İlginizi Çekebilir
Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Televizyon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

+ - 0

Yeni bir televizyon alırken, son dönemdeki televizyonların özellikler ve çeşit sayısı fazla olmasından dolayı eskiye göre daha zor hale geldi. Takip etmeniz gereken yeni teknolojiler, formatlar ve yeni tarz isimleri olan model sözcükleri var.

Ekran Seçme: OLED, QLED ve daha fazlası

2021 ilkbahar döneminde şuan için en çok tercih edilen ve satışı olan ekranlar QLED ve OLED ekranlar olarak göze çarpıyor.

Önerilen Yazı
Televizyon Alırken Yapılan Hatalar

Piyasada çoğu TV,  ekranın arkasındaki LED’lerin aydınlatmasından oluşan LCD panellerdir. Bu televizyon modeli piyasadaki en yayın televizyon modelli olmakla beraber tüm diğer televizyon modellerine göre daha uygundur.

Bununla birlikte, tüm LED aydınlatmalı paneller birbiri ile eşit değildir. Örneğin QLED olarak tanıtılan paneller, ekrandaki renk ve canlılığı artırmak amacıyla Quantum Dot katmanı kullanır. QLED ekranlar LED aydınlatmalı ekranlar arasında en çok tercih edilen modeldir.

Geleneksel LED ışıklı arkadan aydınlatmalı panellerdeki tek dezavantaj, arkadan aydınlatmalı olmalarıdır. Bu zayıf LED modellerinde siyah ekranın aralarından ışık sızması meydana gelmektedir.

Parlaklık ve Görüş Açıları

TV seçerken izleme ortamınızı ve alışkanlıklarınızı ele almak önemlidir. LCD ekranlar LED arka ışık kullandığından, OLED modellerine göre çok daha parlak olabilirler. Bunun nedeni OLED’lerin, ısı çıkışını nedeniyle parlaklık sınırlı olan organik bağlantılı bileşenler kullanmasıdır.

Bir QLED, OLED’den iki kat daha parlak olabilir, bu nedenle QLED ekrana sahip bir televizyonu çok aydınlık bir ortamda izlemek için mükemmellik kılar. Bunların tersine karanlıkta veya geceleri film izlemekten hoşlanıyorsanız, OLED’in üstün siyah seviyelerinden ekranlardan daha iyi görüntü sağlayabilirsiniz. Soluk ve siyah ekranlardan hoşlanmıyorsanız QLED ekranlar tam size göre bir tercih olacaktır.

Yüksek Dinamik Aralık

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), ekran teknolojisinde ileriye doğru atılan bir adımdır. Dinamik aralık, en koyu siyahlar ile en açık ışıklar arasındaki görünür spektrumdur ve genellikle duraklarla ölçülür. Geleneksel bir standart dinamik aralıklı (SDR) TV yaklaşık altı durak menzile sahipken, en yeni HDR ekranlar 20’yi aşabilir.

Bu, daha zengin bir görüntü sağlayan gölgelerde ve vurgularda daha fazla ayrıntı elde edeceğiniz anlamına gelir. HDR ayrıca daha geniş bir renk gamı ​​ve çok daha yüksek tepe parlaklığı içerir. Daha fazla renk tonu göreceksiniz, bu da daha az “şeritlenme” veya benzer renklerin bir arada gruplanmasıyla sonuçlanır. Ayrıca, daha gerçekçi bir sunum oluşturan güneş gibi nesnelerin parlaklığını da göreceksiniz.

HDR, çoğu yeni film ve TV içeriği bundan yararlandığı için önemli. Yeni nesil oyun konsolları (Xbox Series X ve S ve PlayStation 5 gibi), son nesil sistemler yıllardır kullanıyor olmasına rağmen, HDR’ye de büyük önem veriyor. Çok fazla film izliyor veya oyun oynuyorsanız, iyi bir HDR desteği isteyeceksiniz.

Ses Sorunu

Modern TV’ler genellikle görünümlerinden ve dikkat çeken her şeyi vurgularlar. Ultra incelikteki ekran çerçeveleri, ince OLED ekranlar hafif oldukları için duvara gömme montajı çok rahatlık ile yapılabilir duruma geldi. Ancak bunun yen etkisi olarak, çoğu televizyonun bir odayı sesle dolduramadığı, düşük seviyeli ve sesi dağıtmayan çoğunlukla aşağıya veren hoparlör mantığı ile üretilmeye başladı.

Bazı televizyon modellerinde istisnalar var. Örneğin Sony’nin OLED modellerindeki cam ekranı bir tür hoparlör olarak kullanır ve modellerde yerleşik ses çubukları kullanır.

Ekran Çözünürlüğü

4K televizyonlarda HDR desteği yaygın bir şekilde benimsenirken, neden televizyon üretici firmalar üstüne basa basa 8K televizyonların satılmasını daha çok istiyor?
Samsung’un ileri teknoloji QLED gibi bazı 8K cihazların fiyatları 4K modellerine göre oldukça pahalı. Ne yazık ki şuan için bu fiyat bandında 4K televizyon yerine 8K televizyon tercih etmek bir lüks olacaktır.

8K destekleyen şuan için Türkiye şartlarında bir televizyon kanalı bulunmuyor. TRT 4K ile yayın yapan TRT dışında 4K yayın yapan maalesef bir kanal yok. Bunun dışında Youtube üzerinden yüklenen tüm videolarda genellikle 1080 pixel önerisi oluyor. Netflix gibi film ve dizi izleme platformlarında da şuan için 8K yayın yapan bir platform bulunmuyor. O nedenle eğer bir televizyon alacaksanız ve fiyatı uygun olsun diyorsanız 8K televizyonlar yerine 4K televizyonları tercih etmenizde fayda var.

Önerilen Yazı
OLED evo Nedir? Normal OLED’lerden Ne Kadar Farklıdır?

Lakin bir gün 8K televizyonlar çok standart bir televizyon modeli olacak ve şuan günümüzde 4K standart kabul edilirken 4K ilerleyen süreçte standart dışında kalarak düşük segment olarak karşımıza çıkacak. Buna örnek olarak günümüzde SD, Full HD ekrana sahip cihazlar düşük segment olarak belirtiliyor ve fiyatları diğer 4K televizyonlara göre çok daha düşük fiyatlara satılıyor.

Bu tüm yazdığımız bulguları göze alarak alacak olduğunuz televizyon modelinin evinize ve kullanım şartlarına uygun olup olmadığı göze alarak karar vermelisiniz. Bu sayede uzun soluklu ve uzun ömürlü bir yatırım yaparak pişmanlık duymayacak ve bütçenizi tekrardan zarara uğratmadan aldığınız televizyonu kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum Yap