Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Ne Yapılmalı?

Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Ne Yapılmalı?

Telefonunuzu suya veya tuvalete düşürmüş olabilirsiniz. Telefonunuzun zamansız ölümünün yasını tutmaya başlamadan önce, ıslak bir cep telefonunun yeniden canlandırılabileceğini unutmayın.

Telefonunuzu yanlışlıkla suya düşürürseniz yapmanız gerekenleri sizler için aşağıda listeledik.

1. Aşama: En Kısa Sürede Çıkarın

Telefonunuz suda ne kadar uzun süre kalırsa, bozulma ihtimali o kadar artar. Bu yüzden telefonunuzu suya düşürdüyseniz hemen çıkarın. Şanslıysanız entegreye zarar gelmeden almış olabilirsiniz. Eğer öyleyse yapmanız gerekenler için bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

2. Aşama: Çıkarır Çıkarmaz Kapalı Tutun

Cep telefonunuzu yeni ıslandığında açık tutmak devre kartını kısa devre yapacak ve kırılmasını sağlayacaktır. Sudan çıkardığınızda hemen kapatmanız gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Apple Watch Su Geçirir mi?

Bir dalış yapmadan önce telefonunuzun ekranı kapalıysa, cihazın “uyanıp uyanmadığını” kontrol etmek için güç düğmesine hızlıca basın. Bu, su ile temas ettiğinde ekranın karardığını veya cihazın kapandığını doğrulayacaktır. Telefonunuz şans eseri uyanırsa, en kısa sürede kapatın.

3. Aşama: Temizleyin ve Kurulayın

Telefonunuzu suya düşürdükten sonra, kurutmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Akıllı telefonunuzun çıkarılabilir bir pili ve microSD kartı varsa, bunları çıkarın ve kurutun. Çıkarılabilir bileşenleri çıkardıktan sonra ahizeyi havayla kurutmak için arka paneli açık bırakın.

Dostça hatırlatma: Akıllı telefonunuzda saç kurutma makinesi kullanmaya kalkışmayın. Bu tür bir ısıya maruz bırakmak iç bileşenlerine zarar verebilir. Telefonunuzu dondurucuya veya fırına koymayı da unutun. Bu yöntemlerin ıslak bir telefonu düzeltebileceğine dair söylentiler olsa da, aslında yarardan çok zarar vermektedir.

4. Aşama: Telefonunuzu Pirinç veya Silika Paketlerine Gömün

Cihazınız şimdiye kadar kuru görünebilir ve hissedilebilir, ancak bu, içinin tamamen kuru olduğu anlamına gelmez. Gadget’ınızın içine sıkışmış nemi ortadan kaldırmanız gerekir. Bunu yapmak için telefonunuzu pişmemiş pirinç dolu bir kaseye gömün. Bunun nedeni, pirincin telefonunuzun içindeki nemi emmesidir.

Buna bir alternatif, akıllı telefonunuzu silika paketlerle dolu plastik bir torbaya koymaktır. Bu akıllıca yararlı jelin neye benzediği hakkında hiçbir fikriniz yoksa, sahip olduğunuz tüm ayakkabı kutularına bir göz atın. İçlerinde bir veya iki silika paketi bulacağınızdan oldukça eminiz. Bu paketlerdeki silika, yakındaki su nemini emerek telefondaki sıvıyı içinden alabilir.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, telefonunuzu en az 3 gün boyunca kapalı tutmayı unutmayın. Bu, içinde sıkışan tüm nemin tamamen çıkarılmasını sağlamak içindir.

5. Aşama: Cihazınızın Açılıp Açılmadığını Test Edin

Telefonunuzu saklama kabından çıkarın ve kuru olduğunda açılıp açılmadığına bakın. Açılmazsa, önce şarj etmeyi deneyin, ardından tekrar açmayı deneyin. Hala açılmıyorsa, ne yazık ki tamir ettirmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Cihazlarda Planlı Eskitme Nedir?

Dostça hatırlatma: Telefonunuz açılsa bile, suyun birkaç dahili bileşeni aşındırmış olabileceğini unutmayın. Er ya da geç arızalanmaya başlarsa şaşırmayın.

Akıllı telefonunuzun deniz suyuna batması durumunda; Tuzlu su buharlaştığında, bıraktığı kristal ahizenizin hassas iç kısımlarına ciddi şekilde zarar verebilir. Bu nedenle, telefonunuz denizde ıslanırsa, kurutmadan önce musluk suyuyla yıkamanızı öneririz. Bunu yapmadan önce pili de çıkardığınızdan emin olun.

Bir Telefon Sigortası Yaptırmayı Düşünün

Tüm deneyimin ağzınızda kötü bir tat bıraktığından eminiz. Bu nedenle, onarılamaz telefonunuzu yeni bir ahizeyle değiştirdiğinizde veya takas ettiğinizde, belki de yeni cihaz için sigortaya yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak, özellikle aynı kaza bir dahaki sefere başınıza geldiğinde kesinlikle size huzur verecektir. Sigortanız ücretsiz olarak yeni bir tane almanızı sağlayacaktır.

Size az önce verdiğimiz ipuçları, ıslak cep telefonunuza kötü sızıntıdan kurtulmak için bir mücadele şansı verebilir. Zamansız bir düşüşe uğrayan her telefon kurtarmaları garanti edilmese de, şansınızı denemek ve hala yapabiliyorken telefonunuzu canlandırmaya çalışmak akıllıca olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir