Swift Nedir? Swift Nasıl Çalışır?

Swift Nedir? Swift Nasıl Çalışır?

Yurtdışına para gönderdiyseniz, bilseniz de bilmeseniz de muhtemelen Swift transferi kullanmışsınızdır.

Para ve finansal işlemlerin sınırları nasıl aştığını ve doğru banka veya finans kurumuna nasıl ulaştığını hiç merak ettiniz mi?

thumbnail
Önerilen Yazı
Kredi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel olarak bunu, dünya çapında bankaları, finansal kurumları ve hükümetleri birbirine bağlayan devasa finansal arter olan SWIFT (genel olarak “Swift” olarak yazılır) kısaltmasıyla tanıyorsunuzdur.

Swift Nedir?

Swift, bankaların diğer kurumlardan ödeme talep etmek için kullandığı ana güvenli havale yöntemidir. 1973’te kurulan ve Belçika’da bulunan Swift, uluslararası ticareti finanse etmek, sınır ötesi ödemeler yapmak ve uluslararası para transfer etmek için birincil mekanizmadır.

2021’de Swift aracılığıyla her gün yaklaşık 42 milyon işlem gönderildi. Bu sayı 2015’te her günlük 32 milyondu. Swift ağı, finansal işlemlerde trilyonlarca doları barındırıyor ve dünya ticaretinde hayati bir bağlantı oluşturuyor.

Swift Nasıl Çalışır?

Swift her yıl trilyonlarca dolarlık finansal işlemden sorumlu olsa da, Swift aslında fon transferinden sorumlu değildir. Bunun yerine Swift, ödeme emirleri gönderen ve kolaylaştıran bir mesajlaşma ve yönlendirme hizmetidir.

Swift ağı içinde, her bankaya, banka tanımlayıcı kodu (BIC) (Swift kodu veya Swift ID olarak da bilinir) olarak bilinen sekiz veya on bir karakterden oluşan benzersiz bir kod atanır. Swift kullanmak için para göndermek istediğiniz bankanın kodunu bilmeniz gerekmektedir.

Örneğin, Türkiye’de ING Bank ile bankacılık işlemlerini yapan bir arkadaşınıza hesabınızdan para göndermek istediğinizi varsayalım. Ona para göndermek için arkadaşınızın adına, hesap numarasına ve belirli Türkiye şubesi için ING Bank’ın benzersiz Swift koduna ihtiyacınız olacaktır.

Bu bilgiyi verdiğinizde sizin bankanız, Swift ağı üzerinden ING Bank’a bir ödeme talebi gönderir. ING Bank, Swift ödeme talebini aldığında, söz konusu hesaplara veya hesaplardan para çekme işlemine başlayabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kredi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Unutmayın, Swift hesaplar, gerçek fonlardan veya paranın geçişinden sorumlu değildir. Bu ödemeleri sıraya koymak için mesajlar gönderir ve bu mesajları alır.

Swift Ödeme Ne Kadar Hızlıdır?

Standart bir Swift ödemesi bir ile dört gün arasında sürebilir. Transfer hızı, dolandırıcılık ve kara para aklama kontrolleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Ayrıca, para göndermeye çalıştığınız bankaların doğrudan bir ilişkisi yoksa işlemin hızı da yavaşlayabilir. Bu durumda Swift işleminiz aracı bir bankadan geçerek süreci yavaşlatır ve işlem maliyeti de eklenebilir.

Uluslararası Para Göndermenin Yolu: Swift

Daha önce uluslararası para gönderdiyseniz, bilseniz de bilmeseniz de büyük ihtimalle Swift kullanmışsınızdır. Modern çağda Swift, sınırlar arasında para göndermenin tek yolu değil, kripto para biriminin yükselişi dünyanın herhangi bir yerine nispeten kolaylıkla para göndermeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir