılan yeni bir yazılım güncellemesi, sürücülerin sürüş sırasında dikkatli olmasını sağlamak için dikiz aynasının üzerindeki araç içi kamerayı etkinleştiriyor. Bu, sürücülerin Otopilot özelliğini yanlış kullanması sonucu meydana gelen son araba kazalarından sonra gelir.

Tesla’nın Yeni Güncellemesi Araç İçi İzlemeyi Sağlıyor

Tesla’nın güncellenen yeni yazılımı, araç içi kameranın sürücülerin Otopilot ile sürüş sırasında dikkat etmesini sağlıyor. Birçok Tesla sürücüsü yeni yazılım güncellemesini fark etti ve bulgularını sosyal medyada paylaştı.

Yeni yazılım güncellemesi araç içi kameranın, Otopilot özelliğini kullanırken sürücüleri izlemesine olanak tanır. Tesla’nın yazılımının nasıl çalıştığına dair tüm ayrıntıları bilinmese de, bilinen şey, kameranın, Otopilot açıkken sürüş esnasında sürücülerin yola ve çevreye dikkat etmesini sağlamaktır.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde Otopilot özelliğini kötüye kullanan sürücülerin neden olduğu Tesla kazaları ve sosyal medyada daha birçok vaka görüldü. Yeni yazılım güncellemesiyle Tesla, Otopilot özelliği açıkken bile sürücülerin direksiyonda dikkat etmesini daha etkili bir şekilde sağlayabilir.

Sürücüler yola dikkat etmeyerek ve hatta bazı durumlarda sürücü koltuğuna bile oturmayarak Otopilot özelliğini kötüye kullanmışlardı. Bunu yapmanın inanılmaz derecede tehlikeli olduğunu ve denenmemesi gerektiğini söylemeye gerek yok; aynı zamanda yasalara da aykırıdır.

Daha önce Tesla, sürücülerin dikkat etmesini sağlamak için direksiyon simidi üzerindeki baskıyı algılayan bir sistem kullanıyordu. Bazı sürücülerin bu sistemi kötüye kullanmanın yollarını bulduğunu gören Tesla, otomatik pilotun kötüye kullanılmasını önlemek için araç içi kamerayı etkinleştirerek hızlı bir hareket gerçekleştirdi.

Tesla’nın Araç İçi Kamerası Gizliliğimi Nasıl Etkiler?

Bazı Tesla sürücülerinin mahremiyetleri konusunda biraz endişeli olmaları anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü artık arabanızda ne yaptığınızı izleyen bir kamera var.

Ancak Tesla, veri paylaşımı etkinleştirilmedikçe hiçbir verinin paylaşılmayacağını açıkça belirtti. Aslında Tesla’nız, bırakın veri iletmeyi bu özellik açık olmadan verileri bile kaydedemez.

Aslına, Tesla’nın yazılımı muhtemelen yola bakıyormuşsunuz gibi sürüşünüzün yalnızca belirli yönlerini izliyor. Ne de olsa Tesla çalışanları, arabanızda yemek yerken sizi izlemekle ilgilenmiyor.

Tesla yazılımının diğer kullanıcıların öğrenmesine ve geliştirmesine izin vermek için kullanıcıları veri paylaşım seçeneğini açmaya teşvik etmesi muhtemeldir. Ancak, gizlilik bilincine sahip olanlar için paylaşımı devre dışı bırakma seçeneğinin olması güzel bir ayrıntı.

Tesla, Otopilot Güvenliğini Geliştiriyor

Tesla’nın önceki direksiyon simidi basıncını algılama sistemi etkili bir şekilde çalışsa da, bunun kötüye kullanılabileceğini görüldü. Tesla’nın bu yeni Otopilot güvenlik önlemini tanıtmak için hızlı hareket ettiğini ve bu özellik ile sürüşü daha da güvenli hale getirmesi harika bir özellik.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir