Termal Macun Nedir? Nasıl Kullanılır?

Termal Macun Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızın en değerli donanımlarından bir tanesi de işlemcidir. İşlemcimizi soğutabilmemiz için işlemci soğutucularına ihtiyaç duyarız soğutucuların ise etkili çalışabilmesi için termal macuna ihtiyaçı vardır. Bu konumuzda termal macunu tüm detaylarıyla inceledik.

Termal macun (termal gres veya termal bileşik olarak da bilinir), işlemci ile işlemci soğutucusu arasına uygulanan bir maddedir. Termal macun işlemcinin ısınmasını engellemek için takılan işlemci soğutucusu ile işlemci arasındaki ısı iletimini sağlamak için kullanılır. Termal macun ısı iletimini artırır bu sayede işlemcinin fazla ısınıp yanmasını önler. İşlemciyi aslında işlemci soğutucusu soğutur ama termal macun işlemci ile soğutucu arasındaki hava boşluklarını kapatır. Termal macun sayesinde soğutucudaki ısı direk olarak işlemciye aktarılır. Elektronik mağazalarında küçük tüplerde termal macun satın alabilirsiniz. Termal macunu doğru sürmek de önemlidir performansı etkiler.

Termal Macunu Yenilememiz Gerekir mi?

İşlemcinin soğuması için işlemci soğutucusu önemli bir yer tutar, termal macunda işlemci soğutucusu gibi çok önemlidir. İşlemci ile işlemci soğutucusu arasında hava boşluğu kalırsa işlemci soğutucusundaki soğukluk işlemciye ulaşamayacaktır. Bu durum işlemcinizin yanmasına neden olabilir. Böyle bir durum ile karşı karşı kalmamak için işlemci soğutucusu ile işlemci arasına mutlaka termal macun sürün ve düzenli aralıklarla termal macunuzu yenileyin. Bu sayede işlemciniz daha performanslı çalışacaktır.

Termal Macun Nasıl Sürülmelidir?

Termal macunu işlemci üzerine uyguladığınızda ve işlemci soğutucusunu taktığınızda işlemci üzerine sürülen termal macun işlemci soğutucusu baskı uygulayacağından kenarlara doğru kısa bir sürede yayılır. Dolayısıyla işlemci üzerine fazla termal macun sürdüğünüzde macun kenarlara doğru taşmaya başlayacaktır. Taşan termal macun anakarta bulaşabilir ve kötü sonuçlar açığa çıkabilir.

Termal macunu işlemci üzerine az sürerseniz bu seferde termal macun yetersiz kaldığından performans sağlayamayacaktır. Termal macunu doğru miktarda işlemci üzerine döktükten sonra istediğiniz yöntemi kullanarak işlemci üzerine termal macunu yayabilirsiniz.

Termal Macun Sürme Yöntemleri

1-Fırça Yardımı ile Sürme

Bu yöntem daha çok sıvı halde bulunan termal macunlar için geçerlidir. Ufak bir fırça yardımı ile termal macunu yayabilirsiniz. Sıvı halde bulunan termal macunlarda viskozite değeri düşüktür. Viskozite değerinin düşüklüğü termal iletkenliği etkiliyor.

Popüler olan daha katı halde bulunan termal macunu fırça yolu ile sürmeye çalışırken sürekli termal macun fırçaya bulaşacaktır. Bu durum sizi çileden çıkartabilir. Yinede bu yöntem kullanılabilir.

2-Kart Yardımı ile Sürme

Termal macunu kart kullanarak sürmek eskilerden gelme yöntemlerden bir tanesi. Bu yöntem yüksek viskozite sahip termal macunlar için mantıklı bir hareket değildir. Yüksek viskozite sahip termal macun daha katıdır ve yayılma oranı düşüktür.

Termal macunu kartla sürmek ince bir dokuya sahip olamayacağımız anlamına gelir. Eğer bu yöntemi kullanmak isiyorsanız viskozite değeri düşük bir termal macun seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

3-Şerit Yöntemi

İşlemci üzerine termal macunu şerit şeklinde çekmek basit ve etkili bir yöntemdir. Burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi şeridi çok fazla çekip termal macunu çok sıkarsanız termal macun yanlara taşacaktır. Bu durum donanım sorunlarına yol açabilir. Bu yöntemde başka yapmanız gereken bir şey yok. İşlemci soğutucusu yerleştirdiğinizde macun iki yana yayılacaktır.

4-Damla Yöntemi

En popüler ve en kolay yöntemlerdendir. Damla yönteminde yapmanız gereken tek şey işlemci üzerine döktüğünüz termal macunun miktarını ayarlamanız gerekiyor. İşlemcinin tam ortasına döktüğünüz termal macun üzerine işlemci soğutucusu baskı yaptığında yayılacaktır ve hava boşlukları kapanacaktır. Burada tek dikkat etmeniz gereken termal macun miktarıdır. Termal macunu az miktarda dökerseniz yetersiz olacaktır veya çok miktarda döktüğünüzde taşacaktır.

Amatör Birisi Bu İşlemleri Yapabilir Mi?

Tabiki yapabilir. Yukardaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz işlemci soğutucusu işlemci üzerine yerleştirdikten sonra soğutucuyu çıkarın ve termal macunu kontrol edin. Etrafa taşan termal macunu anakarta zarar vermeyecek bir şekilde temizleyin. Eğer termal macununuzun fazla olduğunu düşünüyorsanız işlemciyi ve işlemci soğutucusu silerek tekrar yeniden termal macun sürebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir