SVG Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

SVG Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

İnternette görsel arattığınızda mutlaka “.svg” uzantılı görsellerle karşılaşıyorsunuz. Dosya uzun süredir kullanılıyor ancak PNG ve JPG kadar popüler değildir.

SVG (Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri), XML kodu ve temel vektör şekillerinden oluşan bir görüntü formatıdır. Bu format, 90’lı yıllardan beri var olduğu düşünüldüğünde, eski usul resim formatıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
JPG, PNG ve GİF Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi bu biçimin diğer görsellerden farklı olduğunu düşünüyor çünkü daha az tanıdık geliyor. Aslında bu formatla PNG, JPG, WEBP ve GIF’e göre birçok avantajı bulunan bir formattır.

SVG ve PNG/JPG Arasındaki Fark Nedir?

En temel fark, ana renk ve şeklin oluşma şeklidir. PNG ve JPG piksel veya renkli noktalar (raster grafikler) kullanır ve her renk kodu ve konumu bir dosyada saklanır.

JPG veya PNG görüntüleri, görünür maksimuma büyütüldüğünde kareli olur. Bu onların zayıflığı. Dosya boyutu açısından, JPG ve PNG’nin boyutu SVG’den çok daha büyüktür.

SVG, PNG ve JPG’nin tersidir. SVG, XML işaretleme koduyla vektör grafikleri kullanır. Vektörlerden oluştuğu için, görüntü modeli matematiksel olarak oluşturulur, böylece ekranınızda çizgiler veya renkler birlikte düzenlenebilir.

SVG Dosya Formatının PNG/JPG’ye Göre Avantajları

SVG formatının ilk avantajı, %500’e büyütülse bile çözünürlüğün bozulmamasıdır. Bunun nedeni, bozuk görüntünün yalnızca pikselli görüntüler için geçerli olmasıdır. PNG/JPG’den farklı olarak, çözünürlüğü artırır veya azaltırsanız, kırılması veya bulanıklaşması kolaydır.

SVG dosya boyutu da daha küçüktür çünkü XML biçimlendirme dilini kullanır. Birçok web sitesi, web sitesi hızını etkileyen küçük boyutu nedeniyle bu biçimi kullanır.

PNG / JPG kadar popüler olmasa da, neredeyse tüm popüler tarayıcılar zaten SVG formatını desteklemektedir. Bu nedenle, birçok web sitesinin onu bir varlık olarak kullanması şaşırtıcı değildir.

SVG’nin JPEG, PNG veya GIF görüntülerine göre bir başka avantajı da ölçeklenebilirliğidir. Böylece çözünürlük kaliteden ödün vermeden artırılabilir. Görüntü kalitesi korunur ve farklı cihazlardan açıldığında keskin görünür.

SVG Format Dosyası Nasıl Açılır?

Bir web tarayıcısı yardımıyla dosyaları SVG formatında açmak veya görüntülemek çok basittir. Bu sebepsiz değil çünkü neredeyse tüm tarayıcılar bu formatı zaten destekliyor.

İşin püf noktası, .svg dosya uzantısı üzerinde farenin sağ tuşuna tıklamak, ardından “Birlikte Aç” menüsünü seçmek ve son olarak onu açmak için bir tarayıcı (Chrome, Firefox, Opera, Safari, vb.) seçmektir. Birkaç dakika sonra resim, tarayıcınızda bir “Yeni Sekme” penceresinde açılacaktır. Ancak, bir tarayıcı kullanmayı zor buluyorsanız, SVG’yi PNG/JPG formatına dönüştürmek için çevrimiçi bir dönüştürücü kullanabilirsiniz.

Grafik Tasarım Yazılımı ile SVG Görüntüleri Oluşturma

SVG görüntüleri oluşturmak için vektör tabanlı grafik tasarım yazılımını kullanabiliriz.

SVG görüntüleri oluşturmak için en iyi vektör yazılımlarından biri aşağıdaki gibidir:

  • Adobe Illustrator (Endüstri Standardı)
  • Affinity Tasarımcısı (Favori)
  • CorelDRAW (Alternatif Seçenekler)
  • Inkscape (Ücretsiz ve Açık Kaynak)

Bu yazılımları kullanarak, illüstrasyonlar, logolar veya simgeler şeklinde vektör görüntüleri SVG formatında oluşturabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Grafik Tasarımcı Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

SVG Dosyası Hakkında Sık Sorulan Sorular

SVG dosyası nedir?
Bir SVG Dosyası, XML kodu ve temel vektör şekillerinden oluşan bir görüntü formatıdır.

SVG görüntüsünün avantajı nedir?
SVG görüntü çözünürlüğü kaliteden ödün vermeden artırılabilir.

Bir SVG her cihaza göre özelleştirebilir mi?
Bir SVG, her cihazın ekran çözünürlüğünü özelleştirebilir.

Kısaca SVG Dosyası Nedir?

SVG vektör grafik formatı uzun zamandır piyasada ve hala büyük talep görüyor. Ve belki gelecekte, bu format avantajlarından dolayı tasarım amaçlı herkes tarafından kullanılmak üzere geliştirilmeye devam edecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir