Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eskiden bir tablet istediğinizde, dışarı çıkıp en yeni iPad’i satın alırdınız, ancak günümüzde çeşitli üreticilerin sayısız farklı tabletleri piyasada oldukça fazla var.

Daha fazla üretici tablet üretiyor, daha fazla model üretmesiyle satın alma süreci artık daha karmaşık hale geldi. Yeni bir tablet alırken doğru şekilde kara vermek için aşağıdaki sorulara cevap bularak size en doğru olacak tableti belirleyebilirsiniz.

1. iPad İstiyor Muyum?

Bu başlangıçta aptalca bir soru gibi görünebilir, ancak bir tablet satın almayı düşünüyorsanız ve gerçekten istediğiniz şey bir iPad ise, bu kararınızı çok daha kolay hale getirebilir. Bir iPad olduğu için bir iPad istemekte yanlış bir şey yok, harika çalışıyorlar, App Store’da tonlarca harika uygulama var ve olağanüstü iyi tasarlanmışlar. Sıkı bir Apple hayranıysanız ve bir iPad satın alabilirsiniz.

Bir iPad veya Android tablet (hatta bir Windows tableti!) isteyip istemediğinizden emin değilseniz, okumaya devam edin ve karar daha kolay olacaktır.

2. Ne İçin Kullanacağım?

İlk etapta bir tablet almak istemenize ne sebep oldu? İş için mi kullanacaksın? Akıllı telefonunuzdan daha büyük bir ekranda oyun oynamak ister misiniz? E-kitap okumak ister misiniz? Veya iş için dizüstü bilgisayarınıza kolayca taşınabilir bir iş temponuz mu var? Tabii ki, bunların hepsi bir tablete sahip olmak için geçerli nedenler, ancak bir tableti almak için birincil amacınız, seçiminizde büyük bir fark yaratabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Samsung Galaxy Tab S7 FE ve Galaxy Tab A7 Lite Tanıtıldı

Örneğin, tableti iş için kullanacaksanız, tam işletim sistemlerine sahip oldukları için çok güçlü bir 2’si 1 arada Chromebook veya Windows dönüştürülebilir düşünmelisiniz. İş için taşınabilir ancak güçlü bir cihaza ihtiyacınız varsa, gitmek isteyebileceğiniz yön budur.

Büyük bir üreticinin hemen hemen her modern tableti oyun oynamakta iyi olacaktır. App Store’daki oyunlar özellikle iPad için üretildiğinden, en sorunsuz şekilde çalışırlar. E-kitaplar için herhangi bir tablet çalışır, ancak Amazon’un Fire tabletleri şirketle doğrudan entegrasyona sahiptir, bu nedenle Kindle mağazasından alışveriş yapmak daha kolay olacaktır. Ve sadece birkaç e-posta göndermek veya haberleri okumak istiyorsanız, gerçekten hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.

Çok fazla okuma yapmayı planlıyorsanız, bir kitaptan bir sayfaya daha yakın olduğu için 4:3 en boy oranında bir tablet isteyebilirsiniz. Ancak, çok fazla film izleyecekseniz, 16:9 en boy oranına sahip bir tablet isteyeceksiniz. Bu özellik, içeriğinizin üstündeki ve altındaki siyah çubukları ortadan kaldıracaktır.

3. Hangi Boyuttaki Tablet En İyisidir?

Açıkçası, herkes için en iyi sonucu verecek tek bir boyut yoktur; son soruya vereceğiniz cevaba çok bağlıdır. Bir tablet üzerinde çalışacaksanız, muhtemelen çok fazla ekran gayrimenkulü istersiniz, böylece küçük yazılara odaklanmaya çalışırken gözlerinizi yormazsınız. 10 inçlik bir tablet, üzerinde çalışmanız için size daha büyük bir ekran sağlayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPad Modeli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha küçük tabletler, çok seyahat edecek kişilere hitap edebilir; bir iPad Mini 6 veya daha küçük bir Kindle Fire tableti gibi tabletler, fazla ağırlık eklemeden bir sırt çantasına veya çantaya sığacak kadar küçük olacaktır. Ve bir Bluetooth klavye eklerseniz, yazmak da daha kolay olacaktır.

4. Kablosuz Veriye İhtiyacım Var Mı Yoksa Wi-Fi Yeterli Mi?

Bu, büyük ölçüde tabletinizle ne kadar seyahat etmeyi planladığınıza bağlı olabilecek başka bir sorudur. 4G LTE veya 5G bağlantısına sahip olmak güzel olsa da, bu başka bir masraftır ve sağlayıcınıza ve ne kadar veriye ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak bir veri planı size ayda 100 ile 150 TL arasında ek internet paketine mal olabilir. Öte yandan, ücretsiz Wi-Fi’li bir kahve dükkanı aramadan ülkenin herhangi bir yerinden internete erişmeniz gerekiyorsa, kablosuz veri bir cankurtaran olacaktır.

Bununla birlikte, birçok insan sadece Wi-Fi bağlantısı ile iyi olacaktır. Eviniz, iş yeriniz ve takılmayı sevdiğiniz kafe arasında hemen hemen her zaman kullanılabilir bir Wi-Fi ağınız olmalıdır. Bu, yalnızca veri planının maliyetini ortadan kaldırmakla kalmaz, yalnızca Wi-Fi özellikli tabletler de genellikle daha ucuzdur.

5. Ne Kadar Belleği Olmalı?

Tabletler çok çeşitli depolama alanıyla gelir; Daha ucuz tabletler 16 GB ile 32 GB arasında bellekle gelirken, daha pahalı üretkenlik tabletleri 256 GB ile 1 TB arasında gelir. Birçok Android tablet de genişletilebilir, bu nedenle depolama alanını bunun ötesinde artırmak için bir SD kart kullanabilirsiniz.

Yeni tabletinize ne koyacağınızı düşünün; çok yer kaplayacak büyük, kapsamlı oyunlar mı oynayacaksınız? Her zaman çok sayıda müzik ve film ister misiniz? Tabletinizi çok sayıda fotoğraf göstermek için mi kullanacaksınız? Çok fazla video depolayacak mısınız? Bunlardan herhangi birine “evet” yanıtı verdiyseniz, 128 GB veya daha fazla depolama alanına sahip bir tablet almayı düşünmelisiniz. Kulağa çok gibi geliyor, ancak ne kadar hızlı doldurabildiğinize kullanmaya başladığınızda şaşırabilirsiniz.

6. Bunun Yerine Katlanabilir Telefon Almalı Mıyım?

İnsanlar genellikle tablet satın alır çünkü artan ekran alanı daha iyi üretkenlik sağlar. E-posta yazmak ve e-postalara dokunmak için iyi bir tablet bulmak çok fazla sorun olmamalı. Ancak, etrafta dolaşan başka bir seçenek daha var: katlanabilir telefonlar.

Tablet tarzı katlanabilir telefonlar, kullanmadığınızda daha küçük bir form faktörüne sıkıştırma avantajına sahiptir. Mütevazı bir tablete sahip olmak, ancak işiniz bittiğinde cebinize koyabilmek istiyorsanız, katlanabilir bir telefon almayı düşünebilirsiniz. Daha yenileri pahalı olabilir, ancak çok yönlülüğü paha biçilemez.

Mükemmel Tableti Bulun

Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra, tabletinizden ne istediğinizi sağlam bir şekilde anlamış olacaksınız ve ardından alışverişe başlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uymadıkları için bazı seçenekleri reddetmek çok daha kolay olabilir ve diğerlerini eleyebilirsiniz. Sonunda, sadece bir karar vermeniz gerekecek (genellikle bir iPad için daha fazla veya bir Android tablet için daha az ödeme arasında), ancak bu listeyi gözden geçirdikten sonra çok daha kolay olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir