SVG ve PNG Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

SVG ve PNG Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her biri görüntü dosyasının sıkıştırma, biçimlendirme ve tarayıcı desteği gibi kendi özelliklerine sahip düzinelerce görüntü dosyası türü vardır. Ancak, SVG ve PNG biçimleri en yaygın kullanılanlardır. Tutkunuz grafik tasarımsa, bu görüntü formatları hakkında her şeyi bilmelisiniz. SVG ve PNG arasındaki fark hakkında bilmeniz herşeyi bu konumuzda bulabilirsiniz.

SVG Nedir?

Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri (SVG), web’deki en popüler vektör dosyası biçimidir.

 • Ölçeklenebilir : SVG’ler, görüntü kalitesini etkilemeden büyültülerek veya küçültülerek yeniden boyutlandırılabilir. Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun kalitesinde bir değişim olmamaktadır.
 • Vektör : Pikseller, görüntü dosyası türlerinin çoğunda bulunur. Vektörler aslında bir görüntüyü gerçek zamanlı olarak ekranınızdaki piksellere dönüştüren kod parçalarıdır. İkisi de aynı görüntüyü gösterirken, arka planda olan çok farklıdır.
 • Grafikler : PNG, JPEG veya GIF kadar iyi bilinmese de SVG yaygın bir resim dosyası türüdür. Sadece SVG olaylara farklı yaklaşıyor. Örneğin sayfa yüklendiğinde kod grafiklere dönüştürülür ve bu nedenle bir SVG’yi PNG’den hemen ayırt edemezsiniz. Ancak, SVG’ler yalnızca piksellere dönüştürülmüş kod satırları olduğundan, kaliteden ödün vermeden büyük veya küçük herhangi bir çözünürlüğe ölçeklenebilirler.

Yalnızca kod kullanarak bir görüntü oluşturmak mümkün olsa da, çoğu kişi Inkscape  veya Adobe Illustrator gibi bir vektör grafik düzenleyicisi kullanır. PNG’ler ve diğer raster görüntüler de SVG’ye dönüştürülebilir, ancak sonuçlar her zaman mükemmel olmayabilir. SVG, animasyon ve şeffaflığı desteklediği için çok yönlü bir dosya formatıdır.

Tek dezavantajı, PNG gibi daha standart biçimler kadar yaygın olarak kullanılmamasıdır, bu nedenle eski tarayıcılarda ve cihazlarda daha az desteklenir ve sitenize yüklemek ve doğru bir şekilde görüntülenmesini sağlamak her zaman en kolay yol değildir.

SVG’lerin Artıları ve Eksileri

PNG gibi raster dosya türleri kadar yaygın olarak kullanılmasa da vektör grafikleri hızla popülerlik kazanmaktadır. Raster görüntülerin yapamayacağı bazı kritik görevleri gerçekleştirebilirler. İşte insanların SVG’leri sevmesinin nedenlerinden bazıları. aşağıdaki gibidir.

 • SVG görüntüleri ölçeklenebilir. Herhangi bir çözünürlükte tasarlanabilir ve kaliteden ödün vermeden veya pikselleşmeden yukarı veya aşağı ölçeklenebilir. Raster görüntülerle çalışırken, başlangıçtan itibaren hangi boyutta istediğinizi bilmelisiniz veya görüntüyü çok büyük veya çok küçük yapma riskini almalısınız.
 • SVG’ler her zaman canlı ve güzeldir çünkü kalitelerini asla kaybetmezler. Raster görüntüler biraz yeniden boyutlandırıldığında bile bulanıklaşabilir.
 • SVG’ler basit bir kod olduğundan, dosya boyutları küçüktür ve iyi optimize edilmiştir. Bunları daha yönetilebilir hale getirmek için SVG optimize ediciler de mevcuttur. Bunun yerine bunları kullanırsanız, siteniz büyük olasılıkla daha hızlı yüklenir.
 • PNG’lerin aksine SVG’ler canlandırılabilir.

SVG’nin PNG’ye göre ölçeklenebilir ve daha küçük olması gibi birçok avantajı vardır, ancak her zaman üstün değildir. İşte vektör dosya biçimlerinin dezavantajları aşağıdaki gibidir.

 • SVG’ler tüm büyük modern tarayıcılar tarafından desteklenirken, eski tarayıcılarda ve cihazlarda oluşturulurken uyumluluk sorunları olabilir. Ziyaretçilerinizin önemli bir kısmı bunları kullanıyorsa, geçiş yapmak kötü bir fikir olabilir.
 • SVG’ler oluşturmak ve düzenlemek için özel yazılım gerektirdiğinden çalışmak daha zordur. Tamamen XML olarak tasarlanabilseler de bu her zaman mümkün değildir. Adobe Illustrator gibi birinci sınıf araçlar maliyetli olabilir.
 • SVG’leri yerleştirmek PNG’ler kadar kolay değildir. WordPress kullanıyorsanız, varsayılan medya kitaplığı bunu desteklemez, bu nedenle bunları yüklemek için bir eklenti kullanmanız gerekir.
 • Sayfa yüklendiğinde SVG’lerin tarayıcı tarafından oluşturulması gerektiğinden, çok fazla sayıda veya çok sayıda vektör içeren büyük bir dosyanın kullanılması cihazı zorlayabilir.

PNG Üzerinden SVG’yi Ne Zaman Kullanmalısınız?

Bu soruyu yanıtlamak için SVG ile PNG arasındaki farkı anlamak önemlidir. Tüm PNG’lerinizi SVG’lere dönüştürmemelisiniz, ancak vektör grafikleri bazı resimler için mükemmel bir alternatif olabilir. SVG görüntüleri, dekoratif web sitesi grafikleri, logolar, simgeler, grafikler ve diyagramlar ve diğer temel görüntüler için idealdir.

Bununla birlikte, ekran görüntüleri, fotoğrafçılık veya ayrıntılı sanat eserleri gibi birçok renk ve şekle sahip karmaşık görüntülerle de çalışmazlar. Herhangi bir görüntü SVG’ye dönüştürülebilirken, tarayıcılar yüzlerce renk içeren karmaşık vektörleri her zaman iyi işlemez çünkü sayfa yüklendiğinde işlenmeleri gerekir.

Ayrıca, SVG çizimleri güzel olabilir, ancak karmaşık görüntüler oluşturmak çok fazla zaman, çaba ve gelişmiş düzenleme araçları bilgisi gerektirir.

PNG Nedir?

PNG, Taşınabilir Ağ Grafikleri anlamına gelir. Bilgisayar kullanmış olan herkes büyük olasılıkla internette JPEG’den sonra en yaygın ikinci dosya türü olan PNG’lerle çalışmıştır.

PNG, diğer birçok görüntü formatı gibi bir raster görüntü dosyası formatıdır. Yani monitörünüzde veya ekranınızda görünen küçük noktalar olan piksellerden oluşur. Bu, görüntülemeyi kolaylaştırırken, aynı zamanda görüntü kalitesinin çözünürlük, yani görüntüdeki piksel sayısı tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Sonuç olarak, bir raster görüntüyü boyut olarak büyütmek veya küçültmek, kalitesini etkileyecektir.

Bununla birlikte, PNG’nin popülaritesi onu genel amaçlı kullanım için iyi bir aday yapar. Bu dosya biçimi saydamlığa izin verir ancak animasyona izin vermez.

PNG Ne İçin Kullanılır?

PNG dosyaları saydamlık içeren resimler için kullanılır. Bu, farklı arka planlara veya farklı renklerde yerleştirilmesi gereken logolar ve diğer grafikler oluşturmak için olan görüntünün arka planını görebileceğiniz anlamına gelir.

PNG Animasyonu Destekliyor mu?

Evet, PNG animasyonu destekler. Ancak, GIF animasyonları kadar yaygın olarak desteklenmemektedir. Birçok tarayıcı PNG animasyonlarını desteklemez, bu nedenle her zaman kullanılacak en iyi format değildir.

PNG’lerin Artıları ve Eksileri

PNG’yi internetteki en popüler resim dosyası formatı yapan nedir? İşte faydalarından bazıları:

 • PNG dosyaları herhangi bir resim düzenleme yazılımında kolayca düzenlenebilir ve açılabilir. PNG görüntüsü oluşturmak veya düzenlemek için pahalı yazılımlara ödeme yapmanıza gerek yoktur; tek ihtiyacınız olan GIMP gibi ücretsiz bir editör yeterlidir.
 • İster sıfırdan kodlama yapıyor olun ister WordPress medya yöneticisini kullanıyor olun, PNG resimlerini sitenizde görüntülemek basit bir iştir.
 • PNG, kayıpsız sıkıştırma kullanır, bu da kalite kayıplı sıkıştırma JPEG’lerinden daha net bir görüntü sağlar. Ancak, bu daha yüksek bir dosya boyutu maliyetine sahiptir ve vektör görüntüleri ile rekabet edemez.

PNG formatı ise onlarca yıl önce geliştirildi ve modern çağda ele alınmamış birkaç önemli kusuru var.

 • PNG dosyaları kalite kaybı olmadan yeniden boyutlandırılamaz. Raster grafikler tasarlarken dikkatli bir şekilde plan yapmalı ve görüntünün doğru boyutta olduğundan emin olmalısınız, aksi takdirde kullanılamaz görüntüler oluşturarak zaman kaybedersiniz.
 • Kayıpsız sıkıştırmaları nedeniyle PNG’ler son derece büyüktür. Sonuç olarak, web sitenizin yavaş yüklenmesine neden olabilirler. Bunu düzeltmek için kaliteyi düşürerek daha da sıkıştırmalısınız.
 • PNG’lerle görüntüleri “retinaya hazır” hale getirmek daha fazla zaman alır ve bulanıklığa neden olma olasılığı daha yüksektir.
 • Animasyon PNG tarafından desteklenmez. GIF’ler gibi diğer animasyonlu raster dosya türlerinin ciddi sorunları olabilir; örneğin, GIF’ler son derece düşük kalitededir ve yalnızca 256 rengi destekler.

SVG veya PNG’yi Ne Zaman Kullanmalısınız?

Bir format seçmeden önce SVG ile PNG’yi karşılaştırmak önemlidir. PNG bir nedenden dolayı en popüler dosya türüdür: son derece çok yönlüdür ve hemen hemen her durumda kullanılabilir. Büyük dosya boyutu ve ölçeklenebilirlik eksikliği gibi kullanmanın yalnızca birkaç dezavantajı vardır.

PNG’ler, ayrıntılı görüntülerin, resimlerin ve fotoğrafların yanı sıra bir vektör görüntüsünün işleyemeyeceği her şeyi görüntülemek için idealdir. Yüzlerce rengi ve yüksek çözünürlüğü olan her şey muhtemelen PNG olarak kaydedilmelidir.

Bu, PNG’lerin logolar ve dekoratif grafikler gibi daha basit görüntüler için kullanılamayacağı anlamına gelmez, ancak SVG’ler bu iş için daha uygundur. Bir platformun daha yeni, daha az yaygın olarak desteklenen SVG dosya türünü destekleyip desteklemeyeceğinden emin değilseniz, yalnızca güvenli olmak için PNG doğru karar olabilir.

Örneğin SVG’ler çoğu sosyal medya platformuna yüklenemez. Bazı e-posta istemcileri vektörlerle sorun yaşayabileceğinden, genellikle e-posta şablonlarında PNG’leri kullanmak en iyisidir.

PNG’ler genel olarak, özellikle şeffaflık gerektiren karmaşık, animasyonsuz görüntülerle iyi çalışır. Hemen hemen her yerde kullanılabilir; sadece bir SVG bazen daha uygun olur.

Çözüm

SVG ve PNG iki farklı dosya biçimidir. Çok özel kullanım durumları dışında, sitenizde PNG mi yoksa JPEG mi kullandığınız önemli değildir ancak SVG ve PNG arasında seçim yapmak çok daha önemli bir karardır. PNG’lerin daha basit, erişimi daha kolay ve daha çok yönlü dosya formatı oldukları için kullanılma olasılığı çok daha yüksektir. PNG, ekran görüntüleri ve ayrıntılı çizimler gibi karmaşık görüntüler için kullanılmalıdır.

SVG’lerin oluşturulması ve düzenlenmesi daha zor olsa da PNG’lere göre çeşitli avantajları vardır. Dekoratif grafikler ve logolar gibi vektör görüntüleri uygun olduğunda SVG kullanılmalıdır. Sitenizdeki her resmi bir SVG ile değiştirme olasılığınız düşük olsa da, yanıt verebilirlikleri ve daha küçük dosya boyutları, onları belirli durumlarda mükemmel bir aday haline getirir.

Sıkça Sorulan Sorular

Baskı için en iyi vektör dosyası hangisidir?

Basılı kullanım için birkaç mükemmel vektör dosyası vardır, bu nedenle kararınız belgeden etkilenecektir. Günlük baskı kullanımı için PDF’ler en çok yönlü vektör formatıdır. Büyük ölçekli yazdırma işleri için SVG veya AI dosyaları kullanılabilir.

PNG veya JPEG formatı kullanmalı mıyım?

Karar vermeden önce SVG ve PNG arasındaki farkı anlamak önemlidir. JPEG’in kayıplı sıkıştırması ve 24 bit rengi, onu web fotoğrafları için tercih edilen görüntü dosyası yapar. Yazdırma söz konusu olduğunda, JPEG’ler PNG’ler kadar ayrıntılı değildir. JPEG’ler ayrıca ölçeklenebilirlik ve tanımdan yoksundur, bu da onları logolar ve grafikler için uygun olmayan bir seçim haline getirir.

PNG ve SVG dosyalarının boyut kısıtlamaları var mı?

PNG dosyalarının maksimum çözünürlüğü 2.500 megapikseldir. SVG’ler de dahil olmak üzere vektör dosyalarının boyut kısıtlaması yoktur.

Web için hangi hazır format şeffaflığı destekler?

PNG şeffaflığı destekler. Bir web sayfasında saydam alanları olan bir görüntünün olması için görüntünün PNG formatında kaydedilmesi gerekir. GIF ve JPEG saydamlığı desteklemez.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir