Steam’de Bir Oyun Nasıl İade Edilir? Para İadesi Nasıl Alınır?

Steam’de Bir Oyun Nasıl İade Edilir? Para İadesi Nasıl Alınır?

Steam’de bir oyun satın aldıktan sonra, aldığınız oyununun size uygun olmadığını veya oyundan memnun kalmadığınızda ya da sisteminizin oyunu sorunsuz bir şekilde çalıştıramadığını fark etmiş olabilirsiniz. Sorun yok almış olduğunuz oyunu iade edebilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun, Steam’de bir oyun için para iadesi yapmak gerçekten çok kolay. Steam geri ödeme politikasının ayrıntılarıyla birlikte size süreci göstereceğiz.

Steam İade Politikası Nedir?

Doğrudan Steam üzerinden satın aldığınız çoğu oyunu iade edebilirsiniz. Ayrıca, birisinin size hediye ettiği oyunları orijinal satın alan kişiye iade edilen parayla iade edebilirsiniz.

Steam, paranızı geri almaya uygun olup olmadığınızı belirlemek için izlediği bir geri ödeme politikasına sahiptir:

 • Geri ödemeyi satın alma tarihinden itibaren 14 gün içinde veya bir ön sipariş ise oyunun çıkışından itibaren 14 gün içinde talep etmelisiniz.
 • Oyunu iki saatten daha az oynamış olmalısınız.

Satın alma işleminiz iki uygunluk kuralına uymasa bile geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Steam, talebinizi manuel olarak inceleyecek ve size geri ödeme yapma yükümlülüğü bulunmamakla birlikte karar verecektir. Bu nedenle, neden geri ödeme almak istediğinizi olabildiğince fazla ayrıntı vermeniz önemlidir.

Diğer Satın Alımlarda Steam İade Politikası Nasıl Çalışır?

Kurallar çoğu DLC içinde benzerdir. 14 gün içinde geri ödeme talep edin ve DLC’yi satın aldıktan sonra temel oyunda iki saatten daha az oyun süresine sahip olmalısınız. Bazı DLC’lerin iade edilemeyeceğini unutmayın, ancak Steam bunu Mağaza sayfasında size gösterecektir.

Paket satın alımları tek bir paket olarak sayılır, bu nedenle paketteki tüm oyunlarda iki saatten az oyun süresine sahip olmanız gerekir. Bir paketteki oyunları ayrı ayrı iade edemezsiniz.

Valve’ın hile önleme sistemi sizi bir oyunda yasakladıysa, para iadesi alamazsınız. Ayrıca, başka bir yerden satın aldığınız ve Steam üzerinden etkinleştirdiğiniz oyun anahtarlarıda iade edilmez.

Oyun içi satın alımlar farklı çalışır. Steam, herhangi bir Valve tarafından geliştirilen oyun için oyun içi satın alımlarda, oyunu tüketmediğiniz, değiştirmediğiniz veya aktarmadığınız sürece, satın alma tarihinden itibaren 48 saat içinde geri ödeme imkanı sunacaktır. Üçüncü şahıs geliştiriciler bu sistemi kullanabilir ve Steam, satın alırken bunu size bildirecektir. Aksi takdirde, satın alma işlemi iade edilmez.

Steam’de Neden Bir Oyun İçin Para İadesi Yapabilirsiniz?

Steam, para iade politikasını ücretsiz oyunlar elde edebileceğiniz bir yol olarak tasarlamadı.

Beğenmediğiniz oyunları çeşitli nedenlerle iade etmek için kullanabilirsiniz. Oyun sisteminizde çalışmazsa, yanlışlıkla satın aldıysanız veya hiç eğlenceli değilse iade edebilirsiniz.

Bununla birlikte, Valve bu sistemi kötüye kullandığınızı düşünürse, size geri ödeme yapmayı bırakabilir.

Valve’in iade politikası hakkında daha fazla bilgiyi Steam İadeleri sayfasında bulabilirsiniz.

Steam’de Bir Oyun Nasıl İade Edilir?

 1. Help.steampowered.com adresine gidin ve Steam hesabınıza giriş yapın.
 2. Satın Alımlar’ı tıklayın.
 3. Para iadesi yapmak istediğiniz oyuna tıklayın. Bu listede görmüyorsanız, kesinlikle geri ödeme için uygun değildir.
 4. Bir iade talebinde bulunmak istiyorum’a tıklayın.
 5. Oyun oynamayı veya teknik sorunları nasıl düzelteceğiniz konusunda size ipuçları sunacaktır. Bunu istemediğinizi varsayarak, İade talebinde bulunmak istiyorum seçeneğini tıklayın.
 6. Geri ödenen parayı nereden almak istediğinizi seçin. Bu, ödeme sağlayıcınızın desteklemesi koşuluyla, Steam Cüzdanınız veya orijinal ödeme kaynağı ile olabilir.
 7. Neden geri ödeme talep ettiğinizi açıklamak için Sebep menüsünü kullanın.
 8. Herhangi bir yorumunuz varsa, bunları Notlar alanına yazın.
 9. Talebi gönder’i tıklayın. İsteğiniz için bir e-posta onayı alacaksınız. Bir hafta içinde, geri ödemeyi kabul etmek veya reddetmek için bunu başka bir e-posta takip edecektir.

Steam Adil Bir Geri Ödeme Politikası Sunuyor Mu?

Steam’in ilk yıllarında geri ödeme politikası belirsizdi ve yavaş müşteri hizmetleri temsilcileriyle uğraşmanız gerekiyordu. Adil iade politikası sayesinde herhangi bir Steam satın alımında para iadesi talep etmek artık hızlı ve kolay bir hale geldi.

Steam’in geri ödeme politikası, Epic Games Store’un sisteminie benzemektedir. Ancak birçok kişi Steam’in sistemini üstün oyun hizmeti olarak görüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir