Teraflop ve Terabayt Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Teraflop ve Terabayt Nedir? Arasındaki Fark Nedir?

Dosyalar büyüdükçe, belirli şeyler için daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olacak. Peki teraflop ve terabayt arasındaki fark nedir?

Hem Xbox Series X’in hem de Playstation 5’in sadece birkaç gün arayla piyasaya sürülmesi, insanların özellikleri karşılaştırmasını sağladı. Bu konsolların özellik sayfaları olağan olanı gösterir: merkezi işlem birimi (CPU) için gigahertz, bellek için gigabaytlar (GB), depolama için terabaytlar (TB) ve grafik işleme birimi (GPU) için terafloplar.

CPU saat hızlarına (GHz cinsinden ölçülür) ve bellek modüllerine (GB cinsinden ölçülür) aşina olabilirsiniz. Peki ya terabaytlar ve terafloplar? Bunlar nelerdir ve nasıl farklılık gösterirler?

Aşağıdaki tekniklere dalalım ve öğrenelim.

Teraflop Nedir?

Teraflop, bir CPU’nun işlem performansı ile ilgilidir, terabayt ise bir depolama birimidir.

Terafloplardan bahsederken öncelikle FLOPS’un ne olduğunu bilmelisiniz. FLOPS, saniyede kayan nokta işlemleri anlamına gelir. Belirli bir işlemcinin kaç tane kayan nokta hesaplaması yapabileceğinin bir ölçüsüdür.

Saniyede bir trilyon kez bunun gibi hesaplamalar yapan bir bilgisayar hayal edin. TeraFLOPS budur.

Her hesaplamada sayıları kayan noktaya çevirir, işler ve sonra geri döndürür.

GHz veya TFLOPS?

Gigahertz, bir işlemcinin darbe ürettiği frekansı ifade eder. Yani saniyede kaç tane 1 ve 0 oluşturabilir. Yani 3GHz’lik bir işlemci bu süre içinde 3 milyar darbe üretebilir.

Bu işlemci bir FLOP’u işlemek için 10 darbeye ihtiyaç duyuyorsa, bu, bir saniyede 300 milyon darbeyi işleyebileceği anlamına gelir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SSD Depolama Nedir? SSD, HDD’den Neden Daha İyidir?

GHz, yalnızca bir işlemcinin darbeler oluşturabileceği hızdır, ancak performansın tamamı ve tamamı değildir. Bir CPU’nun ne kadar TFLOPS kaldırabileceği, bilgi işlem gücünün daha iyi (ama mükemmel değil!) bir göstergesidir.

Oyuncular için Teraflop Neden Önemli?

Modern bilgisayar grafikleri, ister ışın izleme ister rasterleştirilmiş teknoloji kullanıyor olsun, hesaplama gerektirir.

Oyununuzda gördüğünüz her şey, video kartınız tarafından işlenmesi gereken formüllere sahiptir. Oyununuz ne kadar gerçekçi olursa, bilgisayarınızın o kadar çok çözmesi gerekir.

Bu nedenle Xbox Series X ve PS5 gibi konsollar, teknik özellik sayfalarının bir parçası olarak TeraFLOPS’u kullanır. GPU’ları bir saniyede ne kadar çok hesaplama yapabilirse, sistemleri o kadar gerçekçi (dolayısıyla daha sürükleyici) olacaktır.

Terabayt Nedir?

Bilgisayar temellerine geri dönerseniz, veriler 1’ler ve 0’lar olarak işlenir ve saklanır. Bu nedenle, depolama cihazınıza bakarsanız, orada kazınmış bilgileri görürsünüz.

Bir terabayt için hesaplama yapmak, TeraFLOPS’u açıklamaktan çok daha basittir. Her bir ve sıfıra bit denir. Ve bir bayt sekiz bitten oluşur. Bir terabayt, 8 trilyon bite eşit olan bir trilyon bayttır.

Özellikle çok fazla gördüğünüz ve duyduğunuz için bir terabaytı fazla düşünmeyebilirsiniz. Ancak dünyadaki her insan bir biti temsil ediyorsa ve dünya nüfusu bu yazının yazıldığı sırada 7,8 milyarın üzerindeyse, biz hemen hemen 1 GB’dayız.

Yani, bir terabayt, mevcut 1000 dünya nüfusu gibidir. Bu kadar büyük. Bir terabaytı veri boyutu açısından daha iyi görselleştirmek için bellek boyutlarını açıklayan bu makaleye göz atın.

Daha Fazla Terabayt Daha mı İyi?

Genel olarak, evet. Bu günlerde çok fazla alana sahip olamazsınız. Oyunlar günümüzde giderek daha karmaşık ve gerçekçi hale geldi. Bu yüzden daha büyük disklere ihtiyaç duyarlar.

Son 30 yılda diskler 1 GB’den 1 TB’a çıktı. Ancak aynı zamanda, bir dizi oyun başlığı 300 MB alana ihtiyaç duymaktan 300 GB’a çıktı.

Bu oyunların bir kütüphanesini hazır tutmak istiyorsanız, onları saklayabileceğiniz büyük bir sürücüye sahip olmak daha iyidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
SSD vs HDD: Hangi Depolama Cihazını Seçmelisiniz?

Dikkate alınması gereken bir şey, çoğu oyunun bulutta kolayca bulunabilmesidir. İndirmeleri de hızlıdır, bu nedenle onları her zaman cihazınızda tutmanız gerekmez.

Şimdilik bir terabayt veya iki depolama alanı yeterli olacaktır. Bunun tek istisnası, videografi veya fotoğrafçılık gibi yoğun depolama gerektiren işlerin olmasıdır.

TFLOPS ve TBs: Temel Farklılıklar

Hem TeraFLOPS hem de Terabayt, ölçüm birimleridir. TeraFLOPS (veya trilyon FL oating noktalı OP başına malara göre Second) bir, sözü edilen süre içinde işleyebilir kaç hesaplamalar belirtmektedir.

Terabayt ise bir depolama aygıtında tutulan bit sayısını ifade eder. Her ikisi de önemli teknik terimlerdir, ancak TeraFLOPS daha iyi bir oyun deneyimi için daha uygundur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dizüstü Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ancak, bir sistemin performansı, kaç TeraFLOPS’u kaldırabileceği ile tanımlanmaz. Oyun deneyiminizin ne kadar iyi olacağını belirleyen, işlemciniz, grafik kartınız, belleğiniz, depolama alanınız ve hatta internet bağlantınızın birlikte çalışmasıdır. Sonuçta bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir