Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter?

Telefon Şarjı Neden Çabuk Biter?

Telefon bataryası, özellikle evin dışındayken ve akıllı telefonlarımıza ihtiyaç duyduğumuzda sinir bozucu olmanın ötesindedir.

Bazen telefonunuzu planladığımız süreden daha çabuk şarjı bitebiliyor. Bilmediğiniz bir şey var ki, siz farkına bile varmadan pilinizi tüketebilecek birkaç şey var ve bunların kontrolünü ele almak bataryasının daha uzun süre dolu tutabilir. İşte bu konumuzda telefon pilinin çabuk bitmesinin en yaygın altı nedeni sizler için sıraladık.

1. Yüksek Ekran Parlaklığı

Güneşli bir ortamdayken parlaklığı maksimumda tutmak telefonuzun ekranını net görmek için uygun görünebilir, ancak bunun piliniz üzerinde büyük etkisi vardır. Ayrıca, ışık modunu kullanırken telefonunuzun maksimum parlaklıkta olması pilinizi daha fazla tüketir. Bu nedenle, ekstra pil ömründen tasarruf etmek için mümkünse ekran parlaklığınızı minimumda tutmaya çalışın.

Ancak, özellikle görme bozukluğunuz varsa veya yüksek ışığa maruz kalan bir alandaysanız, daha kısık bir ekran her zaman uygun değildir.

Peki, ekranınızın parlaklığını azaltmak yerine başka ne yapabilirsiniz? Bir alternatif, telefonunuzu ve sık kullandığınız uygulamaları (Instagram ve Facebook Messenger gibi) karanlık moda geçirmektir. Bu, telefon ekranınızı büyük ölçüde karartmaz ancak telefonunuzun standart beyaz menüsünü ve uygulama arka planını siyaha çevirir. Bunun parlaklıktan ödün vermeden ne kadar pil tasarrufu sağlayabileceğine deneyerek fark edebilirsiniz.

2. Arka Plan Uygulamaları

Arka plan uygulamaları, doğrudan kullanmadığınız zamanlarda bile çalışır. Örnekler arasında VPN, anti-virüs, sağlık ve takvim uygulamaları sayılabilir. Bu uygulamalar, siz müdahale etmeden telefonunuzun belirli özelliklerini izler veya kontrol eder; bu da uygun olsa da pili önemli ölçüde tüketir.

Dahası, muhtemelen arka planda çalışmak için bu uygulamalardan çok sayıda ihtiyacınız yok. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

3. Resim İçinde Resim Modu

Telefonunuzda YouTube Premium, Twitch veya benzeri bir uygulama kullanıyorsanız daha önce resim içinde resim modunu kullanmış olabilirsiniz. Bu, diğer uygulamaları kullanırken ekranınızdaki küçük bir görüntüleme kutusunda herhangi bir videoyu veya akışı izlemeyi içerir. Bu uygun olsa da, bunun gibi birden fazla uygulamayı aynı anda kullanmak telefonunuzun pilini tüketebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Bataryaya Zarar Verir Mi? Pili Bozar Mı? Pil Sağlığını Etkiler Mi?

Bu nedenle, seçtiğiniz uygulamanın gelişmiş ayarlarına giderek ve resim içinde resim seçeneğini devre dışı bırakarak resim içinde resim modunu kapatabilirsiniz.

4. 7/24 Bağlantıda Kalmak

Gece gündüz bağlı kalabilmeniz için Wi-Fi’nizi veya verilerinizi her saat açık tutmak hiç de kolay değil gibi görünebilir. Ancak, ihtiyacınız olmadığında sürekli olarak bildirimler, arka plan güncellemeleri ve daha fazlasını aldığınız için bu, telefonunuzun pilini önemli ölçüde tüketebilir.

Uyku saatleriniz, Wi-Fi’nizi kapatmak için harika bir zamandır. Elbette, telefonunuzu Uçak Moduna geçirmeniz yeterlidir. Ancak, acil bir aramayı kaçırmaktan endişeleniyorsanız, telefon aramalarını kabul edebilmek için bunun yerine Wi-Fi ve verilerinizi kapatabilirsiniz. Bunu, telefonunuzun Wi-Fi ve Mobil Veri ayarlarına girip ikisini de devre dışı bırakarak yapabilirsiniz. Telefonunuzu “Rahatsız Etmeyin” moduna geçirmenin Wi-Fi veya verilerinizi kapatmayacağını unutmayın.

5. Eski Bir Telefon Bataryası

Bazen telefonunuzun pil ömrünü etkileyen bir uygulama veya ayar değil, pilin kendisidir. Her şeyde olduğu gibi, telefonlar da yaşlanıyor ve yıllar geçtikçe piliniz eskisi kadar iyi olmamaktadır. Yaklaşık iki veya üç yıl sonra (telefonun modeline bağlı olarak), piliniz artık orijinal maksimum kapasitesine ulaşamayacak ve bu da telefonun çabuk bitmesine neden olabilir. Peki, bu konuda ne yapılabilir?

İlk ve en belirgin seçenek pil değişimidir. Bu genellikle toplam akıllı telefon değişiminden çok daha ucuzdur ve boşalan pil sorununuzu hızlı ve kolay bir şekilde çözebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hızlı Şarj Nedir ve Nasıl Çalışır?

Diğer seçenek, elbette, telefonunuzu tamamen değiştirmek. Avantajını kaybedenin yalnızca pil olmadığı bir noktada olabilirsiniz ve bu nedenle yenisini tercih etmek daha uygun bir seçenek olabilir.

6. Konum İzleme Uygulamaları

Konumunuzu takip edebilen çok sayıda uygulama olabilir. Google Haritalar, Yandex Haritalar gibi uygulamaları siz onları doğrudan kullanırken yalnızca konumunuzu izlediğini düşünebilirsiniz, ancak durum her zaman böyle değildir. Bu sürekli konum izleme, enerji gerektirir ve telefonunuzun pil ömrüne zarar verebilir.

Peki, bu nasıl önlenebilir?

Konum izlemeyi devre dışı bırakmanın en kolay yolu, telefonunuzun konumunu tamamen kapatmaktır. Bu, telefonunuzun açılır menüsünden veya “Konum” seçeneği aracılığıyla Ayarlar’dan yapılabilir. Ancak, belirli uygulamaların (belki bir güvenlik veya navigasyon uygulaması) konumunuzu izlemeye devam etmesini istiyorsanız, her uygulamanın ayarlarının “İzinler” bölümünde konum izlemeyi ayrı ayrı devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak biraz zaman alabilir, ancak hangi uygulamaların gerçek zamanlı konumunuza erişip erişemeyeceğini tam olarak kontrol etmenizi sağlar.

Ek İpuçları ve Püf Noktaları

Yukarıda listelenen önerilere ek olarak, telefonunuzun piline yardım eli uzatmanın birkaç ekstra yolu vardır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Şarj Kablolarının Yıpranması Nasıl Engellenir?

İlk olarak, telefonunuzu şarj ederken birlikte gelen orijinal şarj cihazını kullanmayı deneyin, çünkü bu, pilin optimum kapasiteye ulaşması için daha büyük bir şansa sahip olacaktır. Bu, şarj hızına da yardımcı olabilir.

Ayrıca, telefonunuzun ayarlarında “Pil” bölümünde yapabileceğiniz, pil ömrünüzü en çok hangi uygulamaların tükettiğini kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Hangi uygulamaların telefonunuzun pil ömrü üzerinde çok büyük bir etki yarattığına şaşıracaksınız ve izinlerini veya kullanımlarını sınırlamanın oldukça faydalı olabileceği kanıtlanabilir.

Bu Güç Tasarrufu Yöntemleriyle Çabuk Biten Pile Elveda Deyin

Yukarıdaki önerilerle telefonunuzun pil ömrünü büyük ölçüde artırabilir ve sürekli şarj ihtiyacını ortadan kaldırabilirsiniz. Kim bilir, o taşınabilir şarj cihazını artık yanınızda taşımanıza bile gerek kalmayabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir